Koniec i początek
Koniec i początek to jeden z najważniejszych tomików Wisławy Szymborskiej, który – wydany w roku 1993 – być może ostatecznie przesądził o przyznaniu poetce w trzy lata później Nagrody Nobla. Stosująca wobec swoich wierszy najwyższe wymagania i surową selekcję autorka kazała czytelnikom czekać na tę książkę aż siedem lat. Znalazły się tu głośne, najbardziej znane i najchętniej omawiane przez krytyków wiersze, takie jak Niektórzy lubią poezję, Nienawiść czy Kot w pustym mieszkaniu.
Coraz lepiej słyszalna staje się [tu] wewnętrzna metafizyczna tonacja tej poezji. Szymborskiej – mówiącej o własnej radości pisania, z taką nutą cienkiej i wieloznacznej autoironii, pogodnej goryczy nawet; Szymborskiej – od lat tak radośnie smutnej, poważnie żartobliwej, łagodnie ostrej, z rezerwą serdecznej, sceptycznie ufnej, przewrotnie prostolinijnej, świetliście prostej i tajemniczo skomplikowanej, wzgardliwie dokładnej i kruchej wyniośle. Szymborskiej wciąż pozostającej pytaniem w odpowiedzi na pytanie.
Stanisław Balbus
Wisława Szymborska
ur. 1923
-
zm. 2012
Wisława Szymborska (ur. 2.07.1923, zm. 1.02.2012) – poetka, tłumaczka, krytyczka. W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
Pierwsze opowiadania oraz wiersze napisała w czasie drugiej wojny światowej. Należała do działającej w latach 1945–1946 grupy literackiej Inaczej, zaliczano ją też do pokolenia „pryszczatych”, propagujących realizm socjalistyczny. Ze względu na trudną sytuację materialną nie dokończyła studiów rozpoczętych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiutem książkowym był wydany w 1952 roku tomik wierszy pt. Dlatego żyjemy. Tomy Chwila, Dwukropek oraz Tutaj zostały nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Szymborska należała do Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Książki noblistki przetłumaczono na 42 języki. W 2011 roku poetka została uhonorowana Orderem Orła Białego, obok najważniejszej nagrody literackiej – Nagrody Nobla – zdobyła również wiele innych wyróżnień, m.in. Nagrodę Kościelskich, Nagrodę Goethego czy Nagrodę Lindego. Od 2013 roku przyznawana jest Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej.
Źródło zdjęcia: By Chancellary of the President of Poland [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons