MENU

Odkryj tajniki klimatu – lektury na Dzień Ziemi

19.04.2024 | czas czytania: 4 minuty


Odkryj tajniki klimatu – lektury na Dzień Ziemi
Dzień Ziemi to doskonała okazja, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jak możemy przyczynić się do ochrony naszej planety. Troska o klimat i ochrona środowiska stają się coraz bardziej palącymi kwestiami w dzisiejszym świecie. Dlatego też warto zrozumieć, jakie są przyczyny zmian klimatycznych oraz co robić, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom globalnego ocieplenia.

Oto kilka polecanych lektur, które pomogą zrozumieć jak możemy działać na rzecz lepszej przyszłości dla naszej planety:

Klimat=

1. „Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu” Autor: Foer Jonathan Safran | Tłumacz: Andrzej Wojtasik | Wydawca: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego

Książka przybliża nam fundamentalny dylemat naszych czasów w zaskakujący i osobisty sposób. Autor analizuje codzienne wybory żywieniowe i ich wpływ na środowisko naturalne. Przekonuje, że każdy posiada potencjał do zmiany poprzez świadome decyzje. Uznana za Najlepszą książkę 2019 roku przez „Financial Times” i „The Guardian”, publikacja to kolejny sukces na koncie Foera. Autor niejako kontynuuje zagadnienia wyrażone w „Zjadaniu zwierząt”, opierając się na własnych rozterkach dotyczących weganizmu. Książka uczy przede wszystkim, że zmiany należy zacząć od siebie.



Nauka o klimacie. Mechanizm działania systemu klimatycznego. Zmiany klimatu w przeszłości i obecnie

2. „Nauka o klimacie. Mechanizm działania systemu klimatycznego. Zmiany klimatu w przeszłości i obecnie” | Autorzy: Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Marcin Popkiewicz | Wydawca: Nieoczywiste

To prawdziwe kompendium wiedzy na temat klimatu i globalnego ocieplenia. Przybliża mechanizmy działania systemu klimatycznego. Będzie nieocenionym źródłem wiedzy dla zainteresowanych tym tematem. W morzu sprzecznych głosów dotyczących klimatu łatwo się pogubić. Publikacja daje możliwość uporządkowania informacji, a nawet zdobycia wiedzy od podstaw. To świetna propozycja stanowiąca wprowadzenie do przyswajania bardziej zaawansowanych tekstów związanych z klimatem. Jej czytelny język i przystępne podejście sprawiają, że jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają zgłębiać ten obszar wiedzy.



Recepta

3. „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata” | Autor: Szymon Bujalski | Wydawca: Wysoki Zamek

Książka skupia się na praktycznych rozwiązaniach, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji klimatycznej. Autor prezentuje konkretne działania podejmowane w różnych regionach świata oraz inspirujące historie ludzi zaangażowanych w walkę o zatrzymanie ocieplenia klimatu. Publikacja uzmysławia, że jesteśmy zależni od natury. Nawet jeśli żyjemy w wielkich miastach, to przyroda ma na nas wpływ i my także powinniśmy o nią dbać. Poruszane są tutaj głośne tematy ekologiczne, jak smog, miejsce wyspy ciepła, suburbanizacja, betonoza.



Energia

4. „Energia dla klimatu. Jak niektóre kraje poradziły sobie ze zmianami klimatu” | Autorzy: Joshua S. Goldstein, Staffan A. Qvist | Tłumacz: Agnieszka Adamczyk | Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Autorzy analizują przykłady krajów, które zastąpiły paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami energii. Przedstawiają możliwe rozwiązania na skalę globalną, które mogą pomóc w ograniczeniu zmian klimatycznych. Książka uzmysławia, jak ważne jest, by jak najszybciej pójść drogą Szwecji, Francji czy Ontario i inwestować w szybki rozwój energetyki jądrowej oraz źródła odnawialne. Ciągle rosnące zapotrzebowanie energetyczne stawia przed nami wyzwania, jednak badania naukowe i nowoczesne praktyczne rozwiązania dają nadzieję na pozytywny finał walki o klimat.



Klimat

5. „Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią” | Autorzy: Boguś Janiszewski, Max Skorwider | Wydawca: Publicat

Pozycja skierowana jest do młodszych czytelników i stanowi świetne wprowadzenie do tematyki zmian klimatu. Przystępny język oraz liczne ilustracje Maxa Skorwidera sprawiają, że zagadnienia stają się zrozumiałe i interesujące. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie, jak powstał dwutlenek węgla, tlen, co to jest atmosfera. Janiszewski wyjaśnia jak pozyskuje się węgiel i ropę, a także jakie są środki pozyskiwania zielonej energii.



Zachęcamy do sięgnięcia po te lektury, aby zgłębić tajniki klimatu i zainspirować się do działań na rzecz ochrony środowiska. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć wpływ na kształtowanie lepszej przyszłości dla Ziemi!



Wróć do listy artykułów »