Zaginięcie Chyłka Tom 2
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był wyłączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców - wszak, gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie,musi być prawdą...
Remigiusz Mróz
ur. 1987
Remigiusz Mróz urodził się w 1987 roku w Opolu. Z wykształcenia
jest prawnikiem i posiada stopień naukowy doktora, który zdobył na warszawskiej
Akademii Leona Koźmińskiego. Obecne jest jednym z najpoczytniejszych polskich
autorów kryminałów. W swojej twórczości Remigiusz Mróz sięga po różne gatunki i
konwencje literackie – powieść kryminalną i historyczną, thriller, a nawet
science fiction – a jego książki cechują się wartką akcją. Na swoim koncie ma
serię książek z komisarzem Frostem, na którą składają się cztery powieści, a
także cykl powieści z Joanną Chyłką, nieprzebierającą w środkach panią mecenas.
Jak na razie ukazało się sześć części przygód Joanny Chyłki. W 2016 roku pisarz
opublikował pierwszy tom Trylogii z Wysp Owczych pod skandynawskich pseudonimem
Ove Løgmansbø. W skład trylogii wchodzą następujące powieści – „Enklawa”, „Połów” i „Prom”.
Jak przyznaje pisarz, zdecydował się na pseudonim, gdyż chciał sprawdzić się jako
autor nieznany czytelnikom. Jeśli zaś o chodzi o powieści historyczne
Remigiusza Mroza, to w swoim dorobku ma takie powieści, jak „W cieniu prawa”,
opowiadająca o losach galicyjskiego czyścibuta Erika Landeckiego, oraz trylogię
„Parabellum”. Remigiusz Mróz jest pierwszym
polskim pisarzem, który otrzymał w podwójną nominację do Nagrody
Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za
książki „Kasacja” (pierwszą książkę z Joanną
Chyłką) oraz „Zaginięcie” w 2016 roku. Jest także autorem cyklu publicystycznego
„Kurs pisania”. Pisarz obecnie mieszka w niewielkiej miejscowości pod Opolem.
Seria Chyłka
Remigiusza Mroza, mistrza współczesnego kryminału, z pewnością nie trzeba polskim czytelnikom przedstawiać. Chociaż napisał już ponad 30 powieści, największą popularnością wśród miłośników kryminałów cieszy się jego seria o Joannie Chyłce: ostatnio ukazała się wyczekiwana przez czytelników dziesiąta już z kolei odsłona cyklu.
Jak wspominał pisarz, po napisaniu pierwszego tomu wcale nie planował kontynuacji serii, uległ jednak namowom wydawcy oraz czytelników. „Kasacja“, czyli początek przygód pani mecenas, ukazała się w 2015 roku i od razu zdobyła uznanie. Jak pisała Katarzyna Bonda, „ta książka to jazda bez trzymanki!“. Syn znanego biznesmena zostaje w niej oskarżony o podwójne morderstwo: sprawa wydaje się dość oczywista, ponieważ podejrzany spędza 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu wraz z ciałami ofiar… Mróz okazuje się jednak mistrzem intrygi, a w jego powieściach nawet najbardziej oczywiste zdarzenia zmuszają nas do stałej czujności.
„Jeśli masz ciągoty autodestrukcyjne — mówi jeden z bohaterów powieści — skontaktuj się z Chyłką“. Ekscentryczna pani mecenas nie przebiera w środkach i gotowa jest na wszystko, aby tylko odnieść sukces na sali sądowej. W kolejnych, niezwykle różnorodnych powieściach Mroza, Chyłka mierzy się z przeróżnymi sprawami, doskonale oddającymi klimat współczesnej Polski. Po „Kasacji“ kolejne powieści z cyklu w kolejności chronologicznej to: „Zaginięcie“ (2015), „Rewizja“, „Immunitet“ (2016), „Inwigilacja“, „Oskarżenie“ (2017), „Testament“, „Kontratyp“ (2018) oraz „Umorzenie“ i „Wyrok“ (2019).
W 2018 roku ukazał się oparty na serii serial „Chyłka: Zaginięcie“ w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Planowane są kolejne ekranizacje, a w rolę tytułowej bohaterki wciela się aktorka Magdalena Cielecka.
W księgarni internetowej PWN powieści z serii o Joannie Chyłce oferujemy nie tylko w formie książkowej, ale również jako ebooki oraz audiobooki czytane przez Krzysztofa Gosztyłę.