Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie Tom 51
UWAGA! Egzemplarz zdefektowany! Może się zdarzyć np. zabrudzona, zagięta lub zadrapana okładka!
Biografia Jarosława Iwaszkiewicza jest skomplikowana, wielowymiarowa i niejednoznaczna. Z pozoru wydaje się opowieścią o artyście, który zaprzedał duszę reżimowi, ale analizowana z uwagą skłania do znacznie głębszych refleksji. Był pisarzem i dyplomatą, poetą i posiadaczem ziemskim, znawcą muzyki i niespełnionym muzykiem, wreszcie długoletnim prezesem Związku Literatów Polskich; artystą, który po wojnie lawirował pomiędzy obroną wolności a serwilizmem, pragnąc jednocześnie tworzyć w poczuciu względnej choćby swobody.
Książka Marka Radziwona jest biografią polityczną, w której nie chodzi jednak tylko o uwikłanie w politykę sensu stricto, ale też - jak pisze sam autor - o pokazanie "poglądów [Iwaszkiewicza] na emigrację, na historię, na sąsiadów Polski, w tym przede wszystkim na Związek Radziecki i Niemcy".
Radziwon napisał mądrą, dociekliwą książkę, dotarł do wielu niewykorzystanych dotąd materiałów, takich jak listy, źródła archiwalne, czy też notesy i kalendarzyki pisarza. Nie przykrawa przy tym życia Iwaszkiewicza do współczesnych realiów, nie proponuje łatwych odpowiedzi, ostrożnie formułuje oceny. Zadaniem tej wyjątkowej biografii nie jest bowiem poniżenie lub wywyższenie bohatera, ale próba jego zrozumienia.
Był człowiekiem o wrażliwym sumieniu, który jednocześnie nie potrafił walczyć ze swoją ludzką słabością.
(Tomasz Łubieński)
Seria Wielkie Biografie
Seria encyklopedyczna prezentująca hasła w układzie tematyczno-chronologicznym, przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych życiem wielkich postaci, historią, myślą społeczną, sztuką oraz rozwojem nauki. Omawia życie i dzieło ludzi, którzy zaważyli na dziejach świata od czasów najdawniejszych po współczesność. Całość uzupełniona jest ciekawymi materiałami – opisami dzieł literackich, muzycznych, plastycznych, obiektów, wynalazków, teorii, a także cytatami, ilustracjami, rysunkami, mapami, kalendariami i indeksami.
Nagroda Edukacja XXI Podczas 23. Krajowych Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI, odbywających się w Warszawie, encyklopedia PWN Wielkie biografie. T. 1 i 2 otrzymała nagrodę EDUKACJA XXI w kategorii "encyklopedie, albumy, słowniki, leksykony". Nagroda, ustanowiona w 1994 roku, honoruje wartości edukacyjno-poznawcze i poziom edytorski książek polskich autorów. Więcej »