Bebok heksa i inksi
Górny Śląsk zawsze był magiczny, magią przesiąknięty. Zamieszkiwali go nie tylko ludzie, ale też bohaterowie niniejszej książki. Byli tu zawsze – gdy Najpiękniejsze Miejsce na Ziemi było porośnięte gęstym lasem, i gdy stawało się potęgą gospodarczą, zindustrializowanym regionem pełnym kopalń, hut i innych świątyń techniki. Przetrwali, choć z tej przestrzeni, zwłaszcza w czasie kilku ostatnich dekad, byli systematycznie rugowani przez Nowe – w tym głównie przez globalne „nowe świeckie tradycje”, jak powiedziałby Mistrz Bareja. Walentynki i Halloween, smoki z Hollywood czy nastoletnie wampiry dość skutecznie wyparły ze świadomości kolejnych pokoleń śląskich dzieci beboka, utopca, heksę czy szczigę.
To o nich jest ta książka.
Wbrew pozorom, to nie jest książka dla dzieci, choć o dziecięcych sprawach traktuje. Waldemar Cichoń, autor m.in. bestsellerowej serii książek o przygodach kota Cukierka, oraz znakomity katowicki malarz akwarelista Grzegorz Chudy, zabierają Czytelników w świat swojego dzieciństwa, opowiadając o istotach, którymi ich niegdyś straszono i dyscyplinowano.
„Bebok, heksa i inksi” to pełne humoru, dwujęzyczne – napisane po śląsku i po polsku – pięknie zilustrowane gawędy o najważniejszych postaciach górnośląskiej mitologii oraz demonologii, znanych kiedyś każdemu dziecku.
Absolutne must read dla wielbicieli regionalnej kultury i tradycji.
-
Kategorie:
-
Książki »
-
Literatura faktu
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki humanistyczne »
-
Antropologia, Etnologia, Kulturoznawstwo »
-
Etnografia, Folklor »
-
Święta, Zwyczaje i obrzędy
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki przyrodnicze »
-
Nauki o Ziemi »
-
Geografia gospodarcza »
-
Europa »
-
Europa Środkowa i Wschodnia »
-
Polska
-
Książki »
-
Literatura piękna »
-
Fantastyka »
-
Legendy, Podania, Mity
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki humanistyczne »
-
Antropologia, etnologia, kulturoznawstwo »
-
Etnografia, Folklor »
-
Święta, Zwyczaje i obrzędy
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki przyrodnicze »
-
Nauki o Ziemi »
-
Geografia gospodarcza »
-
Europa »
-
Europa Środkowa i Wschodnia »
-
Polska
-
Język wydania:
polski
-
ISBN:
9788366243262
-
EAN:
9788366243262
-
Liczba stron:
152
-
Wymiary:
29.6x23.7cm
-
Waga:
1.06kg
Waldemar Cichoń
ur. 1974
Waldemar Cichoń urodził się w 1974 roku w Tychach. Z wykształcenia jest politologiem – ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest także dziennikarzem o wieloletnim stażu. Obecnie pracuje w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Od dzieciństwa uwielbia czytać książki, a jako dziecko potrafił zacząć czytać książkę z biblioteki jeszcze w drodze w domu. Do ulubionych pisarzy z dzieciństwa należą Edmund Niziurski, A.A. Milne oraz Kornel Makuszyński, natomiast następne lata przyniosły fascynację twórczością Andrzeja Bobkowskiego, Jacka Dukaja, Josepha Hellera, Philipa K. Dicka oraz Sándora Máraiego. Jednak pisarską przygodę Cichoń rozpoczął znacznie później. Kiedy okazało się, że jego syn, Marcel, nie lubi czytać, ten jako prawdziwy miłośnik książek nie mógł na to pozwolić i postanowił napisać dla niesfornej pociechy książkę. Inspiracji dostarczył rodzinny kot Cukierek, który trafił do domu Cichoniów w 2007 roku i od tego momentu wywrócił do góry nogami życie rodziny. I tak powstała pierwsza książka z serii o kocim rozrabiace – „Cukierku, ty łobuzie!”, a do tej pory ukazało się 5 książek z Cukierkiem w roli głównej, m.in. „Dziękuję ci, Cukierku”, „Jak się masz Cukierku?” „Gdzie jesteś, Cukierku?”. Waldemar Cichoń jest także autorem „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”, zbioru bajek z Górnego Śląska napisanych w dwóch wersjach językowych – śląskiej i literackiej odmianie polszczyzny.