Konstrukcje murowe według Eurokodu 6 i norm związanych Tom 2 + CD - Outlet
Konstrukcje murowe są i najprawdopodobniej nadal będą najczęściej wykonywanymi elementami ustrojów budownictwa miejskiego, przemysłowego a nawet inżynieryjnego. Przez wieki rzemiosło i sztuka murarska ewoluowały pozostawiając podziwiane obecnie konstrukcje mieszkalne, sakralne, inżynierskie i militarne. Wiek XX przyniósł prawdziwą rewolucję w zakresie teorii konstrukcji, materiałów i technologii wznoszenia konstrukcji murowanych, stawiając je pod pewnymi względami nawet na równi z konstrukcjami stalowymi czy żelbetowymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów murowych i zapraw współczesne mury stały się o wiele mniej masywne, spełniając, oprócz wymogów nośności i stateczności, także dość ostre wymagania w zakresie izolacyjności termicznej i akustycznej.
Zgodnie z zamierzeniami autorów w trzech tomach książki ujęto wszystkie zagadnienia zawarte w Eurokodzie 6 dotyczące podstaw projektowania w ujęciu metody Stanów Granicznych, zasad wymiarowania i sprawdzania warunków ULS i SLS konstrukcji niezbrojonych, zbrojonych i sprężonych, wymagań konstrukcyjnych i wykonawstwa.
Tom 2 jest poświęcony następującym zagadnieniom:
• mury w złożonym stanie naprężenia,
• niezbrojone ściany murowe poddane obciążeniom ścinającym, zginane z płaszczyzny i w płaszczyźnie oraz poddane łącznie obciążeniom pionowym i prostopadłym do ich powierzchni,
• ściany usztywniające,
• projektowanie ścian z uwagi na warunki pożarowe.
Do każdego zagadnienia przedstawiono podstawy teoretyczne, ustalenia normowe, algorytmy projektowania wzbogacone przykładami obliczeniowymi opracowanymi na podstawie projektów budowlanych udostępnionych autorom. Dzięki takiemu układowi książka może być przeznaczona nie tylko dla studentów, wykładowców i pracowników naukowych wydziałów budownictwa, inżynierii środowiska oraz architektury, ale także może okazać się pomocna projektantom, rzeczoznawcom, wykonawcom oraz inspektorom nadzoru.
Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca wersję demonstracyjną programów Kalkulator Konstrukcji Murowych KKM EN i Kalkulator Oddziaływań Normowych KON EN firmy SPECBUD. Program KKM EN służy do wymiarowania konstrukcji murowych niezbrojonych wg Eurokodów murowych PN-EN 1996-1-1 i PN-EN 1996-3, a program KON EN umożliwia wyznaczenie oddziaływań na budynki wg przepisów Eurokodów obciążeniowych PN-EN 1991-1-X.
Łukasz Drobiec
Doktor inżynier, od 1997 roku pracownik Katedry Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, początkowo na stanowisku asystenta, od 2004 roku – adiunkta, a od 2014 roku – adiunkta z habilitacją. W 2004 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Analiza murów z cegły pełnej ze zbrojeniem w spoinach wspornych poddanych obciążeniom pionowym, za którą w następnym roku uzyskał wyróżnienie Ministra Infrastruktury. W 2014 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora habilitowanego.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe dotyczące elementów murowych i żelbetowych oraz numerycznej analizy konstrukcji z wykorzystanie oprogramowania opartego na MES. Wykonuje opracowania inżynierskie o charakterze ekspertyzowym.
Autor ponad 140 publikacji i opracowań naukowych oraz naukowo-badawczych, a także wielu ekspertyz i projektów. Członek Komitetu Nauki PZITB, gliwickiego oddziału PZITB i International Masonry Society. Działa w KT 233 i KT 252 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Wyróżniony 8 indywidualnymi lub zespołowymi nagrodami JM. Rektora Politechniki Śląskiej za działalność organizacyjną oraz osiągnięcia w dziedzinie naukowej i dydaktycznej. Odznaczony srebrną i złotą odznaką PZITB. Posiada pełne uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W 2012 roku uzyskał tytuł rzeczoznawcy budowlanego i został wpisany do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.
Radosław Jasiński
Doktor inżynier, adiunkt w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2005 roku obronił z pracę doktorską pt. Nośność i odkształcalność zbrojonych ścian murowych ścinanych poziomo, za którą w następnym roku uzyskał nagrodę Ministra Infrastruktury.
Autor lub współautor około 100 publikacji naukowych i technicznych z zakresu konstrukcji murowych, żelbetowych oraz diagnostyki konstrukcji, współautor ponad 250 ekspertyz oraz projektów obiektów kubaturowych i mostowych. Członek PZITB, International Masonry Society oraz stałego komitetu organizacyjnego Ogólnopolskich Warsztatów Pracy Projektanta Konstrukcji (od 2002 roku).
Adam Piekarczyk
Doktor inżynier, od 1998 roku asystent w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W roku 2005 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Praca doktorska z zakresu konstrukcji murowych pt. Nośność i odkształcalność zbrojonych ścian murowych poddanych ścinaniu w kierunku pionowym została wyróżniona i uzyskała nagrody Rektora Politechniki Śląskiej oraz Ministra Budownictwa.
Obecnie zajmuje się teoretycznymi oraz badawczymi pracami z zakresu konstrukcji murowych i żelbetowych, w tym diagnostyki tego rodzaju konstrukcji.
Autor lub współautor ponad 70 publikacji i opracowań naukowych oraz naukowo-badawczych a także wielu ekspertyz i projektów. Członek International Masonry Society oraz PZITB.