21 lekcji na XXI wiek
Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość?
Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra.
Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie.
21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.
Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie?
Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.
Książka 21 lekcji na XXI wiek zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny.
Caroline Sanderson, „The Bookseller”
AUDIOBOOK W INTERPRETACJI ROCHA SIEMIANOWSKIEGO
Yuval Noah Harari
(ur. 1976) Izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Autor bestsellerowej książki Od zwierząt do bogów (polskie wydanie: PWN, 2014). Początkowo specjalizował się w historii średniowiecza i historii wojskowości na hebrajskim uniwersytecie w Jerozolimie. Nastęnie Ukończył stopień DPhil w Jesus College w Oxfordzie w 2002 roku. W latach 2003–2005 kontynuował studia doktoranckie w historii jako pracownik Yad Hanadiv. Obecnie specjalizuje się w historii świata i procesach makroekonomicznych. Dwukrotny laureat Polonsky Prize for Creativity and Originality w 2009 i 2012 roku. W 2011 roku zdobył nagrodę Moncado Society for Military History za wybitne artykuły z historii wojskowej. W 2012 roku został przyjęty do Młodej Izraelskiej Akademii Nauk. W roku 2015 książka Od zwierząt do bogów została włączona przez Marka Zuckerberga, założyciela serwisu Facebook, na listę książek jego klubu internetowego. Mark poprosił swoich zwolenników, aby przeczytali tę książkę, opisując ją jako „wielką narrację historii ludzkiej cywilizacji”.