MENU
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Praktyczna inżynieria wsteczna + Zrozumieć programowanie

Praktyczna inżynieria wsteczna

Inżynieria wsteczna oprogramowania jest procesem dogłębnej analizy bibliotek, aplikacji i systemów, których kod źródłowy nie jest dostępny dla badacza. Umożliwia ona zarówno odtworzenie i pełne zrozumienie logiki konkretnego programu, jak i poszerzenie wiedzy na temat sposobu działania współczesnych procesorów, kompilatorów czy całych systemów operacyjnych. Umiejętność ta może zostać użyta do odkrywania i eksploatacji luk bezpieczeństwa, analizy złośliwego oprogramowania, a nawet podejmowania bardziej świadomych decyzji programistycznych i łatwiejszego radzenia sobie z błędami we własnym kodzie.

Książka jest kompilacją publikacji dwunastu polskich autorów z wieloletnim doświadczeniem, którzy na co dzień posługują się przedstawionymi technikami w pracy jako eksperci od bezpieczeństwa i analitycy. Wśród nich znajdziemy wielu specjalistów zatrudnionych w największych firmach informatycznych, laureatów nagrody Pewnie Award, rozpoznawalnych prelegentów uznanych konferencji i członków czołowych zespołów startujących w konkursach security Capture The Flag. Materiały zostały wybrane i zredagowane przez Gynvaela Coldwinda i Mateusza Jurczyka.

Niektóre z poruszanych zagadnień to:

  • Podstawowe struktury znane z języków C i C++ widziane z perspektywy inżynierii wstecznej.
  • Pliki wykonywalne w formatach ELF oraz PE, w tym zaawansowane triki z nimi związane.
  • Wewnętrzna budowa zabezpieczeń przed wykorzystaniem luk bezpieczeństwa.
  • Inżynieria wsteczna oprogramowania na platformy .NET oraz Python.
  • Metody wstrzykiwania kodu w inne procesy.
  • Projektowanie i analiza zabezpieczeń programów.
  • Metody śledzenia wykonania – programowe i korzystające ze wsparcia oferowanego przez współczesne procesory.
  • Inżynieria wsteczna w analizie bezpieczeństwa oprogramowania.

Różnorodność tematów poruszanych przez autorów sprawia, że pozycja ta może zainteresować zarówno osoby początkujące, jak i pasjonatów pragnących poszerzyć swoją wiedzę lub zwiększyć repertuar używanych narzędzi i technik.

Autorami poszczególnych rozdziałów są: Tomasz Bukowski, Grzegorz Antoniak, Tomasz Kwiecień, Mateusz Krzywicki, Marcin Hartung, Gynvael Coldwind, Hasherezade, Maciej Kotowicz, Michał Kowalczyk, Robert Święcki, Piotr Bania, Mateusz Jurczyk.

Patroni medialni:
Niebezpiecznik.pl    Programista    4 programmers   Geek Girls Carrots Devstyle   Praca.pl Sekurak.pl Millennium   Cert.pl




Zrozumieć programowanie

Książka jest techniczno - popularyzacyjną pozycją traktującą o programowaniu oraz
tematach pokrewnych, i jest napisana z myślą o początkujących oraz średnio-zaawansowanych programistach, a także osobach, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z programowaniem.
Celem publikacji jest przedstawienie ciekawych elementów programowania oraz ekosystemu programistycznego, a także przedstawienie sposobów radzenia sobie z podstawowymi problemami, oraz wyjaśnienia w przystępny sposób pewnych elementów, z którymi często osoby początkujące oraz średnio-zaawansowane mają trudności.
Z książki dowiesz się:
· Jak poradzić sobie z trudnościami napotykanymi podczas programowania.
· Jak operować na danych tekstowych, binarnych, plikach, strumieniach, pakietach danych, oraz jakie są najczęściej popełniane błędy.
· Jakie są różnice pomiędzy językami programowania w kwestiach, które na pierwszy rzut oka wydawały się identyczne.
· Jak wybrane, często używane, mechanizmy, funkcje czy biblioteki działają "od kuchni".
· Oraz o wielu detalach, które normalnie pozostałyby niezauważone.
· A także zaprzyjaźnisz się z niskopoziomowymi aspektami informatyki.
Powinieneś:
· znać podstawy programowania (np. wiedzieć czym jest pętla),
oraz mieć w swoim dorobku przynajmniej jeden program dłuższy niż 50 linii.