Biologiczne podstawy psychologii
Biologiczne podstawy psychologii. Wydanie nowe
14 lat od pierwszego wydania oddajemy do rąk Czytelników nową edycję znakomitego podręcznika Biologiczne podstawy psychologii. Podręcznik został zaktualizowany o najnowszą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu – autor wzbogacił ją o wyniki badań pochodzących z prawie 700 nowych publikacji.
James Kalat, doświadczony wykładowca psychologii biologicznej, mistrzowsko prowadzi Czytelnika przez podstawową wiedzę na temat biologicznych podstaw procesów psychicznych. Przystępny język, liczne ilustracje, bloki podsumowujące i testy sprawdzające wiedzę pozwalają skutecznie opanować nowe informacje, a zawarte w książce ćwiczenia i zadania dają Czytelnikowi możliwość „podejrzenia własnego mózgu w działaniu”.
Biologiczne podstawy psychologii to kompendium wiedzy na temat:
- Statusu psychologii biologicznej jako nauki i jej miejsca wśród innych subdyscyplin psychologii
- Budowy komórki nerwowej i mechanizmu przekaźnictwa synaptycznego
- Neuroanatomii oraz metod zdobywania wiedzy na temat funkcjonowania mózgu ludzi i zwierząt. Autor przedstawia tu także kontrowersje związane z prowadzeniem badań naukowych z udziałem zwierząt oraz omawia obowiązujące standardy prowadzenia takich badań
- Genetycznych uwarunkowań procesów psychicznych i zachowania
- Budowy i funkcjonowania wszystkich układów sensorycznych
- Anatomicznych i funkcjonalnych aspektów ruchu i kontroli ruchu. W tej części Czytelnik znajdzie także informacje na temat zaburzeń ruchu w chorobie Parkinsona i chorobie Huntingtona
- Funkcjonowania rytmu snu i czuwania, zaburzeń snu związanych z pracą zmianową lub chorobą transatlantycką (jet lag), a także lęków nocnych, bezdechu sennego, narkolepsji i innych.
- Regulacji wewnętrznej w zakresie temperatury ciała, głodu i pragnienia. Podstawowe informacje zostały wzbogacone o wiedzę na temat przetrwania w warunkach ekstremalnego zimna, mechanizmu działania gorączki czy zaburzeń odżywiania
- Biologii zachowań reprodukcyjnych i różnorodności zachowań seksualnych
- Biologicznego podłoża emocji, zachowań agresywnych i obronnych oraz stresu
- Neuroanatomicznych podstaw procesów uczenia się, pamięci oraz inteligencji oraz zaburzeń funkcjonowania w tych obszarach
- Ewolucji języka oraz wpływu uszkodzeń mózgu na zdolności komunikacyjne
- Funkcjonowania mózgu osoby z zaburzeniami psychicznymi, a także historycznych i współczesnych metod leczenia tych zaburzeń.
Wykonaj następujące ćwiczenie. Przygotuj ołówek i kartkę papieru, a następnie weź ołówek do niedominującej ręki. Jeśli na przykład jesteś praworęczny, chwyć ołówek lewą dłonią. Narysuj tą ręką twarz z profilu – to znaczy zwróconą nie na wprost, lecz w lewo lub prawo. Proszę, zrób to teraz, zanim przejdziesz do dalszej lektury.
Jeśli wykonałeś to ćwiczenie, to zapewne zauważyłeś, że twój rysunek jest o wiele bardziej dziecinny niż zwykle. Jakby w jakiejś części twojego mózgu zachował się sposób, w jaki rysowałeś, będąc małym dzieckiem. A teraz pytanie: skoro jesteś praworęczny i w związku z tym rysowałeś lewą ręką, to dlaczego narysowałeś twarz zwróconą w prawą stronę? To znaczy, zakładam, że tak zrobiłeś, ponieważ ponad dwie trzecie praworęcznych osób, używając lewej ręki, rysuje profil zwrócony w prawo. Ale dlaczego? Dzieci mówią, że „w tę stronę jest łatwiej”, ale dlaczego w tę stronę jest łatwiej? Jeszcze wiele musimy się dowiedzieć o sterowaniu ruchem i jego związkiem z percepcją, motywacją i innymi funkcjami.
Fragment tekstu
Strony 2-5_REP_Biologiczne.pdf(pdf)
101 KB
James W. Kalat
James W. Kalat jest emerytowanym profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny, gdzie w latach 1977–2012 prowadził zajęcia z psychologii biologicznej oraz z wprowadzenia do psychologii. Urodził się w 1946 roku, w 1968 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Duke’a, a w 1971 roku obronił doktorat z psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii. Jest również autorem książki Introduction to Psychology (która doczekała się już jedenastego wydania) oraz – wspólnie z Michelle Shiotą – książki Emotion (trzecie wydanie). Oprócz podręczników pisze artykuły naukowe, między innymi na temat nauczania psychologii i uczenia się awersji do smaku. Dwukrotnie był przewodniczącym komitetu programowego dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, które obecnie nosi nazwę Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych. Powtórnie żonaty wdowiec, ma troje dzieci, dwóch pasierbów oraz czworo wnuków.
Seria Studia z psychologii
„Studia z psychologii” to uruchomiona w 2020 roku seria podręczników do podstawowych przedmiotów na studiach psychologicznych. Publikujemy tu nowe wydania klasycznych, znanych od lat studentom i wykładowcom publikacji (Biologiczne podstawy psychologii, Zrozumieć Emocje, Psychologia poznawcza), jak i podręczniki zupełnie nowe (Psychologia biznesu). Czytelnik znajdzie tu podstawową i aktualną, a jednocześnie przystępnie podaną wiedzę.