Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój wyd.2
Estoński CIT to forma opodatkowania CIT, która w założeniu miała być przyjazna podatnikom, elastyczna i łatwa do stosowania. Został stworzony jako rozwiązanie proinwestycyjne adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Niestety, zmiany przepisów zostały uchwalone w pośpiechu i w praktyce nie były ani czytelne, ani łatwe w zastosowaniu. Sprawiło to, że w krótkim czasie po wprowadzeniu zostały dwukrotnie znowelizowane, a ich stosowanie tym bardziej może wydawać się utrudnione.
Autor publikacji – doradca podatkowy – wyjaśnia, jak bezpiecznie podjąć decyzję o przejściu na CIT estoński. Wskazuje argumenty „za” i „przeciw” oraz doradza, jakie aspekty działalności rozważyć przed podjęciem decyzji w tym zakresie i jak zaplanować działalność na czteroletni okres stosowania ryczałtu od dochodów spółek.
Zakres tematyczny opracowania nie ogranicza się tylko do proinwestycyjnego estońskiego CIT. Autor przybliża w nim także zasady stosowania innych ulg podatkowych:
? tzw. niemieckiego funduszu inwestycyjnego, czyli ulgi skierowanej do podatników, którzy nie są zdecydowani na zastosowanie tak radykalnego rozwiązania jak estoński CIT,
? na działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną, czyli B+R, IP Box, na robotyzację, na innowacyjnych pracowników oraz na prototyp.
Dzięki temu publikacja jest właściwym wyborem nie tylko dla podatników CIT, lecz także podatników PIT. Dowiedzą się oni z niej, jak korzystać z ulg podatkowych o charakterze proinwestycyjnym i jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie w ramach ostatnich nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych.
Opracowanie zostało zilustrowane przykładami, które podatnicy mogą łatwo odnieść do swoich indywidualnych sytuacji podatkowych. Wyrażone w nim opinie są poparte interpretacjami i objaśnieniami podatkowymi MF.