MENU
Władysław Kopaliński

Władysław Kopaliński

Wielostronne dziedzictwo w literaturze i dziennikarstwie 

Poznaj fascynujące życie i wkład Władysława Kopalińskiego, wszechstronnego twórcy w dziedzinie literatury, dziennikarstwa i leksykografii. Urodzony 14 listopada 1907 roku i zmarły 5 października 2007 roku, Kopaliński pozostawił niezatarte piętno na polskiej kulturze i nauce.

Autor i Redaktor

W latach 40. i 50. XX wieku, Kopaliński zachwycał słuchaczy swoimi radiowymi audycjami „Odpowiedzi z różnych szuflad”. W latach 1949–1954 pełnił funkcję redaktora naczelnego, a następnie prezesa w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Później stał się wybitnym współpracownikiem „Życia Warszawy”, gdzie jego cotygodniowy felieton zdobył uznanie, szczególnie za wprowadzenie pojęcia „nastolatki” –  po raz pierwszy w artykule z 2 maja 1959 roku, zatytułowanym „Autentyczny widz”.

Różnorodne Role i Osiągnięcia

Kariera Kopalińskiego obejmowała różnorodne funkcje, w tym członka komitetu redakcyjnego „Pism” autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz korespondenta Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w Waszyngtonie w latach 1958– 1960. W 2007 roku poślubił Annę Mysłowską, uznaną tłumaczkę dzieł literackich autorów takich jak Rachel Billington i J.M. Coetzee.

Literacki Dorobek i Rozpoznawalność

Kopaliński był uznanym tłumaczem literatury anglosaskiej, w tym prac Sinclaira Lewisa oraz autorem analiz dzieł literatury klasycznej i współczesnej. Jego trwałe dziedzictwo tkwi w dziełach leksykograficznych i encyklopedycznych, które wzbogaciły krajobraz kulturowy.

Jego wkład został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, takimi jak Nagroda Kulturalna Solidarności, Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku (1985), Nagroda „Problemów” (1985) za wszechstronny wkład w lingwistykę i kulturę, Nagroda Nike Warszawska (1986) za „Słownik mitów i tradycji kultury”, oraz Nagroda Międzynarodowego Kuratorium Książki Dziecięcej IBBY. Jego wybitne osiągnięcia zostały docenione przez Polski Klub PEN, w tym Nagrodę Edytorską (1991) oraz prestiżową Nagrodę Ikara (1996).

Dziedzictwo i Dzieła Literackie

Władysław Kopaliński zmarł w Warszawie w wieku 99 lat. Jego literackie dokonania obejmują szereg porywających prac, takich jak „Księga cytatów z polskiej literatury pięknej od XIV do XX wieku”, „Kot w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy”, „Słownik symboli”, „Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku” i wiele innych. Te prace nadal inspirują i edukują czytelników o języku, kulturze i złożoności ludzkiego istnienia.

Odwiedź księgarnię internetową PWN, aby zgłębić bogate literackie dziedzictwo Władysława Kopalińskiego, pioniera leksykografii, literatury i wglądu kulturowego.


ZAWĘŹ WYNIKI
Znaleziono: 46
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

125 baśni do opowiadania dzieciom

Książka (miękka)
Produkt niedostępny

Od słowa do słowa Leksykon

Książka (miękka)
Produkt niedostępny
Znaleziono: 46
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20