MENU

Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektryczną

(ePrasa)

Źródła zasilania oraz zasady doboru ich mocy

0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2012

  • Autor: Julian Wiatr, Mirosław Miegoń

  • Wydawca: Medium

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 25,00 zł
23,75
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektryczną

OD AUTORA

Oddajemy do rąk Czytelników już trzeci miniporadnik wydany w ramach serii wydawniczej „Niezbędnik elektryka”.
Z docierających do naszej redakcji opinii wynika, że seria okazała się bardzo przydatna. Cieszymy się z tego bardzo, bo naszym celem było stworzenie podręcznego i wygodnego w korzystaniu skryptu, w którym zgromadzono by podstawowe informacje dotyczące określonej tematyki.
Tym razem prezentujemy pierwszą część opracowania poświęconego źródłom zasilania powszechnie stosowanym w budownictwie. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że zasilanie odbiorników wyłącznie z Systemu Elektroenergetycznego (SEE) jest niewystarczające. Energia elektryczna dostarczana z SEE ma niewystarczające parametry do poprawnej i niezawodnej pracy czułych odbiorników. Właściwe wartości parametrów jakościowych napięcia zasilającego zostały określone w normie PN-EN 50160 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, która od 2010 roku stawia wymagania w zakresie niskich, średnich oraz wysokich napięć, oraz w normie PN-EN 61000 Kompatybilność elektromagnetyczna, a także w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU 93/2007, poz. 623, z późniejszymi zmianami), w którym określono również dopuszczalne czasy trwania przerw w dostawie energii do odbiorców w skali roku. Dokumenty te określają wymagania możliwe do spełnienia przez dostawcę energii elektrycznej. Mimo formalnych wymogów w tym zakresie, nie zawsze możliwe jest ich spełnienie z uwagi na różne zdarzenia losowe oraz „zaśmiecanie” sieci elektroenergetycznych przez odbiorców posiadających odbiorniki nieliniowe. Jednak jakość dostarczanej energii elektrycznej ma znaczący wpływ na poprawną pracę oraz na trwałość zasilanych odbiorników. Wahania napięcia oraz wyższe harmoniczne są powodem zakłóceń oraz przedwczesnego zużywania się wielu odbiorników. Wprawdzie normy i przepisy precyzyjnie określają parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, ale brakuje przepisów wykonawczych, które stanowiłyby podstawę egzekwowania od odbiorców filtrowania zakłóceń wprowadzanych do sieci, co powoduje, że parametry dostarczanej energii znacząco odbiegają od wymagań formalnych. Najbardziej niebezpieczne dla czułych urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych są krótkie przerwy w zasilaniu oraz ich szczególne przypadki określane jako zapady napięcia. Wszelkie zakłócenia oraz przerwy w dostawie energii mają również wpływ na niezawodność pracy urządzeń elektrycznych. Zakłócenia przychodzące z sieci zasilającej mogą być przyczyną przerw w produkcji spowodowanych awariami urządzeń zasilających.
W przypadku zasilania odbiorników wymagających wysokiej niezawodności zasilania, konieczne staje się projektowanie układów zasilających pozwalających na wyeliminowanie zakłóceń przychodzących z sieci zasilającej lub przerw w dostawie energii elektrycznej spowodowanych awarią tej sieci. Z pomocą w tym przypadku przychodzą Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektryczną zasilacze UPS, których instalacja do ochrony czułych odbiorników jest wręcz konieczna. Wymagają one jednak zasobnika energii w postaci baterii akumulatorów, których liczba jest uzależniona od mocy zasilanych odbiorników oraz przewidywanego czasu pracy z ich wykorzystaniem. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest tworzenie układów zasilania zwanych tandemem zespół prądotwórczy – zasilacz UPS, dzięki czemu można zminimalizować liczbę baterii akumulatorów. Układ taki poprawia warunki eksploatacji oraz pozwala zminimalizować koszty związane z obsługą lub okresową wymianą akumulatorów.
W treści niezbędnika opisaliśmy podstawy dotyczące jakości energii elektrycznej, zasady tworzenia układów zasilania o zwiększonej pewności dostaw energii elektrycznej, zasady doboru mocy źródeł zasilających oraz wymagania, jakie powinny one spełniać w określonych układach zasilania.
W drugiej części opracowania zostaną opisane podstawowe wymagania dotyczące zasilaczy UPS, baterii stosowanych w układach zasilania bezprzerwowego oraz zasady projektowania układów pomiarowych służących do rozliczeń zużytej energii elektrycznej.

