MENU

Gleboznawstwo

(Twarda)
4.20  [6 ocen]
Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły »
Dostępne warianty:
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

Gleboznawstwo

Kompendium wiedzy o glebie według najnowszych kryteriów stosowanych w Polsce i na świecie.

W książce przedstawiono nową klasyfikację uziarnienia mineralnych utworów glebowych, opracowaną przez PTG (2009), która nawiązuje ściśle do podziałów na frakcje i grupy granulometryczne stosowane powszechnie w literaturze międzynarodowej. Zaprezentowano również nowe zasady klasyfikacji przyrodniczej gleb. Systematyka gleb Polski (SgP 2011) jest oparta na kryteriach najczęściej stosowanych w taksonomiach gleb o zasięgu światowym, która jest wykorzystywana i zalecana w krajach Unii Europejskiej.

Omówiono w niej:

 • funkcje gleby,
 • geologiczne podstawy gleboznawstwa,
 • czynniki i procesy glebotwórcze,
 • morfologię gleb,
 • właściwości fizyczne i chemiczne gleb,
 • właściwości biologiczne i biochemiczne gleb,
 • geografię gleb świata,
 • podstawy kartografii i klasyfikacji użytkowej gleb,
 • zagrożenia, ochronę i rekultywację gleb.

Publikacja dla studentów kierunków: rolniczych, przyrodniczych, inżynierii kształtowania środowiska, ochrony środowiska, biologii, geografii, geodezji, architektury krajobrazu w ramach studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich oraz dla pracowników naukowych wyższych uczelni i instytutów badawczych.

 • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
  Sposoby i terminy dostawy:
  • Kurier DPD - dostawa 1 dzień roboczy
  • Punkty odbioru DPD - dostawa 1 dzień roboczy
  • InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
  • ORLEN Paczka - dostawa 1 dzień roboczy
  • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
  • Pocztex (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
  Ważne informacje:
  Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
  • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
  • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
  • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
  • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
  • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

23,05 zł
31,50 zł

Człowiek stary wobec zmiany kulturowej

Celem, który sobie stawiałam, idąc w teren, było zrozumienie procesu adaptacji ludzi starych do zachodzących zmian i ich na nie reakcji. Bardzo długo nie potrafiłam satysfakcjonująco ująć teoretycznie moich obserwacji terenowych. W tamtym okresi...
15,37 zł
21,00 zł

Od integracji do partycypacji

Publikacja w dwóch wersjach językowych: s. 1–128 wersja polskojęzyczna; s. 129–248 wersja angielskojęzyczna.Praca jest dziełem oryginalnym, pionierskim i bardzo potrzebnym, o dużych walorach poznawczych, teoretycznych i u...
21,51 zł
29,40 zł

Społeczne zakorzenienie aktorów procesu podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej

Rada Unii Europejskiej to jeden z kluczowych organów decyzyjnych UE, a także złożona struktura społeczna. Autor przyjmuje perspektywę konstruktywistyczną i skupia się na aktorach uczestniczących w negocjacjach. Analizuje mechanizmy socjalizacji ...
31,30 zł
45,00 zł

Życie codzienne w Johannesburgu

W „Życiu codziennym w Johannesburgu” czytelnik znajdzie szereg informacji na temat historii miasta, jego architektury, a także specyficznego charakteru. Autor ze swadą i humorem opisuje miejscowe obyczaje, tak te świąteczne, jak i codzienne...
31,00 zł
44,90 zł

Odpowiedz mi!

99 autentycznych dziecięcych pytań o intymne sprawy, 99 przystępnych i wyważonych odpowiedzi – i 99… naprawdę śmiesznych ilustracji.Dlaczego ludzie się całują? Czy to przykre mieć miesiączkę? Czy można nie dojrzewać? Czy seks j...
39,24 zł
45,99 zł

Ja we wczesnej schizofrenii

Proponowany tekst czyta się bardzo żywo - jest interesujący, wciąga czytelnika w wir barwnych, zaskakujących doświadczeń pacjentów, niosących w sobie niebłahy ładunek emocji. Pobudza czytelnika, wręcz domaga się od niego reakcji, zajmowania stan...
81,22 zł
119,90 zł

Gruzja 3w1 przewodnik + atlas + mapa

Starochrześcijańskie świątynie oświetlone cienkimi świecami, średniowieczny Manhattan, czyli kamienne wieże na północy kraju, labirynt skalnych miast Uplisciche i Wardzia. Powiew współczesności: futurystyczne nowinki architektury w Tbilis...
33,68 zł
54,90 zł

Chrześcijanie wobec Żydów

Nie ma bliższych sobie religii i nie ma trudniejszej historii. Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsam...
59,25 zł
79,00 zł

Neuropsychologia

Zbiór tekstów światowej sławy neuropsychologów prezentujących badania nad mózgową organizacją wybranych funkcji (m.in. inteligencji, pamięci, uwagi, funkcji wykonawczych, osobowościi emocji).Ważna i inspiru...

Recenzje (1):

Pisemne recenzje mogą być dodawane wyłącznie przez klientów zarejestrowanych w sklepie. Na liczbę gwiazdek wyświetlanych przy produkcie składają się również oceny produktów, dodanie których nie wymaga posiadania konta.

Publikujemy wszystkie recenzje produktów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli wiemy, że produkt został zakupiony przez recenzenta, oznaczamy to ikonką

Najnowsze | Najbardziej pomocne

„Gleboznawstwo”, której redakcji naukowej podjął się Andrzej Mocek, jest książką dla osób studiujących kierunki przyrodnicze lub takie, które wymagają dokładnej znajomości budowy, cech czy występowania różnych typów gleb w Polsce lub na świecie. Każdy rozdział (a jest ich 11) napisany jest przez innego pracownika naukowego pracującego na różnych uczelniach w całym kraju.
Ogromną książki jest duża ilość zdjęć, schematów oraz tabel. Jest to wygodny sposób na szybkie zgłębienie danego tematu oraz pozwala to na łatwy dostęp do ważnych danych, które, gdyby zostały umieszczone jedynie w ogólnym opisie, z pewnością byłyby pominięte przez czytelnika.
Do książki dołączona jest oddzielna wkładka, na której przedstawiono mapę Polski wraz z rozmieszczeniem przeważających typów gleb. Dla osoby studiującej lub interesującej się tytułowym zagadnieniem, na pewno jest to dodatkowy, łatwy w odbiorze, materiał dydaktyczny.
Zakres tematów, jakie poruszane są w „Gleboznawstwie” jest dość szeroki. Rozdziały, których jak wspominałam już, jest 11, zatytułowane są kolejno: Definicja i funkcje gleby w środowisku (krajobrazie); Geologiczne podstawy gleboznawstwa; Czynniki i procesy glebotwórcze; Morfologia gleb; Właściwości fizyczne gleb; Właściwości chemiczne gleb; Właściwości biologiczne i biochemiczne gleby; Systematyka gleb Polski; Geografia gleb świata; Podstawy kartografii i klasyfikacji użytkowej gleb; Zagrożenia, ochrona i rekultywacja gleb.
Cennym elementem książki są liczne podrozdziały pozwalające na uporządkowanie zagadnień, który został opisany przez autora danej części książki. Pozwala to czytelnikowi łatwiej znaleźć interesujące go informacje.
Warto podkreślić, że pozycja ta może być dobrym źródłem podstawowej wiedzy chemicznej. Tak więc jeśli temat samej gleby nie jest nam do końca bliski, można na podstawie informacji zawartych w poszczególnych rozdziałach zaznajomić się na przykład z tematyką właściwości buforowymi gleb.
Osoby zainteresowane mikrobiologią również znajdą coś dla siebie. Rozdział 7, „Właściwości biologiczne i biochemiczne gleby”, napisany przez Jana Kucharskiego i współautorów, wprowadza w temat drobnoustrojów występujących w glebie (wirusów, bakterii, grzybów i glonów), pozwala poznać mikrobiologiczne przemiany materii organicznej w glebie. To nie jedyne tematy poruszane w tej części książki, jednak po więcej odsyłam już do źródła. Przystępny i łatwy w odbiorze język na pewno ułatwia naukę oraz zrozumienie poszczególnych rozdziałów „Gleboznawstwa”.
Dużym plusem jest również znacząca ilość zdjęć, które pojawiają się niemal na każdej stronie. Każde z nich opatrzone jest opisem, zarówno pod fotografią, jak i dłuższym, bardziej szczegółowym, w samym tekście. Nie wymaga to od czytelnika samodzielnego wyszukiwania jak dana gleba czy zjawisko, któremu ona podległa, wygląda. Z pewnością pozwala to na łatwiejsze zapamiętanie cech omawianego zagadnienia, co przełoży się później na wyniki pracy w terenie.
Osobie, która nie do końca przekonana jest do tego, czy zrozumie treści zawarte w „Gleboznawstwie” ze względu na trudność oraz obszerność tematu, mogę powiedzieć jedynie tyle – jeśli odbiorca z uwagą zacznie studiować daną pozycję, na pewno zrozumie fakty oraz opisy w niej zawarte. Sam temat, jakim jest poznawanie budowy, cech i innych aspektów dotyczących gleb, nie jest prosty, jednak przystępnie napisana książka, którą mam przyjemność recenzować, pozwala na rozwianie wielu wątpliwości, które mogły powstać po zapoznaniu się z innymi pozycjami.
Z pewnością mogę polecić tę książkę każdemu, nawet uczniowi klasy licealnej, któremu bliska jest geografia i który poszukuje dobrego źródła wiedzy z zakresu znajomości gleb polski oraz świata.
Każdy biolog, szczególnie ten, który swoją przyszłość wiąże z florą, czy to polską czy światową, powinien posiadać wiedzę o występowaniu gleb i ich właściwościach. Jest to jeden z kluczowych aspektów, które mają wpływ na pojawianie się danych organizmów w tym a nie w innym miejscu.

Ocena: