Michał Strogow
„Michał Strogow” to powieść przygodowa bogata w wydarzenia i niespodziewane zwroty akcji, przy tym niepozbawiona wątku miłosnego.
Tatarskie hordy chana Feofara najeżdżają na Syberię. Dołącza do nich żądny zemsty, zdegradowany pułkownik armii carskiej, Iwan Ogarew. Ich ostatecznym celem jest zdobycie Irkucka.
Tytułowy bohater, człowiek o niespotykanej sile i odwadze, jako kurier carski, na zlecenie swego pana przemierza całą Rosję, aby ostrzec brata cara o grożącym mu niebezpieczeństwie.
W podróży towarzyszy mu, piękna Nadia, a ich losy przeplatają się z losami dwóch dziennikarzy; Alcida Joliveta i Harrego Blounta.
Juliusz Verne, jako mistrz powieści przygodowej, do ostatnich minut trzyma nas w napięciu, nie udzielając odpowiedzi na pytania, kto pierwszy dotrze do celu po pokonaniu ponad pięciu tysięcy kilometrów? Kto pokona Syberię, a kogo pokona ta dzika kraina? Czy Irkuck pozostanie we władaniu cara, czy zawładną nim Tatarzy?
Czyta Piotr Balazs
Juliusz Verne
ur. 1828
-
zm. 1905
Juliusz Verne, pisarz uznawany za jednego z najważniejszych protoplastów fantastyki naukowej, urodził się 8 lutego 1828 roku w francuskim Nantes. Jego ojciec był prawnikiem, prowadzącym własną kancelarię – to właśnie za namową ojca młody Verne studiował prawo w Paryżu. Próbował również grywać na giełdzie, a także podejmował pierwsze próby literackie. W trakcie studiów, zakochany w teatrze, napisał wiele sztuk teatralnych, a dzięki kontaktom wuja wkroczył na literackie salony, gdzie poznał Aleksandra Dumasa i jego syna. Verne’a łączyła głęboka przyjaźń z Aleksandrem Dumasem (synem) – wspólnie opracowali sztukę „Les Pailles rompues” według pomysłu Verne’a. Jednakże prawdziwą sławę i szanowaną pozycję w świecie literatury przyniosły Verne’owi nie sztuki teatralne, lecz powieści. Ogromny sukces odniósł cykl powieści „Niezwykłe podróże”, zapoczątkowany w 1863 roku, a ukończony w 1905 roku – wiele powieści zostały wydanych już po śmierci autora. Składające się na tę serię powieści należą do nurtu fantastyczno-naukowego i podróżniczo-przygodowego. Jak pisał Verne w swoim wspomnieniach, za pomocą powieści chciał odmalować cały świat i przeżywane przez bohaterów przygody w różnych krajach. Sam Verne dużo podróżował – łącznie odwiedził 15 krajów europejskich i odbył podróż na statku parowym do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Zgromadza dzięki podróżom i ogromnym oczytaniu pisarza wiedza pomogła mu w tworzeniu powieści – na potrzeby swoich książek Verne stworzył nawet zbiór fiszek z różnymi informacjami z zakresu techniki, historii oraz geografii. Ponadto Verne był wielkim miłośnikiem żeglarstwa i posiadał kolejno trzy statki, na których często pisał. Do najsłynniejszych powieści Verne’a należą: „Pięć tygodni w balonie”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, „ W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy też „Tajemnicza wyspa”.