Julian Wiatr
redaktor naczelny „elektro.info”

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
1. Jakość energii elektrycznej
2. Niezawodność zasilania
3. Zasady obliczania mocy zapotrzebowanej 
4. Źródła zasilania 
5. Kompensacja mocy biernej
6. Wymagania dotyczące lokalizacji kontenerowych stacji transformatorowych
pod względem ochrony ppoż
7. Zespoły prądotwórcze (ZP)
8. Literatura
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

10,45 zł
11,00 zł

Ocena oddziaływania czynników meteorologicznych oraz terminu sadzenia cebul na kwitnienie i plonowanie tulipanów (Tulipa gesneriana L.)

Ojczyzną tulipanów są górzysto-stepowe rejony Środkowej Azji i obszar turecko-irański [De Hertogh i Le Nard 1993, Pavord 1999, Kamenetsky i Okubo 2013]. Rosną tam w warunkach klimatu umiarkowanego, przechodząc spoczy-nek podczas suchych i...
12,35 zł
13,00 zł

Zarządzanie Publiczne nr 3(29)/2014, Koło Krakowskie

Jerzy Hausner: Podmiotowość i ład instytucjonalny [Subjectivity and institutional order], doi: 10.7366/1898352932901, s. 7–16;Jarosław Górniak: Podmiotowość i struktura. Uwagi o koncepcji podmiotowości, realizmie krytycznym, motywacj...
12,35 zł
13,00 zł

Zarządzanie Publiczne nr 3(45)/2018

ContentsAnthony Levitas: Local government reform as state building: What the Polish case says about “decentralization”, doi 10.15678/ZP.2018.45.3.01, s. 5-25Anna Karwińska, Aleksander Böhm, Michał Kudłacz: The p...
8,55 zł
9,00 zł

Energia Gigawat nr 6/2015 (182)

Ogólnopolskie czasopismo szeroko pojętej branży energetycznej: elektroenergetyka, ciepłownictwo, dystrybucja energii, gornictwo węgla, nafty i gazu, rafinacja ropy naftowej, odnawialne źródła energii, hutnictwo, wytwarzanie energii.
8,55 zł
9,00 zł

Energia Gigawat nr 3/2018 (208)

Ogólnopolskie czasopismo szeroko pojętej branży energetycznej: elektroenergetyka, ciepłownictwo, dystrybucja energii, gornictwo węgla, nafty i gazu, rafinacja ropy naftowej, odnawialne źródła energii, hutnictwo, wytwarzanie energii.
8,55 zł
9,00 zł

Energia Gigawat nr 8-9/2015 (184)

Ogólnopolskie czasopismo szeroko pojętej branży energetycznej: elektroenergetyka, ciepłownictwo, dystrybucja energii, gornictwo węgla, nafty i gazu, rafinacja ropy naftowej, odnawialne źródła energii, hutnictwo, wytwarzanie energii.
8,55 zł
9,00 zł

Energia Gigawat nr 10/2018

Ogólnopolskie czasopismo szeroko pojętej branży energetycznej: elektroenergetyka, ciepłownictwo, dystrybucja energii, gornictwo węgla, nafty i gazu, rafinacja ropy naftowej, odnawialne źródła energii, hutnictwo, wytwarzanie energii.
8,55 zł
9,00 zł

Energia Gigawat nr 1/2019

Ogólnopolskie czasopismo szeroko pojętej branży energetycznej: elektroenergetyka, ciepłownictwo, dystrybucja energii, gornictwo węgla, nafty i gazu, rafinacja ropy naftowej, odnawialne źródła energii, hutnictwo, wytwarzanie energii.
14,25 zł
15,00 zł

Energia Gigawat 11-12/2021

Niezależny miesięcznik branży energetycznej, adresowany do szeroko pojętej kadry zarządzającej w energetyce, ciepłownictwie, górnictwie, hutnictwie, gazownictwie, przemyśle naftowym, chemicznym, petrochemicznym.Czasopismo wydawane od 2000 ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!