Logika praktyczna
Znany, podstawowy podręcznik do nauki logiki, wykorzystywany przez studentów prawa i administracji oraz innych kierunków humanistycznych.
Obejmuje elementarne wiadomości z zakresu semiotyki (część 1 – Słowne formułowanie myśli), logiki formalnej i ogólnej metodologii nauk (część 2 – Uzasadnianie twierdzeń). Wyboru zamieszczonego w podręczniku materiału z tych dziedzin oraz fragmentarycznych informacji z zakresu innych zbliżonych dyscyplin naukowych dokonano w taki sposób, by uwypuklić te wiadomości, które okazują się praktycznie przydatne w pracy prawników, administratorów oraz innego rodzaju organizatorów życia społecznego, czyli dają narzędzia do sprawnego myślenia i argumentowania.
Książkę uzupełnia Aneks, poświęcony rachunkowi predykatów, napisany przez dr Kazimierza Świrydowicza. Umożliwia on wstępne zapoznanie się z pewnym fragmentem problematyki logiki formalnej, wykraczając poza standardowo wykładane na studiach humanistycznych elementy tradycyjnego rachunku nazw.
Zygmunt Ziembiński
(1920–96); prawnik, logik; od 1963 roku profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; od 1991 roku członek Polskiej Akademii Nauk. Zajmował się głównie logiką prawniczą i metodologią problemami prawoznawstwa. Główne prace:
Logika praktyczna (1956, wyd. XIV 1990),
Teoria prawa (1977) oraz
O pojmowaniu sprawiedliwości (1993).