4x12
Poprosiliśmy pana Marcina Brykczyńskiego, by opowiedział o ważnych dla siebie „dwunastkach”.
Tak powstały rymowane historie o godzinach wyrytych na tarczy zegara, o miesiącach układających
się w rok kalendarzowy, o gwiazdach kreślących znaki zodiaku (a także horoskopy), wreszcie o kredkach, którymi pokolorować można wszystkie te opowieści.
Posłuchajcie…
Czy zauważyliście, że liczba (nie cyfra!) 12 jest podzielna przez kolejne cyfry (nie liczby): 1, 2, 3, 4 oraz przez 6. Czy dlatego jest uważana za liczbę szczęśliwą i świętą?
O magicznych „dwunastkach” czytamy w Biblii: tylu było synów Jakuba, pokoleń Izraela, apostołów, gwiazd w koronie apokaliptycznej Niewiasty (dziś jest to symbol Unii Europejskiej). W Apokalipsie św. Jana Ewangelista opisuje Nowe Jeruzalem, miasto z 12 bramami, a każda wykonana z dwunastu pereł, pilnuje je dwunastu aniołów stróżów, mury miasta oparte są na dwunastu fundamentach z wypisanymi imionami apostołów.
Jest 12 znaków zodiaku europejskiego, a także 12 znaków zodiaku chińskiego, 12 bogów olimpijskich, 12 prac Herkulesa, 12 tablic z brązu z rzymskim kodeksem praw.
I jeszcze 12 miesięcy w roku, 12 godzin dnia, 12 godzin nocy, 12 to godzina duchów, i 12 potraw na wigilijnym stole.
Jest wreszcie wyłącznie polska „dwunastka”. To epopeja narodowa złożona z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, czyli „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Czy znacie jeszcze jakieś niezwykłe „dwunastki”?...
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-60946-60-2
- Czas trwania: 0:31:20
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.