Trzydziestolecie 1914 - 1944
Książka w skondensowany sposób opisuje literaturę polską, która powstawała i rozwijała się od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę po pierwszej wojnie światowej, poprzez nadzieję i rozczarowania międzywojnia aż do lat drugiej wojny światowej. Autorka zamieszcza tu podstawowe informacje dotyczące literatury, nurtów artystycznych i pisarzy, dając jednocześnie zwięzłe charakterystyki twórczości poszczególnych autorów, często odbiegające od konwencjonalnych ujęć tematu. Praca znakomicie pobudza do samodzielnego myślenia.
Publikacja przeznaczona dla historyków literatury, studentów, nauczycieli oraz uczniów szkół średnich.
Anna Nasiłowska
Urodzona w 1958 roku; docent doktor habilitowany; prozaik, eseistka, krytyk literacki, od 1987 roku pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN.
Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w prasie literackiej w 1977 roku, cyklem wierszy ogłoszonym na łamach miesięcznika Nowy Wyraz. Prowadziła wykłady i seminaria o historii literatury polskiej i kulturze XX wieku.
Od 1978 roku publikuje w prasie literackiej teksty krytyczno-literackie. Od 1990 roku współredaguje dwumiesięcznik Teksty Drugie.
Jest autorką licznych prac o literaturze: artykułów naukowych, prac krytycznych, recenzji, esejów, opowiadań, miniatur, reportaży, szkiców, haseł encyklopedycznych, a także książek prozatorskich: Poezja opisowa Stanisława Trembeckiego (Wrocław 1990), Kazimierz Wierzyński (Warszawa 1991), Miasta (Warszawa 1993), Domino. Traktat o narodzinach (Warszawa 1995), Literatura współczesna po 1939 roku (1997), Persona liryczna (2000), Księga początku (2002), Czteroletnia filozofka (2004), Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir (2006) oraz przygotowanego z Elżbietą Lempp albumu Wielka ciekawość.
Więcej informacji o autorce: http://www.nasilowska.archirek.pl/