Najpiękniejsze baśnie
Audiobook zawiera wybór słynnych baśni w nowych znakomitych przekładach Bogusławy Sochańskiej (Andersen) i Elizy Pieciul-Karmińskiej (bracia Grimm) zinterpretowanych mistrzowsko przez Jerzego Stuhra. Hans Christian Andersen: 1. Latający kufer, 2. Pasterka i kominiarczyk, 3. Kwiaty małej Idy, 4. Motyl, 5. Calineczka, 6. Krasnoludek i pani, 7. Dzbanek do herbaty Jakub i Wilhelm Grimm: 8. Żabi król albo żelazny Henryk, 9. Bajka o takim, co wyruszył w świat, żeby nauczyć się bać, 10. Śpiąca królewna, 11. Pani Zamieć, 12. O rybaku i jego żonie, 13. Braciszek i siostrzyczka, 14. Wędrówka Paluszka
Jakub Grimm
ur. 1785
-
zm. 1863
Jakub Grimm (ur. 04.01.1785, zm. 20.09.1863) – niemiecki filolog. Wspólnie ze swoim młodszym o rok bratem Wilhelmem Grimmem zbierał baśnie i podania ludowe, które publikowali razem jako bracia Grimm.
Studiował prawo na Uniwersytecie w Marburgu, pracował jako prawnik i bibliotekarz. Zasłynął jako twórca germańskiego językoznawstwa historyczno-porównawczego. Jest autorem prawa głosowego dotyczącego germańskiej przesuwki spółgłoskowej, tzw. prawa Grimma. Największą popularność przyniosły mu jednak opublikowane wspólnie z bratem baśnie.
Ważnym dziełem naukowym braci Grimm jest „Słownik niemiecki”, który rozpoczęli publikować od 1852 roku. Dzieło to kontynuowały następne pokolenia uczonych niemieckich i ostatni tom słownika ukazał się w 1961 roku.
Wilhelm Grimm
Wilhelm Grimm (ur. 24.02.1786, zm. 16.12.1859) – niemiecki filolog. Wspólnie ze swoim starszym o rok bratem Jakubem Grimmem zbierał baśnie i podania ludowe, które publikowali razem jako bracia Grimm.
Wilhelm, podobnie jak jego brat, pracował jako prawnik i bibliotekarz. Wykładał też na uniwersytecie w Berlinie literaturę średniowieczną i należał do Akademii Nauk. Choć obaj bracia byli uczonymi i językoznawcami, to zasłynęli przede wszystkim jako autorzy baśni, które przetłumaczono na wiele języków i które do dziś czyta się na całym świecie.
Ważnym dziełem naukowym braci Grimm jest z kolei „Słownik niemiecki”, który rozpoczęli publikować od 1852 roku. Dzieło to kontynuowały następne pokolenia uczonych niemieckich i ostatni tom słownika ukazał się w 1961 roku.