Renesans
Książka przedstawia autorską koncepcję renesansu jako epoki wielobarwnej i wielonurtującej, kształtującej się w odniesieniu do 2 tradycji: średniowiecznej, z której uczyniła sobie mroczne tło oraz antycznej, uwielbianej i będącej źródłem inspiracji. Specyfikę polskiego renesansu ukazuje na tle literatury europejskiej. Omawia jego związki z ówczesnymi prądami myślowymi i wydarzeniami historycznymi. Proponuje nowe spojrzenie na twórczość m.in. Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.
Książka w sposób syntetyczny ujmuje zagadnienia historyczno-literackie epoki renesansu. Autor uwzględnia najnowszy stan badań i pozycjonuje polski renesans w kontekście literatury europejskiej, na tle wydarzeń historycznych i ówczesnych prądów estetycznych i myślowych. Poza nowym spojrzeniem na tradycje literackie i kanony tekstów, książka porusza problemy i pojęciowe wątpliwości związane z renesansem.
Pozycja przeznaczona dla studentów polonistyki, nauczycieli języka polskiego, maturzystów oraz miłośników literatury.
Adam Karpiński
Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się historią i edytorstwem literatury staropolskiej. Wydawca dzieł m.in. Hieronima Morsztyna, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Wacława Potockiego, Mikołaja Kochanowskiego oraz Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.
Seria MAŁA HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ
Młoda generacja pracowników naukowych z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w bardzo atrakcyjny sposób przedstawia epoki i dzieła w literaturze polskiej. Prezentuje:
- najważniejsze fakty
- nowoczesne interpretacje – często polemiczne wobec stereotypów myślenia o literaturze, niosące z sobą dyskusyjne nieraz propozycje periodyzacyjne, nową problematyzację i hierarchię wartości literackich
- pasjonujący wykład, będący próbą indywidualnego spojrzenia na literaturę, a zarazem głosem w sporze o kanon literatury narodowej, kierunki reinterpretacji tradycji literackiej oraz rolę literatury we współczesnej cywilizacji.
Seria jest przeznaczona dla uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych polską literaturą.