MENU

Maria Przetacznik-Gierowska

(1920-1995), psycholog; od 1971 roku profesor psychologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; kierownik Zakładu Psychologii Rozwojowej i Wychowawczej w tymże Instytucie przez ponad 25 lat; uczennica profesora Stefana Szumana.

Kontynuowała rozpoczęte przez Szumana badania nad językiem i myśleniem dziecka. Wyniki niektórych jej wielokierunkowych badań opublikowanych w licznych pracach zostały zaprezentowane w zbiorze Od słowa do dyskursu. W rodzimej i światowej literaturze psycholingwistycznej prace Marii Przetacznik-Gierowskiej zajmują znaczącą pozycję.

Innym obszarem jej zainteresowań i badań był rozwój myślenia dzieci. Najważniejsze prace z tej dziedziny to m.in.: Rozwój rozumowania dzieci w wieku przedszkolnym w toku rozwiązywania problemów konstrukcyjnych i werbalnych, Geneza i rozwój rozumienia przez dzieci kategorii przeciwieństwa oraz Cognitive and interpersonal functions of children's questions (wspólnie z M. Ligęzą).

Prowadziła też badania nad orientacją dorosłych w rozwoju języka dziecka. Najważniejsza praca na tym polu to: Parent's beliefs about their childrens language development and stimulation (wspólnie z M. Kielar-Turską, J. Przetacznikiem i D. Szatko).

Zajmowała się także problemami psychologii wychowawczej (podręcznik Psychologia Wychowawcza). Przygotowała monografie i podręczniki z zakresu rozwoju dziecka: Podstawy rozwoju psychicznego, Rozwój psychiczny dzieci i młodzieży, Psychologia rozwojowa i wychowawcza wieku dziecięcego (wspólnie z G. Makiełło-Jarżową).

ZAWĘŹ WYNIKI
Znaleziono: 10
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20
Znaleziono: 10
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20