MENU

Historia Polski 1795-1914

(Miękka)
4.30  [ 6 ocen ]
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły »
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Historia Polski 1795-1914

Najobszerniejsza synteza dziejów ziem polskich pod zaborami!

Książka jest pierwszą publikacją z serii podręczników akademickich, zawierających syntezę dziejów Polski od czasów najdawniejszych do współczesności. Autor omawia historię Polski od utraty niepodległości w wyniku rozbiorów do wybuchu I wojny światowej. Praca uwzględnia najnowsze ustalenia i interpretacje źródłowe historiografii polskiej. Zwarta forma, przystępny język oraz struktura wykładu, wynikająca z długoletniego doświadczenia akademickiego autora, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny podręcznika. Zaletą pracy jest jasna i płynna narracja oraz umiejętne połączenie tradycyjnego dziejopisarstwa z wymogami nowoczesnego podręcznika. Dodatkowo wykład wzbogacają mapy.

Pozycja zawiera:

 • klarowny wykład historii w układzie chronologiczno-rzeczowym;
 • przekonujące wyjaśnienie procesów historycznych, politycznych koniunktur i motywów ludzkiego działania;
 • nowe ustalenia i interpretacje wydarzeń historycznych;
 • pełny obraz działań władz zaborczych wobec społeczeństwa polskiego;
 • barwny opis historii ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej;
 • refleksje nad problemami ideologii i myśli politycznej, polskich ruchów niepodległościowych, konspiracji i powstań narodowych.

Ważna lektura dla studentów wydziałów humanistycznych, ambitnych uczniów oraz miłośników historii ojczystej.

W dniu 30 listopada 2006 roku na XV Targach Książki Historycznej autor otrzymał za tę publikację Nagrodę III stopnia.

Opiniowana pozycja stanowi najobszerniejszą syntezę dziejów Polski XIX wieku, jaka do tej pory ukazała się na rynku polskim. Jest doskonałym przykładem połączenia tradycyjnego, chronologiczno-problemowego wykładu historycznego z najnowszymi ustaleniami w zakresie poruszanej problematyki. Jakkolwiek Autor koncentruje się przede wszystkim na sprawach politycznych, wiele miejsca poświęca również kwestiom narodowościowym.Dużym atutem jest także wyraźne powiązanie spraw polskich z sytuacją międzynarodową. Połączenie tych wszystkich czynników powoduje, że książka prof. Zdrady może być doskonałym podręcznikiem dla studentów kierunków humanistycznych i wszystkich zainteresowanych dziejami Polski w XIX stuleciu. Jasno określony temat przewodni, klarowna struktura oraz ciekawy i przystępny sposób wykładu pozwalają nawet mało zorientowanemu w historii XIX wieku czytelnikowi ogarnąć i zrozumieć dzieje narodu polskiego pod zaborami.
Dr Joanna Dufrat, Uniwersytet Wrocławski
Niedawno wydana Historia Polski 1795-1914 autorstwa profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Jerzego Zdrady stanowi w mej ocenie udaną próbę przedstawienia tego okresu naszej historii. Jedną z podstawowych zalet omawianej książki jest jej konsekwentny, chronologiczny układ, z klarownym podziałem na części i poszczególne rozdziały. Ułatwia to posługiwanie się nią i odszukanie interesującego czytelnika fragmentu.Jako drugi pozytywny aspekt należy wymienić bogactwo faktograficzne. Pozwala to na bardzo dokładne przyjrzenie się opisywanym wydarzeniom, zjawiskom i procesom, bez konieczności sięgania z miejsca do monografii. Trzecią zaletą książki Zdrady jest ukazanie historii Polski w perspektywie transnarodowej, jako integralnej części dziejów powszechnych. W dobie procesów globalizacyjnych i integracji europejskiej wydaje się to szczególnie istotne.
Dr Piotr Szlanta, Uniwersytet Warszawski
(...) Język narracji jest wielką zaletą książki. Autor obdarzony jest lekkim i swobodnym stylem, mimo traktowania o poważnych, i wielokrotnie trudnych sprawach. Czytanie podręczników na ogół kojarzy się z przykrym obowiązkiem. W przypadku omawianej publikacji autor pozwala czytelnikowi wielokrotnie nawet zapomnieć, iż książka ta jest podręcznikiem.Trudność skonstruowania podręcznika historii Polski pod zaborami polega m. in. na kłopotach z określeniem zakresu geograficznego tematu-czy pisać historię ziem na których element etnicznie polski przeważał (projekcja wstecz), czy też przedstawić dzieje wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej z przed pierwszego rozbioru? Jerzy Zdrada wybrał wariant kompromisowy, decydując się na skoncentrowanie uwagi na ziemiach etnicznie polskich, dodając jednak obszerne rozdziały na temat kresów wschodnich.
Dr Jacek Soszyński, Uniwersytet Warszawski
Książka ukazuje również dzieje ziem zabranych pod panowaniem rosyjskim-a ta tematyka jest często traktowana marginalnie w innych podręcznikach.Podręcznik został dobrze dostosowany do zajęć prowadzonych na kierunku historia. Są tu omówione zasadniczo wszystkie bloki zagadnień poruszane na ćwiczeniach, a zawartość informacyjna z nawiązką spełnia wymogi stawiane studentom na egzaminie.
Dr hab. Janusz Odziemkowski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
(...) Omawiając pracę profesora Jerzego Zdrady pod kątem dydaktycznym należy w moim przekonaniu podkreślić kilka jej niewątpliwych zalet. Jedną z nich, rzucającą się od razu na początku w oczy, jest precyzyjnie, szczegółowo a zarazem przejrzyście skonstruowany spis treści, co na pewno pozwala łatwiej i szybciej dotrzeć do interesującego, konkretnego zagadnienia historycznego i dzięki temu przygotować się do zajęć czy egzaminu.(...) To, co wydaje mi się szczególną zaletą tej pracy, jej stylu, co w jakimś sensie stanowi pewną nowość, jeśli chodzi o syntezy historyczne, a na pewno jest jej specyfiką-to obfite, bezpośrednie odwoływanie się autora w odpowiednich miejscach do fragmentów wypowiedzi, opinii, ocen, sądów ludzi, polityków dziewiętnastowiecznych, przytaczanie tychże w formie, czasem dość licznych, cytatów. (...) Słowem-wszystkie te cytaty, bezpośrednio przytaczane czytelnikowi nie dość, że, co oczywiste, ożywiają niezwykle książkę, która przestaje być tylko suchym podręcznikiem, to pozwalają czytelnikowi na wyrobienie sobie samodzielnej oceny, opinii na temat sporów, dywagacji teoretycznych czy też założeń politycznych XIX stulecia. Wszystkie te bezpośrednie odwołania do fragmentów źródeł historycznych najlepiej pozwalają wejść w klimat tamtych czasów, dotknąć niejako historii z bliska. I jest to dla mnie szczególnie cennym zabiegiem autora książki.
Dr Marzena Iwańska, Uniwersytet Łódzki
 • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
  Sposoby i terminy dostawy:
  • Kurier DPD - dostawa 1 dzień roboczy
  • Punkty odbioru DPD - dostawa 1 dzień roboczy
  • InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
  • ORLEN Paczka - dostawa 1 dzień roboczy
  • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
  • Pocztex (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
  Ważne informacje:
  Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
  • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
  • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
  • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
  • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
  • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Wstęp
193.0 KB
(PDF)
W prasie
347.1 KB

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Wstęp
193.0 KB
(PDF)
W prasie
347.1 KB

Inni Klienci oglądali również

27,20 zł
36,99 zł

Queen Historia nieznana

Moje życie u boku najlepszego zespołu rockowego XX wieku Queen. Nieznana historia to rockandrollowa opowieść z czasów świetności muzycznego szaleństwa, snuta ze sceny, zza kulis i ze studyjnego zacisza. Ten niepowtarzalny zapis autorstwa Petera Hince’a...
29,71 zł
44,99 zł

Najlepszy przyjaciel Historia psio-ludzka

Historia niezwykłej przyjaźni Psy od pokoleń uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Co sprawia, że są nam aż tak bliskie? Jak to się stało, że na stałe zagościły w naszych domach i są traktowane jak członkowie rodziny? Wyjątkowa książka, która...
21,37 zł
30,00 zł

Przewodnik Wędrówki Wysokogórskie Tatry Polskie

Kontynuacja przewodnika „Najpiękniejsze trasy spacerowe. Tatry Polskie” adresowana tym razem do bardziej zaawansowanej grupy turystów. Proponowane wycieczki należą już do wysokogórskich, chociażby z racji przekroczenia granicy...
42,65 zł
57,99 zł

Koniec końca historii

Przymusowe zamknięcia kolejnych sektorów gospodarki i ograniczenia funkcjonowania (sławne już lockdowny) wywołane pandemią COVID-19, dewastują systemy gospodarcze w krajach rozwiniętego Zachodu (i coraz bardziej w Polsce). W ślad za tym, niczym ...
41,90 zł
45,32 zł

Ortograffiti 7 Język polski Zeszyt ćwiczeń Część 2

Ta publikacja to specjalnie stworzony zestaw ćwiczeń dla uczniów klas 7 mających trudności w uczeniu się. Praca Metodą Ortograffiti z użyciem zeszytów Ortograffiti 7. Język polski cz. 1 i cz. 2 zwiększy kompetencje ucznia w obszarze czyta...
21,51 zł
29,40 zł

Studia nad strukturą społeczną wiejskiej Polski Tom. 4

O ile kobiety i mężczyźni postrzegają role rodzinne raczej w sposób konserwatywny i tradycyjny, o tyle w przypadku ról zawodowych i publicznych płeć jest widocznym czynnikiem różnicującym. W każdym typie struktury społecznej można ...
37,00 zł

Polskie i bułgarskie firmonimy w perspektywie komunikacyjno-wizualnej

Nowatorska publikacja z zakresu polskiej i bułgarskiej chrematonimii przedstawia funkcjonowanie firmonimów na szyldach – wizualnych nośnikach informacji i reklamy – w polskich i bułgarskich miastach (m.in. Warszawie, Sofii, Poznaniu,...
46,07 zł
48,00 zł

Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej t. 2

Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019) śledzą artystyczne ekspresje Holokaustu w teatrze, filmie, muzeach, sztukach wizualnych oraz zjawiska z kręgu kultury popularnej. Stanowią kontynuację badań, które podjęliśmy kilkanaście lat ...
17,54 zł
24,90 zł

Historia Atlas Polski

Atlas, który oddajemy w Państwa ręce, składa się z kilku części.Bez wahania można powiedzieć, że jest opowieścią o dziejach naszego kraju przedstawioną w trzech wymiarach: za pomocą map, komentarza tekstowego i obrazów.Obok uł...

Recenzje (1):

Pisemne recenzje mogą być dodawane wyłącznie przez klientów zarejestrowanych w sklepie. Na liczbę gwiazdek wyświetlanych przy produkcie składają się również oceny produktów, dodanie których nie wymaga posiadania konta.

Publikujemy wszystkie recenzje produktów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli wiemy, że produkt został zakupiony przez recenzenta, oznaczamy to ikonką

Najnowsze | Najbardziej pomocne

Książka zawiera najlepsza panoramę XIX wieku naszego kraju. Autor wspaniale złaczył w jeden wykład dzieje polityczne i społeczne. POLECAM

Prośba do PWN - wydajcie tą książkę w TWARDEJ OPRAWIE

Ocena: