Chuligator czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach
Michał Rusinek na tropie językowych przekrętów Słowa bywają niepokorne. Płatają figle, plączą się i zmieniają, czasem nie do poznania. Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, zaprasza do świata słów przekręcanych, łamanych i sklejanych od nowa. Spróbujcie wymyślić swoje, bo dzieci są w tym najlepsze! Będziecie się przy tym świetnie bawić. W jakiej porze roku kwitną lipiany? Czy dinożarły coś zeżarły i umarły? Na jakim oceanie leży beznudna wyspa? Jak powstaje tabliczka mrożenia? Kto i kiedy bywa całobosy? Bierzcie lupę, nożyczki i klej. Wyruszamy w świat nieodkrytych znaczeń słów! Jak mam nazwać takie zwierzę, które – zwłaszcza na spacerze – chuligaństwu się oddaje i okropne ma zwyczaje: straszy dzieci, zjada śmieci, paszczą kłapie (zwłaszcza gdy je głaszczą gapie), ma zielony ogon w ciapki i niemyte dzisiaj łapki? Może to jest CHULIGATOR – co Wy na to? Nowe wydanie książki Jak przekręcać i przeklinać (Jak przekręcać) Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Michał Rusinek
ur. 1972
Michał Rusinek (ur. 1972) – polski pisarz, tłumacz i literaturoznawca. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2013 roku zdobył na nim tytuł doktora, a teraz jest adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ i wykłada teorię literatury oraz retorykę.
Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a obecnie prowadzi jej fundację.
Pisze książki dla dzieci (jest autorem między innymi Zaklęcia na „w”, Wierszyków domowych czy Księgi potworów), jest również twórcą wspomnień o noblistce: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej oraz publikacji naukowych, takich jak Retoryka obrazu czy Między retoryką i retorycznością. Pisuje także felietony o książkach i języku.
Źródło zdjęcia: By Sławek (Rusinek Michał) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons