MENU
POKAŻ POZOSTAŁE TEMATY POMOCY

Ebooki i Audiobooki - najważniejsze informacje


I. Czym są eBooki i Audiobooki?

W Księgarni Internetowej PWN znajdą Państwo szeroką ofertę publikacji elektronicznych, zastępujących tradycyjne wersje papierowych książek.

 • - Ebooki – książki do czytania, treść zapisana jest w postaci pliku komputerowego, przeznaczonego do odczytania na takich urządzeniach jak komputer, e-czytnik, tablet czy telefon komórkowy. Ebooki przypominają tradycyjne książki, ponieważ posiadają okładkę, spis treści czy akapity. Dostępne są w trzech formatach: EPUB, PDF oraz MOBI.

 • - Audiobooki – książki do słuchania. Możesz je kupić w postaci plików MP3 i odtwarzać w dowolnym miejscu i czasie.

 • - Aplikacje – różnego typu programy komputerowe np. elektroniczne słowniki, video kursy, interaktywne multibooki dostępne on-line itp. Aplikacja ma postać linku do programu exe lub innego, który należy zainstalować na urządzeniu. Może to być również link do strony www, do której można zalogować się po podaniu kodu. Aplikacje zabezpieczone są indywidualnym kluczem, który należy wpisać w odpowiednim oknie podczas instalowania programu na urządzeniu albo na stronie www, która umożliwi dostęp do programu on-line bez zapisywania go w pamięci urządzenia.

II. Formaty plików

 • - Ebooki w formacie PDF - powszechnie stosowany format pliku, stworzony przez firmę Adobe. Zachowuje pierwotny układ stron dokumentu wyjściowego, co stwarzać może pewne problemy na małych ekranach. Dlatego jest formatem polecanym do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.

  Jeżeli Ebook w formacie PDF jest zabezpieczony Adobe DRM, przy otwieraniu pliku należy użyć programu Adobe Digital Editions.

 • - Ebooki w formacie EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon). Daje on możliwość dopasowania rozmiaru czcionki i innych parametrów tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika. Dzięki temu zostaje zachowany wysoki komfort czytania, a układ tekstu nie męczy wzroku.

  Jeżeli Ebook w formacie EPUB jest zabezpieczony Adobe DRM, przy otwieraniu pliku należy użyć programu Adobe Digital Editions.

 • - Ebooki w fomacie MOBI - format zapisu firmy Mobipocket. Książki w tym formacie można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer, telefon komórkowy) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI. Pliki w formacie MOBI można odczytać na e-czytniku Kindle. Aby otworzyć plik w formacie MOBI nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia, tak jak w przypadku książek zabezpieczonych Adobe DRM. Ebooki w formacie MOBI zazwyczaj zabezpieczane są Watermarkiem.

 • - Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio. Audiobooki zazwyczaj zabezpieczane są Watermarkiem.

Uwaga: Przed zakupem plików prosimy sprawdzić, czy są one obsługiwane przez urządzenie, na którym zamierzają Państwo odczytywać publikacje elektroniczne. W przypadku Ebooków brak możliwości odtworzenia pliku nie może być podstawą reklamacji.

III. Rodzaje zabezpieczeń plików

 • - Adobe DRM - system DRM służący do zabezpieczania plików elektronicznych przed nielegalnym kopiowaniem, stworzony przez firmę Adobe Systems. Obsługiwane formaty plików to PDF i EPUB.

  Aby móc korzystać z plików zabezpieczanych Adobe DRM konieczne jest zainstalowanie na swoim komputerze darmowego programu Adobe Digital Editions (jeżeli chcesz zainstalować program, kliknij TUTAJ), a następnie zarejestrować aplikację dla konkretnego konta ID (jeżeli chcesz utworzyć Adobe ID, kliknij TUTAJ). Autoryzacja jest jednorazowa i również bezpłatna.

  Jeżeli w opisie Ebooka znajdziesz informację "liczba urządzeń - 6 + 1/rok", oznacza to, że dany plik możesz otworzyć na 6 różnych czytnikach, przypisanych do Twojego konta ID. Dodatkowo z każdym rokiem użytkowania Adobe Digital Editions klient nabiera prawa do kolejnego urządzenia.

  Uwaga: Jeśli nie wpiszą Państwo w Adobe Digital Editions swojego numeru Adobe ID, książki w momencie pobrania zostaną przypisane do tego jednego jedynego komputera. Nie będzie więc możliwości odczytania ich na jakimkolwiek innym urządzeniu! Gdy książka pobrana jest na komputer opisany numerem Adobe ID, Państwa książki, w granicach limitu licencji, można również pobierać na inne urządzenia.

 • - Watermark (znak wodny) - to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

 • - Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną liczbę razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej liczby pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.

IV. W jakim terminie oraz ile razy można pobrać plik?

 • - W ciągu 90 dni po zakupie, pliki są dostępne do pobrania "od ręki". Wystarczy kliknąć "Pobierz" na stronie Twoje konto > Biblioteka. Po upływie tego terminu, po kliknięciu "Pobierz", pojawi się prośba o chwilę cierpliwości. Niebawem pliki będą dla Państwa przygotowane do pobrania.

 • Pliki zabezpieczone DRM - można pobrać dowolną liczbę razy, ale otworzyć je można tylko na 1 lub maksymalnie 6 urządzeniach. Po roku dochodzi kolejne urządzenie, czyli można je uruchomić na maksymalnie 7 urządzeniach. To, na ilu urządzeniach można odczytywać daną e-książkę (na 1 czy na 6+1/rok), jest indywidualnie określone przez wydawcę. Ebooki zabezpieczone Adobe DRM można otworzyć tylko programem Adobe Digital Editions po koniecznej rejestracji (jeśli aplikacja nie będzie zarejestrowana liczba spada do 1). Należy pamiętać o rejestracji każdego kolejnego urządzenia.

 • - Pliki zabezpieczone Watermarkiem - można otworzyć na dowolnej liczbie urządzeń, ale można je pobrać tylko 10 razy.

 • - Pliki niezabezpieczone - można je pobrać tylko 10 razy. Za to można swobodnie przenosić je na inne nośniki, bez obaw o koniec licencji. Dodatkowo zakupiony produkt nie jest ograniczony do aplikacji Adobe Digital Editions (PDF można otworzyć np. w Adobe Reader, a EPUB w Calibri).

V. Oprogramowanie i urządzenia do czytania Ebooków i Audiobooków

1. Minimalne wymagania sprzętowe:
 • - Procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach;

 • - Pamięć operacyjna: 512 MB;

 • - Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit;

 • - Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca;

 • - Mysz lub inny manipulator + klawiatura;

 • - Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s.

2. Minimalne wymagania oprogramowania:
 • - System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile;

 • - Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5;

 • - Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript;

 • - Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.

3. Urządzenia mobilne – dodatkowe oprogramowanie
a. Format pliku: ePUB
 • - Android: Aldiko Book Reader, AlReader, BlueFire Reader, CoolReader;

 • - iOS: BlueFire Reader, iBooks;

 • - Windows Phone: Bookviser, ePub Reader, FBReader.

b. Format pliku: MOBI
 • - Android: Aldiko Book Reader, AlReader, BlueFire Reader, CoolReader;

 • - iOS: BlueFire Reader, iBooks;

 • - Windows Phone: Bookviser, ePub Reader, FBReader.

c. Format pliku: PDF
 • - Android: Aldiko Book Reader, AlReader, BlueFire Reader, CoolReader;

 • - iOS: BlueFire Reader, iBooks;

 • - Windows Phone: Bookviser, ePub Reader, FBReader.

d. Format pliku: MP3

Większość systemów operacyjnych ma zainstalowane domyślne odtwarzacze plików MP3. Pliki MP3 powinny bezproblemowo działać po otwarciu w dowolnym z tych programów.

VI. Co należy zrobić przed pierwszym zakupem książki zabezpieczonej DRM?

Zanim pobiorą Państwo na komputer pierwszą e-książkę, prosimy o wykonanie procedury autoryzacji. Należy wykonać ją tylko raz i służy do identyfikacji urządzenia, na którym możliwe będzie czytanie książek z zabezpieczeniem Adobe.

Uwaga: instalacja i autoryzacja aplikacji powinna nastąpić przez pobraniem pierwszego Ebooka! W przeciwnym wypadku wszystkie zabezpieczone Ebooki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone.

 • - Załóż konto i zdobądź numer Adobe ID

  Wejdź na stronę Adobe Systems i załóż konto. Po weryfikacji Twój adres mailowy stanie się twoim numerem identyfikacyjnym – Adobe ID.

 • - Pobierz na komputer aplikację Adobe Digital Editions

  Aplikacja jest bezpłatna i można ją zainstalować zarówno na komputerze PC jak i Mac. Aplikację możesz pobrać, klikając z poniższą ikonkę:

  Adobe Digital Editions Installer
 • - Zautoryzuj komputer

  Po ukończeniu instalacji, przy pierwszym otwarciu pojawi się okno Authorize computer. Podaj swój Adobe ID – adres mailowy i hasło. W ten sposób nastąpiła autoryzacja twojego komputera.

 • - Pobierz e-książkę i czytaj!

  Teraz możesz już z twojej biblioteczki pobrać e-książkę na komputer. Zostanie zachowana na dysku w postaci pliku acsm. Wejdź do Adobe Digital Editions, kliknij w Library, a potem z listy rozwijanej wybierz Add Item to Library. Nastąpi pobranie właściwego pliku książki z serwera.

VII. Drukowanie Ebooków

O tym, czy istnieje możliwość wydrukowania Ebooków decyduje wydawca książki. Jeżeli dysponujemy informacją na ten temat wyświetlamy ją w opisie produktu. Zazwyczaj jednak wydawcy nie przesyłają nam tej informacji, co domyślnie należy traktować jako brak możliwości wydrukowania Ebooka.

VIII. Ważne informacje o Ebookach

 • - W przypadku Ebooków możliwa jest jedynie płatność elektroniczna.

 • - Plik z Ebookiem powinien być przygotowany do ściągnięcia najpóźniej w ciągu 2 godzin, licząc od chwili poprawnego opłacenia zamówienia, a z reguły czas oczekiwania wynosi 15-20 minut.

 • - Ebooki możesz pobrać, wchodząc w zakładkę Twoje konto > Biblioteka.

IX. Aplikacje i programy komputerowe

W ofercie Księgarni Internetowej PWN w dziale Ebooki znajdują się również aplikacje i programy komputerowe, dostępne na stronach bądź serwerach wydawcy. Oznacza to, że Klient kupuje nie tyle konkretny produkt czy treść w wersji cyfrowej (jak w przypadku innych Ebooków), ale dostęp do aplikacji bądź programu.

 • - Linki do programu EXE lub innego – po zakupie Klient ściąga plik i instaluje go na swoim urządzeniu

 • - Linki do strony WWW - tylko na niej jest dostęp do programu/aplikacji/multibooka.

W przypadku skomplikowanych pytań/problemów wydawca gwarantuje obsługę klienta.

X. Zwroty i reklamacje Ebooków

 • - Zwroty - prawo odstąpienia od umowy o dostarczenie treści cyfrowych nie przysługuje, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy. W przypadku treści cyfrowych dobrowolną decyzję o zachowaniu prawa do odstąpienia lub decyzję o rozpoczęciu dostarczania treści cyfrowych Klient podejmuje przed zawarciem umowy. Decyzja o zachowaniu prawa do odstąpienia pociąga za sobą dostarczenie zamówionej treści cyfrowej po upływie terminu do odstąpienia od umowy czyli 14 dni. Decyzja o zachowaniu prawa odstąpienia od umowy może być przez Klienta w każdym czasie zmieniona na decyzję o rezygnacji, ale nie odwrotnie.

 • - Reklamacje - Klient ma prawo do zgłoszenia reklamacji Ebooka w terminie 7 dni od dnia dostarczenie Ebooka, w szczególności w sytuacji, gdy pobrany plik ma wady techniczne uniemożliwiające odczytanie pliku na urządzeniu do tego dedykowanym, lub gdy zawartość pliku jest niezgodna z opisem. Klient może zgłosić reklamację w szczególności na piśmie lub poprzez kontakt z BOK w formie telefonicznej lub wiadomości e-mail. W celu przyspieszenia rozpatrzenia reklamacji, prosimy o podanie w zgłoszeniu reklamacyjnym krótkiego opisu przyczyn uzasadniających reklamację oraz dane kontaktowe Klienta zgłaszającego reklamację.


W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących Ebooków i Audiobooków, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta Księgarni Internetowej PWN:

 • Telefon - 42 680 44 88

 • Adres e-mail - ksiegarnia@pwn.pl

 • Biuro Obsługi Klienta czynne w dniach - poniedziałek-piątek w godzinach 9.00-15.00.