Gwarancja dostawy nawet na następny dzień! Zobacz więcej

W stronę nieantropocentrycznej ekologii

Chwilowo niedostępny

Ostatnie sztuki
W stronę nieantropocentrycznej ekologii

eBook

0,00 zł

Ładowanie...

Szczegóły produktu

Data wydania
1 sty 2020
Format pliku
eBook (pdf)

W stronę nieantropocentrycznej ekologii

Podejmowane w książce rozważania kierują się w stronę myślenia i działania ekologicznego, które rezygnuje z postawy antropocentrycznej, aby spróbować odnieść się w nieegoistycznym trybie do wyzwań płynących ze strony dewastowanego środowiska naturalnego, i które usiłuje w pewnym sensie to czynić z innego punktu widzenia niż ludzki. W centrum uwagi zostaje więc umieszczone podejście, które jest określane mianem ekologii nieantropocentrycznej. Obecne w niej zagadnienia i całościowa perspektywa są rozpatrywane w licznych już publikacjach i w różnych ujęciach jako metody podejścia do obecnego planetarnego kryzysu, a zarazem jako nowe koncepcje posthumanistyki. Co to jednak oznacza? Jaką postawę wobec całego żyjącego świata i jakie oczekiwania wobec gatunku ludzkiego ustanawia nieantropocentryczna ekologia? Publikacja towarzyszy wystawie Victorii Vesny Noise Aquarium zorganizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku w ramach projektu Art+Science Meeting w dniach 18 września – 4 października 2020. Wystawa stanowiła również część projektu STUDIOTOPIA współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa

Spis treści

Ryszard W. Kluszczyński, Spojrzeć na świat oczami Innego? Sztuka jako nieantropocentryczna ekologia (Looking at the World through the Eyes of the Other? Art as Non-Anthropocentric Ecology) 6 María Antonia González Valerio, Spotkania ze zwierzętami (Animal Encounters) 28 Luz María Sánchez Cardona, O dźwiękach (których nie ma). Czy mamy jeszcze czas? (Sounds [That] Are Not. Is There any Time Left?) 66 Claire Farago, Artyści inspirujący do działania w obliczu kryzysu klimatycznego. Myśleć jak Victoria Vesna i Leonardo da Vinci (Artists Compelling Action on Climate Degradation. How to Think Like Victoria Vesna and Leonardo da Vinci 106 Marcin Składanek, Wizualizacja danych w praktyce twórczej Victorii Vesny (Data Visualisation in Victoria Vesna’s Creative Practice) 144 Victoria Vesna, Anna Nacher, Z głębin błękitu planety w przestworza kosmosu (Diving Deep into the Blue Planet, Flying High Into the Cosmos) 172 Ryszard W. Kluszczyński, Sztuka wobec wyzwań antropocenu (Art and the Challenges of the Anthropocene) 238 Biogramy (Biographies) 280

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

W stronę nieantropocentrycznej ekologii: Nowe perspektywy w ochronie środowiska

Książka "W stronę nieantropocentrycznej ekologii" stanowi istotny głos w dyskusji o redefinicji relacji człowieka ze światem przyrody. Analizując zagadnienia związane z kryzysem planetarnym, proponuje podejście, które odchodzi od antropocentrycznego punktu widzenia, skupiając się na potrzebie zrozumienia i respektowania innych form życia. Rekomendujemy lekturę wszystkim zainteresowanym głęboką refleksją nad przyszłością naszej planety oraz nowoczesnymi koncepcjami posthumanistycznymi, które mogą wpłynąć na kształtowanie bardziej zrównoważonych strategii działania na rzecz środowiska.

  1. Identyfikacja typów przestrzeni publicznej: Ta książka prezentuje unikalne podejście do analizy przestrzeni publicznych, wyróżniając piętnaście różnych typów, od quazi-plaz po zakątki sąsiedzkie. Opisuje wyniki badań przeprowadzonych w gminie Izabelin, które pomogły zrozumieć potencjał tych przestrzeni z interdyscyplinarnego punktu widzenia, łącząc architekturę, urbanistykę i socjologię.
  2. Neokolonializm turystyczny w Indonezji: Autor analizuje zjawisko neokolonializmu w kontekście turystyki, pokazując, jak relacje kolonialne przenikają do współczesnych zachowań turystycznych w Indonezji. Książka opiera się na wielomiesięcznych badaniach terenowych i łączy teorie postkolonialne z krytyczną analizą turystyki.
  3. Przykłady strategii produkcji i użytkowania paleolitycznych oraz mezolitycznych narzędzi: Monografia ta podsumowuje wieloletnie badania nad technologiami krzemiennymi społeczności zbieracko-łowieckich. Przedstawia etapy produkcji narzędzi od wyboru surowca po ich zastosowanie, bazując na źródłach z terenów Polski i Europy, co czyni ją cennym źródłem wiedzy o prehistorycznych technikach.
  4. Nitrides: Książka profesora Sławomira Podsiadło to kompleksowy przegląd właściwości i metod otrzymywania azotków, w tym znanego azotku galu GaN, używanego w diodach LED, co przyczyniło się do przyznania Nagrody Nobla. To lektura obowiązkowa dla zainteresowanych nowoczesnymi materiałami w technice.
  5. Soviet Playgrounds: Fotograficzna dokumentacja placów zabaw z czasów Związku Radzieckiego ukazuje różnorodność i charakterystyczne elementy wyposażenia, od rakiet po kosmiczne karuzele. Książka przenosi czytelnika w świat dzieciństwa w socjalistycznych osiedlach, ukazując unikalny styl tamtej epoki.
  6. Lingwistyka à la inter.: Ta publikacja analizuje wyniki badań lingwistycznych z różnych dziedzin nauki, podkreślając znaczenie systematycznego śledzenia metod i wyników. Zainteresowani językoznawstwem znajdą tu refleksję nad własnościami języka i komunikacji człowieka.
  7. Ewolucja Twórcza moc selekcji: Wnikliwa analiza procesu ewolucji ukazuje jego powiązania z naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. Autor omawia mechanizmy doboru naturalnego w różnych dziedzinach, od biologii po kulturę, podkreślając znaczenie selekcji w rozwoju społecznym i biologicznym.
  8. Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i e: Książka przybliża historię i różnorodność fortyfikacji w rejonie Górnej Nubii, od prostych wież po rozbudowane forty. Wykorzystuje metody nieinwazyjne i wykopaliska, stanowiąc przewodnik po fascynującym świecie archeologii tego obszaru.
  9. Przestrzenie uniwersytetu: Autorzy zastanawiają się, jak architektura i urbanistyka mogą wspierać przyjazne, otwarte i ekologiczne środowisko akademickie. Publikacja stanowi analizę rozwiązań sprzyjających rozwojowi pracowników i studentów, wpisując się w strategię rozwoju uczelni.
  10. Prze-pisać taneczny modernizm: sieci / Re-writing Dance Modernism: Net: Książka ukazuje taneczny modernizm jako nie tylko historię, ale i żywy dialog o nowoczesności, tęsknotach i lękach. Przedstawia, jak praktycy i historycy tańca na nowo interpretują tę formę sztuki, podkreślając jej globalny i kolektywny charakter.
W stronę nieantropocentrycznej ekologii

W stronę nieantropocentrycznej ekologii