Wszystkie boże dzieci tańczą
Zbiorek sześciu krótkich opowiadań, niezależnych fabularnie. Mamy tu rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, niesamowity świat Murakamiego, napędzany nieposkromioną wyobraźnią pisarza, która raz po raz rozsadza ramy realności, przenosząc czytelnika to w świat snów, to marzeń, to czystej surrealnej fantazji. Okazuje się, że Murakami czuje się świetnie również w zwartej oszczędnej i precyzyjnej kompozycji, jaką narzuca forma krótkiego opowiadania. Kilkoma słowami zarysowuje wyraziste, sugestywne światy, a każda z historii jest przekonująca, pełna i satysfakcjonująca. Każdy z bohaterów odbywa jakąś podróż - czy to w rzeczywistym, geograficznym, czy jedynie wewnętrznym, duchowym wymiarze - do której bodźcem staje się trzęsienie ziemi: każdy z nich odkrywa w sobie jakąś tajemnicę, którą próbuje przeniknąć albo po prostu pogodzić się z jej istnieniem: każdy ma jakąś obsesję, która zatruwa mu życie: każdy jest uwikłany, bądź dopiero się wikła w skomplikowane relacje z innymi ludźmi.
Haruki Murakami
ur. 1949
Haruki Murakami to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej, urodzony 12 stycznia 1949 roku w Kioto. Wychowywał się i dorastał w jednym z największych miast Japonii – Kobe, położonym na wyspie Honsu. Murakami w latach 1968-75 studiował teatrologię na Wydziale Literatury tokijskiego Uniwersytetu Waseda. W trakcie studiów zawarł związek małżeński z narzeczoną Yoko (1971), z którą przez cztery lata prowadził klub jazzowy o nazwie „Peter Club”. Klub znajdował się w mieście Kokubunji (wchodzącym w skład metropolii tokijskiej). Swoją pierwszą książkę wydał w wieku 30 lat – była to powieść „Słuchaj pieśni wiatru”, którą Marukami wysłał na konkurs literacki. Książka zajęła pierwsza miejsce i zdobyła nagrodę magazynu literackiego Gunzō. Międzynarodową sławę, szczególnie na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, przyniosły pisarzowi powieści wydane na przełomie lat 80. i 90.: „Koniec świata i hard-boiled wonderland”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca” oraz „Tańcz, tańcz, tańcz”. Pod końcem lat 80. pisarz mieszkał przez pewien czas we Włoszech, jednakże po ogromnym sukcesie powieści „Norwegian wood” Murakami, zmęczony sławą, przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Tam pracował na Uniwersytecie Princeton, później zaś na Uniwersytecie Williama Howarda Tafta. W 1995 roku pisarz powrócił do rodzimego kraju. W tym samym roku ukazała się powieść „Kronika ptaka nakręcacza”, uznana przez krytykę za największe osiągnięcie literackie Murakamiego. Powieść zdobyła Nagroda Yomiuri w 1996 roku. Pisarz został również uhonorowany Nagrodą Franza Kafki w 2006 roku. Haruki Murakami zajmuje się również tłumaczeniem literatury anglojęzycznej – przełożył m.in. utwory Trumana Capote’a, Francisa Scotta Fitzgeralda i Johna Irvinga.
Źródło zdjęcia: wakarimasita of Flickr [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons