Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych Komentarz
W publikacji omówiono szczegółowo zasady tworzenia i prowadzenia cmentarzy, ponownego otworzenia grobu, działań, jakie należy podjąć, i dokumentów, jakie należy złożyć w celu przeprowadzenia pochówku, przewozu i ekshumacji zwłok i szczątków, działania organów sprawujących nadzór nad przestrzeganiem przepisów zawartych w komentowanej ustawie.
Na szczególną uwagę czytelnika zasługuje ta część komentarza, która dotyka społecznie ważnej problematyki związanej z pochówkiem dziecka martwo urodzonego. Z dniem 14 października 2011 r. weszły w życie przepisy dotyczące tej kwestii. Ich celem jest umożliwienie godnego pochówku dzieci martwo urodzonych i uniknięcie trudnych decyzji czy dyskusji dotyczących wieku (czasu trwania ciąży) dziecka martwo urodzonego, które uprawniają do jego pochówku. Nowe obwiązujące regulacje w tym zakresie pozwalają na pochówek dziecka bez względu na czas trwania ciąży.
Książka ze względu na poruszaną problematykę adresowana jest niemal do każdego obywatela. Szczególną grupą adresatów są osoby wykonujące zawód medyczny, kadra zarządzająca i administracyjna podmiotów leczniczych, wystawiających karty zgonu, a także pracow
Stan prawny na 1 stycznia 2014 roku.