Pomniejsze bóstwa
Na świecie istnieją miliardy bóstw. Roją się gęsto jak ławica śledzi. Większość z nich jest zbyt mała, by je zauważyć, dlatego nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie nikt większy od bakterii, które się nie modlą i nie mają wielkich wymagań w zakresie cudów. To są właśnie pomniejsze bóstwa - duchy miejsc, gdzie krzyżują się ścieżki mrówek, bogowie mikroklimatów pomiędzy korzeniami traw. I większość z nich taka już pozostaje. Ponieważ brakuje im wiary. Garstka jednak trafia w wyższe regiony. Powodem może być cokolwiek. Pasterz szukający zbłąkanej owcy znajduje ją w krzakach i poświęca minutę czy dwie, żeby wznieść niewielki kamienny ołtarzyk w ogólnej podzięce wszelkim duchom, jakie mogą przebywać w okolicy. Albo jakieś niezwykle ukształtowane drzewo zostanie skojarzone z lekiem na chorobę. Albo ktoś wyryje spiralę na samotnym głazie. Albowiem bogowie potrzebują wiary, a ludzie pragną bogów. Często na tym się kończy. Ale czasami wydarzenia rozwijają się dalej. Dodawane są następne kamienie, układane kolejne głazy; w miejscu, gdzie kiedyś rosło drzewo, staje świątynia. Bóg wtedy nabiera mocy, wiara wyznawców niesie go w górę jak tysiąc ton paliwa rakietowego. Nieliczni sięgają aż do nieba, czasem nawet dalej.
Terry Pratchett
Brytyjski pisarz fantasy i sience-fiction urodzony 1948 roku. Zmarł w 2015 w Broad Chalke. Najbardziej znany jest jako twórca cyklu Świat Dysku. Jego książki w latach 90. były najlepiej sprzedającymi się w Wielkiej Brytanii, dzisiaj ustępuje on tylko cyklowi J.K. Rowling. W Wielkiej Brytanii jego książki rozchodzą się w 2,5 miliona egzemplarzy rocznie. Oprócz literatury angażował się przy adaptacjach swojej twórczości, m.in. na potrzeby scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i gier komputerowych.
Od dziecka jego wielkim marzeniem było zostać astronomem, od czego powtrzymała go słaba zdolność do matematyki. Jednak dzięki temu zainteresował się literaturą science fiction. W wieku 13 lat opublikował w gazetce szkolnej pierwszą próbę literacką: The Hades Business. Kiedy opuścił szkołę w wieku 17 lat zaczął pracować jako dziennikarz „Bucks Free Press”, podczas wywiadu z Peterem Banerem van Durenem doszło do porozumienia, które zaowocowało wydaną w 1971 roku powieścią Dywan. Książka została ciepło przyjęta przez krytykę. W tym czasie pracował także dla gazet „Bath Chronicle” i „Psychic Researcher”, w 1980 został rzecznikiem w „Central Electricity Generating” – odpowiadał za trzy elektrownie atomowe.
Kolor magii – pierwsza powieść ze Świata Dysku – została opublikowana w 1983 roku, jednak to kolejny tom cyklu – Blask Fantastyczny – zapewnił serii ogromny sukces. Licząca dzisiaj czterdzieści jeden powieści to humorystyczne, satyryczne fantasy znane z licznych odniesień do współczesności czy kultury popularnej. Pratchett nie krył także swojej sympatii do kryminałów, które były inspiracją do „dyskowej” serii Straż Miejska Ankh-Morpork.
Terry Pratchett jest zdobywcą wielu nagród literackich, tytułów i honorów. Był laureatem British Book Awards w 1994 toku, natomiast w 1998 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie Officer za „zasługi dla literatury”. Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie otrzymała w 2001 roku nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. W 2008 autor został uhonorowany tytułem Sir.
Od 1993 roku mieszkał w Salisbury w hrabstwie Wiltshire wraz z żoną Lyn i córką Rhinną, gdzie żyli aż do śmierci pisarza.