Wszystko gra!
Liczne badania naukowe potwierdzają, że istnieje aktywność, której podejmowanie wspiera nasze funkcje poznawcze, pamięć, wspomaga uczenie się języka i kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych. Aktywność tę można podjąć w każdym wieku, ale najlepiej zrobić to przed 7. rokiem życia. W dodatku zajmowanie się nią to sama przyjemność! Czy chodzi o specjalny rodzaj ćwiczeń, magiczną pigułkę lub posiłek? Nie! Tą aktywnością jest edukacja muzyczna!
Dr Anita Collins, nauczycielka muzyki, przez lata obserwowała swoich uczniów, zadając sobie pytanie: czy edukacja muzyczna może wpływać na inne obszary naszego funkcjonowania? Poszukiwania zaprowadziły ją w obszar fascynujących odkryć neuronauki. W książce Wszystko gra! Jak muzyka wspiera rozwój dziecka w przystępny sposób relacjonuje wyniki badań i pokazuje, jak ważnym elementem naszego życia jest świat dźwięków.
Choć jestem nauczycielką uczniów szkół średnich, jestem zdumiona tym, jak słuchanie muzyki i edukacja muzyczna w każdym wieku, od pierwszego do ostatniego dnia życia, wpływa na rozwój naszego mózgu, na zmiany w nim i jego regenerację. (…) Dowiedziałam się, że niemowlęta słyszą głos matki, jakby to była muzyka, że połączenia neuronowe niezbędne, aby móc czytać, są aktywne, gdy maluch jest w stanie utrzymać stały rytm gry na bębnie, i że muzyka może kształtować mózg po urazie lub traumie. Okazuje się, że nauczanie muzyki – sekwencje akordów, niepokój związany z występami, zdolność efektywnego ćwiczenia – to nie tylko wiedza i umiejętności. Te elementy w rzeczywistości przyczyniają się do rozwoju człowieka.
Z tekstu
Patroni medialni:
Strony 7-16_REP.pdf(pdf)
102 KB
Anita Collins
Dr Anita Collins jest nagradzaną pedagog, badaczką i autorką prac w dziedzinie nauk o mózgu i edukacji muzycznej. Jest ceniona na całym świecie za swoją wyjątkową pracę nad przybliżaniem badań neurologów i psychologów rodzicom, nauczycielom i uczniom. W 2014 r. przygotowała jeden z najczęściej oglądanych filmów edukacyjnych w ramach TED Ed – Jak gra na instrumencie wpływa korzystnie na twój umysł (How Playing an Instrument Benefits Your Brain, obejrzany ponad 35 milionów razy na całym świecie), a w rezultacie została zaproszona do wygłoszenia przemówienia w czasie TEDXCanberra w tym samym roku. Autorka regularnie prezentuje swoje badania w telewizji, radiu i poprzez swoje prace naukowe i popularyzatorskie. Była głównym ekspertem w programie stacji ABC TV Nie zatrzymuj muzyki, jest adiunktem (Adjunct Assistant Professor) na University of Canberra i współpracuje z University of Melbourne (Associate Fellow of Music, Mind and Wellbeing).