MENU

Nowości


Biotechnologia drobnoustrojów w laboratorium i w praktyce, Jerzy Długoński
Drugie, uzupełnione wydanie cenionego podręcznika, którego autorzy zostali uhonorowani w 2022 r. nagrodą Ministra Edukacji i Nauki w zakresie działalności dydaktycznej “za autorstwo wybitnego i innowacyjnego podręcznika akademickiego”.
Biotechnologia, w tym biotechnologia drobnoustrojów, jest nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się obszarem wiedzy, integrującym osiągnięcia wielu dyscyplin naukowych z ich zastosowaniem w praktyce, w różnych obszarach działalności człowieka. Podręcznik został przygotowany z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia autorów, prowadzących zajęcia na różnych kierunkach i specjalnościach nauk przyrodniczych. Zaowocowało to interdyscyplinarnym charakterem publikacji przydatnej nie tylko doktorantom i studentom kierunków biotechnologia i mikrobiologia, lecz także ochrona środowiska, biotechnologie ekologiczne, ekomiasto, biomonitoring, rewitalizacja miast, jak również wszystkim zainteresowanym możliwością zastosowania najnowszych osiągnięć tych obszarów nauki w praktyce.

Zobacz więcej »


Geopolityka, Klaus Dodds
Geopolityka pozwala zrozumieć sens aktualnych zdarzeń i zjawisk, w tym konfliktów, kryzysów, porozumień i projektów, zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. W jaki sposób rozumienie geografii kształtuje politykę i ekonomię? Skąd bierze się populizm? Jak kino, Internet i media społecznościowe wpływają na mapy świata? Odpowiedzi na te pytania Czytelnik znajdzie w publikacji Klausa Doddsa.
Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.

Zobacz więcej »



Improwizacja w literaturze polskiej XX wieku, Tomasz Bocheński
Tomasz Bocheński zabiera czytelnika w podróż po nowych, śmiałych interpretacjach twórczości najwybitniejszych pisarzy XX wieku: Wiesława Myśliwskiego, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza, Juliana Tuwima i Witkacego. Ta osobista wyprawa, wyznaczana zaczerpniętą z muzykologii kategorią improwizacji –wykorzystaną w taki sposób po raz pierwszy w literaturoznawstwie polskim – sama także nabiera rytmu niecodziennej autorskiej improwizacji. Zarazem jednak autor, odsłaniając kolejne warstwy tekstów i docierając do warstwy pierwotnej, kluczowej, pozostaje blisko wyjaśnianego tekstu literackiego, pozwala mówić interpretowanym utworom.
Powiedzieć, że autor jest innowatorem, to w istocie nic nie powiedzieć. Jest on bowiem innowatorem rewolucyjnym, zaczepnym, agresywnym, obrazoburczym. Zmusza wręcz czytelnika do wyistoczenia własnych poglądów, prowokuje do wszczęcia sporu, mnoży kontrowersje. Ten typ omal „chuligańskiego” – w najlepszym tego słowa rozumieniu – prowadzenia dyskursu można było niegdyś spotkać u najwybitniejszych koryfeuszy literaturoznawstwa polskiego.
prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz

Zobacz więcej »


Seria Krótkie Wprowadzenie

Publikacje akademickie

Pedagogika

Ekonomia

Nauki humanistyczne

Cała oferta Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego