Wstęp do językoznawstwa
To podstawowy podręcznik dla studentów kierunków filologicznych.
Syntetycznie omawia elementarne zagadnienia językoznawcze: definicję, cechy i strukturę języka
Przystępnie tłumaczy najważniejsze pojęcia
Wprowadza podstawową terminologię
Ciekawie prezentuje problemy metodologiczne oraz kierunki badań lingwistycznych
Przekazuje wiedzę niezbędną do dalszego kształcenia językoznawczego
Renata Grzegorczykowa
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawca. Od wielu lat prowadzi wykłady i seminaria dla studentów filologii polskiej, dotyczące współczesnej polszczyzny, zwłaszcza systemu gramatycznego.
Jest autorką kilku podręczników akademickich: Zarys słowotwórstwa polskiego (1972), Wprowadzenie do semantyki językoznawczej (1990, 1995) oraz współautorką Gramatyki współczesnego języka polskiego (1984, 1999).
Zainteresowania naukowe autorki skupiają się wokół zagadnień słowotwórstwa, szeroko pojętej morfologii (kategorii morfologicznych), a także składni ujętej semantycznie (problemy referencji wyrażeń użytych w wypowiedzi, problemy modalności, funkcje składniowe i semantyczne przysłówków). Ostatnio zajmuje się badaniami porównawczymi w zakresie semantyki leksykalnej.
Seria KRÓTKIE WYKŁADY
Seria składa się z kilku książek z dziedziny biologii i nauk pokrewnych. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące omawianej dyscypliny wiedzy, przedstawione w jednolity, systematyczny sposób. Prezentuje wiadomości w skondensowanej, nowoczesnej formie przewodnika. Ma doskonały układ materiału – logiczny i przejrzysty. Każdy temat zaczyna się od podsumowania podstawowych wiadomości, po czym następują szczegółowe wyjaśnienia wsparte materiałem ilustracyjnym. Hasła wprowadzające ułatwiają orientację w tekście szczegółowym. Szczególną pomoc w przygotowaniu się do prac semestralnych i egzaminów stanowią wykresy i schematy.
Seria jest ceniona przez studentów i wykładowców jako zwięzła i skuteczna alternatywa dla obszernych podręczników przeładowanych informacjami. Pomagają utrwalić materiał oraz służą do szybkiej powtórki. Przydatne dla studentów kierunków przyrodniczych na różnych uczelniach wyższych, akademii medycznych, nauczycieli szkół średnich, uczniów oraz innych osób mających kontakt z naukami przyrodniczymi.
Redaktorem serii jest doktor David B. Hames, wykładowca biochemii rozwoju w School of Biochemistry and Molecular Biology Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii.