MENU

Mit śmieciowego DNA

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: 2022

  • Autor: Jonathan Wells

  • Tłumacz: Mirosław Rucki

  • Wydawca: En Arche

  • Formaty:
    mobi
    PDF
    ePub
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Mit śmieciowego DNA

Czterdzieści lat temu naukowcy odkryli, że około 98% naszego DNA nie koduje białek i wówczas tę część genomu określili jako „śmieciowy” DNA. Zdaniem darwinistów – sytuacja ta jest rezultatem procesu ewolucji.


Jednak ostatnie badania pokazują, że genom jest wielowymiarowym, zintegrowanym systemem, w którym DNA niekodujące białek pełni wiele podstawowych funkcji biologicznych.?


W książce „Mit śmieciowego DNA” biolog Jonathan Wells przystępnie i szczegółowo omawia to zagadnienie. Okazuje się, że twierdzenie o śmieciowym DNA nie ma empirycznego uzasadnienia, a jedynie jest założeniem darwinistów, które wspiera ich czysto naturalistyczne scenariusze powstania i rozwoju życia.


Ta książka nie tylko rewolucjonizuje nasze rozumienie genomu, ale także pokazuje, do jakiego stopnia niektórzy uczeni są w stanie bronić idei, która nie idzie w parze z faktami.





Jonathan Wells bez wątpienia przygotował się do omawianego tematu. W książce "Mit śmieciowego DNA" cytuje setki artykułów naukowych, opisując historię badań niekodującego DNA, uważanego za „śmieciowy”. Jest to jeden z najbardziej wnikliwych przeglądów literatury przedmiotu na ten temat. Doktor Wells jasno pokazuje, że nasze pierwotne rozumienie DNA było niepełne, a kolejne badania genomu ukazują coraz nowsze poziomy sterowania i złożoności wewnątrz naszych komórek, co było nie do pomyślenia w latach 80. XX wieku. Historia badań niekodującego DNA wywołuje podziw dla projektu żywych organizmów.


– dr Ralph Seelke, profesor genetyki drobnoustrojów i biologii komórkowej, Uniwersytet Wisconsin – Superior (USA)





Cytując setki recenzowanych artykułów wskazujących na coraz więcej funkcjonalnych części naszego genomu, Jonathan Wells dostarcza mocnych i rzetelnych dowodów przeciwko „hipotezie śmieciowego DNA”. Nawet ci z biologów, którzy zdecydowanie odrzucają koncepcję inteligentnego projektu, z pewnością muszą przyznać, że dowody przedstawione w tej aktualnej książce ukazują bezsensowność odwoływania się do „śmieciowego DNA” w obronie darwinizmu.


– dr Michael Denton, genetyk medyczny i autor książki Nature’s Destiny





JONATHAN WELLS – amerykański biolog, autor książki "Ikony ewolucji. Nauka czy mit?", urodził się w 1942 roku w Nowym Jorku. W 1994 roku obronił doktorat z biologii molekularnej i komórkowej na University of California w Berkeley, gdzie następnie odbył staż. Pracował również na California State University jako wykładowca embriologii i jako kierownik laboratorium medycznego w Fairfield.


W 1988 roku ukazała się jego książka poświęcona poglądom Charlesa Hodge’a, jednego z pierwszych krytyków teorii ewolucji. W 2000 roku Wells wydał swoją najważniejszą publikację "Ikony ewolucji. Nauka czy mit?" będącą krytyczną analizą dziesięciu najczęściej podawanych przykładów świadectw empirycznych potwierdzających darwinizm.


W kolejnej swojej publikacji "Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji" Wells kontynuuje krytykę teorii ewolucji oraz bierze pod lupę inne naukowe twierdzenia – między innymi dotyczące DNA.





Seria Inteligentny Projekt to pierwsza tak ambitna i bogata propozycja na polskim rynku wydawniczym, w ramach której ukazują się książki dotyczące teorii inteligentnego projektu – Intelligent Design (ID).


Autorzy zastanawiają się: czy różnorodność życia na Ziemi może być wyjaśniona wyłącznie przez procesy czysto przyrodnicze? Czy złożone struktury biologiczne mogły powstać drogą przypadku i konieczności, bez udziału inteligencji? Czy Ziemia jest tylko jedną z wielu niczym niewyróżniających się planet?


Teoria inteligentnego projektu jest ogólną teorią rozpoznawania projektu i ma szerokie zastosowanie w takich dziedzinach nauki, jak kryminalistyka, historia, kryptografia, astronomia i inżynieria. Seria Inteligentny Projekt pokazuje, że koncepcja ID powinna być stosowana również w zagadnieniach pochodzenia i rozwoju różnych form życia, a także w próbie zrozumienia nas samych.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.

Przedmowa…………………………………………………………………………………………………… 9

Rozdział 1. Kontrowersje wokół darwinizmu…………………………………………….. 11

Rozdział 2. „Śmieciowy DNA” – ostatnia ikona ewolucji?…………………………. 17

2.1 „Śmieciowy DNA” i teoria inteligentnego projektu………………………….. 20

2.2 „Śmieciowy DNA” jako dowód na rzecz darwinizmu i przeciwko teorii inteligentnego projektu………………………………………………………….. 23

2.3 Czy naprawdę tak jest?…………………………………………………………………….. 29

Rozdział 3. Większość DNA ulega transkrypcji na RNA…………………………… 31

3.1 DNA tworzy RNA, który tworzy białko……………………………………………. 31

3.2 Niekodujący DNA ……………………………………………………………………………. 33

3.3 Projekty dotyczące sekwencji genomów…………………………………………. 36

3.4 Możliwe funkcje niekodujących RNA ……………………………………………… 39

3.5 Konkretne funkcje niekodujących RNA …………………………………………… 41

Rozdział 4. Introny i kod splicingu……………………………………………………………… 45

4.1 Splicing alternatywny wytwarza RNA i białka charakterystyczne dla różnych tkanek i etapów rozwoju……………………………………………… 46

4.2 Dowody na to, że introny wspomagają regulację splicingu

alternatywnego………………………………………………………………………………… 48

4.3 Inne kodujące funkcje intronów……………………………………………………….. 51

4.4 Długość intronu może wpływać na ekspresję genów……………………… 55

Rozdział 5. Pseudogeny – nie takie znowu „pseudo-”………………………………. 57

5.1 Typy pseudogenów………………………………………………………………………….. 58

5.2 Przepisywane pseudogeny………………………………………………………………. 59

5.3 Pseudogeny kodujące białka …………………………………………………………… 61

5.4 Interferencja RNA…………………………………………………………………………….. 63

5.5 Wzmocnienie ekspresji genów przez pseudogeny …………………………. 65

5.6 Pseudogen witaminy C…………………………………………………………………….. 66

5.7 Konserwacja sekwencji…………………………………………………………………….. 67

Rozdział 6. Skaczące geny i powtarzający się DNA………………………………….. 69

6.1 Skaczące geny…………………………………………………………………………………… 69

6.2 Rodzaje powtarzających się DNA……………………………………………………. 71

6.3 Funkcjonalne SINE i LINE………………………………………………………………… 73

6.4 Niektóre specjalistyczne funkcje SINE i LINE………………………………….. 74

6.5 Argonauta, Piwi i wyciszanie RNA……………………………………………………. 79

6.6 Endogenne retrowirusy……………………………………………………………………. 81

6.7 Endogenne retrowirusy a łożysko……………………………………………………. 84

6.8 Francis Collins i elementy powtarzające się…………………………………….. 87

Rozdział 7. Funkcje niezależne od dokładnej sekwencji…………………………… 89

7.1 Poziom pierwszy: molekuła DNA…………………………………………………….. 91

7.2 Poziom drugi: organizacja chromatyny…………………………………………….. 92

7.3 Centromery………………………………………………………………………………………. 94

7.4 Poziom trzeci: organizacja chromosomu w jądrze komórki…………….100

7.5 Niekodujący DNA może służyć jako soczewka………………………………102

Rozdział 8. Niedawne wystąpienia w obronie „śmieciowego DNA”………..105

8.1 Ciemna materia genomu………………………………………………………………… 106

8.2 Test cebulowy…………………………………………………………………………………. 110

Rozdział 9. Podsumowanie zagadnienia nadmiarowego DNA………………..115

9.1 Ważniejsze punkty rozdziału 3……………………………………………………….. 116

9.2 Ważniejsze punkty rozdziału 4……………………………………………………….. 117

9.3 Ważniejsze punkty rozdziału 5……………………………………………………….. 117

9.4 Ważniejsze punkty rozdziału 6……………………………………………………….. 118

9.5 Ważniejsze punkty rozdziału 7……………………………………………………….. 119

9.6 Ważniejsze punkty rozdziału 8……………………………………………………….. 121

Rozdział 10. Od „śmieciowego DNA” do nowego rozumienia genomu….123

10.1 Wystąpienie w obronie nauki?…………………………………………………….. 124

10.2 Jaka może być odpowiedź darwinistów?……………………………………..127

10.3 Przekonania religijne przebrane za naukę?…………………………………..128

10.4 Logika argumentacji……………………………………………………………………… 131

10.5 Czy genom może uzasadniać wnioskowanie o projekcie?……………132

10.6 Dokąd możemy zajść z tego miejsca?………………………………………….. 136

Dodatek……………………………………………………………………………………………………. 137

Pseudogen witaminy C…………………………………………………………………………. 137

Argumentacja Kennetha Millera ………………………………………………………….. 138

Argumentacja Jerry’ego Coyne’a………………………………………………………….. 140

Założenia przebrane za dowody?…………………………………………………………. 142

Błędne koło w argumentacji…………………………………………………………………. 143

Słowniczek………………………………………………………………………………………………..145

Bibliografia………………………………………………………………………………………………..157

Indeks osobowy……………………………………………………………………………………….. 193

Indeks rzeczowy………………………………………………………………………………………. 195

Spis ilustracji…………………………………………………………………………………………….. 199

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(epub)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

26,91 zł
29,90 zł

W górach przeklętych

W całej Europie przez wieki powszechna była wiara w mroczne istoty wstające z grobu, by prześladować żywych. Przykłady działalności krwiożerczych upiorów notowano m.in. na rozległych obszarach od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Od cza...
2,00 zł
4,00 zł

Łamigłówki biologiczne. Gimnazjum

Łamigłówki zawarte w tej książce pomogą w praktycznym sprawdzeniu wiedzy biologicznej ucznia gimnazjum. Ułatwią powtórzenie wiadomości przed pracą klasową. Mogą być wykorzystywane podczas przygotowań do konkursu przedmiotowego. Nadają się...
14,36 zł
16,70 zł

Techniki zbioru utrwalania i konserwacji zwierząt

Kompendium wiedzy na temat zbioru, konserwacji i utrwalania zebranego materiału zoologicznego. Adresowany głównie do studentów i pracowników naukowych wyższych uczelni, stanowi zarazem niezwykle użyteczną pomoc dla badaczy i pracow...
36,80 zł
46,00 zł

Krótki kurs filozofii. Kant

KRÓTKI KURS FILOZOFII to błyskotliwe wprowadzenia w prace kluczowych filozofów i najważniejsze idee filozofii. Autorami poszczególnych tomów serii, wydanej w oryginale przez Oxford University Press, są wybitni specjaliści pr...
32,97 zł
37,90 zł

Sekretne życie kotów

Te, co skaczą i mruczą. Pręgowane lub w cętki. Domowe i dzikie. Poznaj najciekawsze tajemnice KOTÓW. Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy lubią psy, i na tych, którzy lubią ko...
21,77 zł
29,02 zł

Dyskursywizowanie Białoszewskiego

Książka opisuje najważniejsze przemiany polskiego literaturoznawstwa w ostatnich 50 latach – ukazuje narodziny polskiego strukturalizmu, wykształcenie się w jego ramach nurtu komunikacjonistycznego, przejście od strukturalnej poetyki w świetle ję...
38,61 zł
42,90 zł

Miłosna mowa kwiatów

Kwiaty, miłość i sztuka – czyli idealny prezent dla każdego.Kwiaty to najmilszy prezent, ale czy wiemy, jakie uczucia wyrażamy, wręczając bukiet?Sekretny język kwiatów powstał w XVIII wieku, kiedy to kwiaty zaczęły ...
33,30 zł
44,40 zł

Kwantowa świadomość w konwencjonalnej nauce. Rola fizyki kwantowej w kształtowaniu szczęśliwego życia

Rzeczywistość jest inna niż Ci się wydajeTa publikacja odsłoni przed Tobą tajniki prawdziwej rzeczywistości, a nie tylko tej, którą ujawnia zmysł wzroku. Korzystając z odkryć fizyki kwantowej będziesz w stanie zobaczyć wiele wi...
6,92 zł
7,69 zł

W co się bawić

Znajdziesz tu podpowiedzi, jak połączyć zabawę z pasją poznawania przyrody. Dowiesz się, do czego mogą się przydać różne przyrodnicze znaleziska: patyki, kwiaty, liście, kora, kamienie, orzechy i inne nasiona. Poznasz ciekawe zajęcia, któ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!