MENU
Konstrukcje żelbetowe - W . Starosolski

„Konstrukcje żelbetowe” autorstwa profesora Włodzimierza Starosolskiego to najbardziej rozpoznawalna seria w środowisku budowlanym, rozwijana i aktualizowana w kolejnych wydaniach od ponad 30 lat.

Myślą przewodnią podręcznika jest to, aby osoby studiujące, których obowiązuje ograniczony zakres przedstawionego materiału, mimo woli stykały się z jego szerszą wersją. Tam, gdzie to było możliwe, przedstawiono syntetyczne wyniki badań, aby z jednej strony uwiarygodnić metody obliczeń, a z drugiej - zorientować Czytelnika, z jakimi zapasami ma do czynienia, stosując przedstawiane metody obliczeń. Książki mają pomóc w zrozumieniu istoty zachowania się różnych typów konstrukcji żelbetowych i w nauce trudnej sztuki ich projektowania. Dlatego też nie ograniczono się w nich do przedstawiania wybranych rozwiązań konstrukcyjnych, ale przedstawiono rozwiązania wariantowe.

W podręczniku w sposób pełny ujęto zalecenia zawarte w Eurokodzie 2 i normach związanych. (PN-EN, PN-ISO, PN-EN-ISO), nie rezygnując z przedstawienia zaleceń dotychczasowych Norm Polskich (PN) traktowanych zazwyczaj jako normy odniesienia. Podręcznik zaopatrzono w liczny zestaw tablic i nomogramów, dążąc do jego samowystarczalności w zakresie obliczeń statycznych (wymagany jest jedynie aktualny zestaw norm). Dla wygody Czytelnika każdy z 6-ciu tomów stanowi autonomiczną całość, z własnym spisem oznaczeń, z kompletem przypisanych temu tomowi tablic oraz z bibliografią umieszczona na końcu tomu.

Dostępne w twardej i miękkiej oprawie i ebook
Autor

Tom 1 wyd. XVII

Zawiera ogólne podstawy projektowania i zbrojenia konstrukcji, stosowane akcesoria budowlane, zasady kotwienia i łączenia zbrojenia. Omówione są w nim sposoby projektowania monolitycznych i prefabrykowanych stropów płytowo-belkowych. Specjalny rozdział poświęcony został zabezpieczeniom konstrukcji żelbetowych przed działaniem pożaru. Dołączono również zestaw tablic pomocnych przy obliczaniu elementów belkowych. Tekst zilustrowano wieloma rysunkami i zdjęciami ułatwiającymi przyswojenie fizycznego kształtu omawianych elementów i ich szczegółów - pokazującymi je w rzeczywistości.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »

Tom 2 wyd. XVI

Szeroko omawia zasady obliczania (w tym przy wspomaganiu komputerowym) i konstruowania stropów krzyżowo zbrojonych oraz stropów płaskich płytowo-słupowych. Osobne rozdziały poświęcono projektowaniu: stropów gęsto żebrowych; balkonów i logii oraz schodów.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »

Tom 3 wyd. VII

Opisuje na wstępie zasady obliczania i konstruowania słupów i ścian. Następnie szczególną uwagę poświęcono zasadom aproksymacji konstrukcji żelbetowych modelami prętowymi (kratownicowymi), oraz obliczaniu i konstruowaniu miejsc szczególnych (naroży, węzłów, wsporników, otworów, przegubów) Osobne rozdziały obejmują projektowanie fundamentów, ścian oporowych oraz posadzek przemysłowych.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »

Tom 4 wyd. II

W głównej mierze poświęcony jest ustrojom ścianowym, zarówno monolitycznym, jak i prefabrykowanych. Omówiono w nim zasady kształtowania ustrojów ścianowych, ich konstruowania i obliczania, problemy związane ze zbrojeniem i szczegółami połączeń. Zagadnienia te poprzedzono rozdziałami poświęconymi doborowi proporcji elementów konstrukcyjnych oraz ogólnej metodologii projektowania. Kolejne rozdziały dotyczą: dylatowania elementów i konstrukcji, obliczania i konstruowania tarcz oraz zagadnień usztywniania ustrojów.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »

Tom 5 wyd. I

Dedykowany jest głównie elementom prętowym. Autor podał zasady kształtowania, obliczania i konstruowania ustrojów i elementów konstrukcji szkieletowych, a następnie wiązarów dachowych i elementów pokrycia. W dalszej części tomu przedstawiono sposoby i metody kształtowania, obliczania i konstruowania łuków prętowych i powłokowych oraz belek, estakad podsuwnicowych. Zagadnienia odniesiono zarówno do konstrukcji monolitycznych jak i prefabrykowanych wskazując na elementy wspomagania komputerowego w procesie projektowania.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »

Tom 6 wyd. I (ostatni z serii)

W tej części Autor zaprezentował na wstępie zasady kształtowania, obliczania i konstruowania konstrukcji halowych. Czytelnicy znajdą tu m.in.: przegląd rozwiązań ustrojów halowych, ogólne zasady ich kształtowania oraz dobierania wymiarów elementów. Specjalny rozdział poświęcono zabezpieczeniu konstrukcji szkieletowych (w tym płytowo-słupowych) oraz ścianowych przed katastrofami postępującymi. W tym tomie zawarto bardzo szeroki przegląd rozwiązań systemowych konstrukcji ścianowych i szkieletowych realizowanych w Polsce w okresie powojennym.
Sprawdź oprawa miękka »
Sprawdź oprawa twarda »