Wprowadzenie do finansów w przykładach i zadaniach
Wprowadzenie do finansów w przykładach i zadaniach. Arkusz kalkulacyjny w praktyce to najnowsza publikacja stanowiąca wykład na temat finansów w związku z planowaniem i oceną opłacalności wraz z praktycznymi przykładami zastosowania arkusza kalkulacyjnego. Książka została przygotowana na podstawie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika Finanse z arkuszem kalkulacyjnym autorstwa Bartłomieja Cegłowskiego i Błażeja Podgórskiego. W stosunku do pierwowzoru autorzy wszystkie opisy przekształcili z wersji Excel 2007 do wersji Excel 365, uaktualnili, zmienili i uzupełnili przykłady, napisali nowy podrozdział na temat obrotów granicznych oraz dodali kilkadziesiąt zadań do samodzielnego rozwiązania, dzięki czemu podręcznik może być jeszcze w większym stopniu wykorzystany jako źródło do samodzielnej nauki.
Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy może być potraktowany jako oddzielny minipodręcznik, w którym autorzy, łącząc wiedzę z zakresu finansów ze wskazówkami, w jaki sposób można w danym obszarze wykorzystać arkusz kalkulacyjny, opisują następujące zagadnienia:
- wprowadzenie do pracy z arkuszem kalkulacyjnym,
- zmiana wartości pieniądza w czasie,
- planowanie finansowe i tworzenie sprawozdań finansowych pro forma,
- ocena projektów inwestycyjnych,
- analiza źródeł finansowania działalności.
Analiza praktyki gospodarczej oraz charakter pracy przedsiębiorstw, pokazują, że wsparcie zadań finansowych w przeważającej liczbie przypadków jest realizowane przez zintegrowane informatyczne systemy zarządzania i ich moduły, które zapewniają ewidencję rachunkową, ale jednocześnie - w ujęciu zarządczym - wspomagają realizację zadań w obszarze planowania, raportowania i kontroli działalności (…). Arkusz kalkulacyjny jest pierwszym etapem, a zarazem przedsionkiem na drodze do dalszego rozwoju umiejętności analitycznych w kierunku analizy i eksploracji danych, jak również programowania i wykorzystania danych do uczenia maszynowego. Znajomość arkusza kalkulacyjnego jest do takiego rozwoju konieczna aby zrozumieć zaawanasowane algorytmy wykorzystywane do rozwiązywania złożonych zagadnień, m.in. w obszarach finansowych przedsiębiorstwa. Książka wypełnia lukę pomiędzy wiedzą zdobytą na studiach a kompetencjami praktycznymi potrzebnymi w działalności gospodarczej. Przejście pomiędzy teoretycznymi aspektami, a jej praktycznym ujęciem, zostało zrealizowane poprzez pokazanie kierunków wykorzystania arkusza kalkulacyjnego i problemów dla rozwiązania których, może on zostać zastosowany.
dr hab. inż. Arkadiusz Kustra, prof. AGH,
Strony 11-20_REP.pdf(pdf)
132 KB
Strony 7-10_REP.pdf(pdf)
84 KB
Bartłomiej Cegłowski
dr Bartłomiej Cegłowski - wykładowca w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, partner w firmie doradczej. Specjalista z zakresu analizy finansowej, planowania i oceny projektów inwestycyjnych oraz zarządzania wartością. Bartłomiej Cegłowski prowadzi zajęcia na studiach magisterskich, podyplomowych i MBA oraz na kursach dla dyrektorów finansowych, analityków finansowych i kandydatów na członków rad nadzorczych.
Błażej Podgórski
dr Błażej Podgórski - ekspert w dziedzinie finansów i ekonomii. Specjalista z zakresu planowania i oceny projektów inwestycyjnych oraz zarządzania wartością przedsiębiorstw. Kierownik Laboratorium Finansowego Bloomberga w Akademii Leona Koźmińskiego. Błażej Podgórski prowadzi zajęcia z zakresu podstaw finansów, zarządzania finansami, wyceny i zarządzania wartością przedsiębiorstwa, finansów międzynarodowych oraz zastosowania narzędzi informatycznych w finansach, na studiach pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia oraz na programach MBA. Od 2015 roku związany z branżą IT.
Seria KULTOWE PODRĘCZNIKI
Kultowe podręczniki to seria prezentująca najlepsze i najważniejsze podręczniki z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania i marketingu, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem studentów i wykładowców. Autorzy - profesorowie i najlepsi eksperci w swoich dziedzinach - przedstawiają poszczególne zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Liczne przykłady, ćwiczenia i zadania pozwalają czerpać wiedzę w sposób przyjemny i praktyczny. To podstawowa i obowiązkowa literatura oraz ogromna pomoc dydaktyczna dla studentów uczelni ekonomicznych.