Wzrost gospodarczy czy bezpieczeństwo socjalne?
Książka przedstawia dyskusję, jaka toczy się w Unii Europejskiej na temat przyszłości europejskich modeli ekonomiczno-społecznych i ich konkurencyjności w warunkach globalizującej się gospodarki oraz rozszerzenia Unii o nowych członków. Zawiera eseje najwyższej klasy ekspertów gospodarczych, którzy prezentując doświadczenia poszczególnych - nowych i starych - krajów członkowskich Wspólnoty, omawiają główne zagrożenia dla funkcjonujących w nich modeli społeczno-ekonomicznych. Opisują również, jak kraje te starają się sprostać piętrzącym się trudnościom i jakie problemy muszą rozwiązywać politycy Unii, chcąc wprowadzić reformy umożliwiające przywrócenie witalności gospodarkom krajów europejskich.
Współautorami książki są takie osobistości ze świata ekonomii i polityki, jak:
- Edmund S. Phelps - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2006 roku;
- Walter D. Connor - profesor Uniwersytetu Bostońskiego i Uniwersytetu Harvarda;
- Stanisław Gomułka - profesor ekonomii w London School of Economics;
- Jacek Rostowski - minister finansów;
- Karel Dyba - były minister polityki gospodarczej i rozwoju oraz były minister gospodarki Czech;
- Ivan Mikloš - były minister finansów Słowacji i współautor radykalnej reformy ekonomicznej;
- Lajos Bokros - były minister finansów Węgier;
- Karl Aiginger - dyrektor austriackiego Institute of Economic Research;
- Filip Keereman - kierownik wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki i Finansów Komisji Europejskiej.
Profesor Wojciech Bieńkowski jest pracownikiem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego. Doktor Mariusz-Jan Radło jest adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w latach 2004-2007 był zastępcą dyrektora ds. naukowych Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.
Książka z serii "Współczesna ekonomia" przedstawia dyskusję, jaka toczy się w Unii Europejskiej na temat przyszłości europejskich modeli ekonomiczno-społecznych i ich konkurencyjności w warunkach globalizującej się gospodarki oraz rozszerzenia Unii o nowych członków. Zawiera eseje najwyższej klasy ekspertów gospodarczych, którzy prezentując doświadczenia poszczególnych - nowych i starych - krajów członkowskich Wspólnoty, omawiają główne zagrożenia dla funkcjonujących w nich modeli społeczno-ekonomicznych. Opisują również, jak kraje te starają się sprostać piętrzącym się trudnościom i jakie problemy muszą rozwiązywać politycy Unii, chcąc wprowadzić reformy umożliwiające przywrócenie witalności gospodarkom krajów europejskich.
Partner wydania:
