Co robi Pucio?
Na kartach tej małej książeczki znajdziecie ulubionego bohatera dzieci w codziennych sytuacjach. Każda z nich to okazja do zapoznania się z najbardziej podstawowymi rzeczownikami i czasownikami. Korzystajcie z książki tak, jak pozwalają na to rozwój i potrzeby waszego malucha. Możecie posadzić sobie dziecko na kolanach, położyć na brzuszku i postawić książkę przed nim czy w końcu oglądać ją, leżąc razem na plecach na podłodze. Ważne, byście wskazywali palcem obiekty, powtarzali zastosowane słowa (także w życiu codziennym), wyraźnie intonowali i zabarwiali emocjonalnie swoje wypowiedzi.
Więcej wyrazów z podstawowego słownika dziecka znajdziecie w książce „Pucio mówi pierwsze słowa”.
Dr n. hum. Marta Galewska-Kustra – logopeda, pedagog dziecięcy, pedagog twórczości. Wciąż krąży między Łodzią i Warszawą. W Łodzi prowadzi gabinet logopedyczny dla dzieci, w Warszawie pracuje jako adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Autorka serii książek wspierających rozwój mowy dziecka, w tym bestsellerowych „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” i „Pucio uczy się mówić”.
Więcej informacji na www .facebook.com/marta.galewskakustra.
Joanna Kłos ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w Pracowni Projektowania Plakatu. Przez kilkanaście lat pracowała jako graficzka, by wreszcie zostawić „pracę na etacie” i zająć się ilustracją. Wspólnie z siostrą prowadzi pracownię lalek Kalikayo. Uwielbia czekoladę z pomarańczą i piesze wyprawy ze swoimi psami.
Seria Pucio
Pucio to sympatyczny maluch, bohater całej serii książek przygotowanych przez logopedę Martę Galewską-Kustrę oraz ilustratorkę Joannę Kłos. Jego przygody rozpoczęły się w 2016 roku, kiedy wyszła pierwsza część serii — książka „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych“. Ta niewielka książeczka od razu zdobyła uznanie rodziców i pedagogów: przeznaczona dla najmłodszych dzieci (oraz nieco starszych z opóźnionym rozwojem mowy), zawiera nie tylko proste, angażujące dziecko historie i piękne ilustracje, ale również praktyczne rady dla rodziców, w jaki sposób, opierając się na przygodach Pucia, samodzielnie wspierać rozwój mowy dziecka.
Pucio bardzo szybko stał się ulubieńcem najmłodszych, a seria wzbogaciła się o kolejne tomy. Wśród następnych książek o Puciu znalazły się takie pozycje jak „Co robi Pucio?“ (opisy codziennych sytuacji pozwalające na zapoznanie się z podstawowym słownictwem); „Pucio na wakacjach“ (ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków; książka pozwala dodatkowo rodzicom na samodzielne sprawdzenie, czy ich pociecha nie wymaga profesjonalnego wsparcia logopedycznego); „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem“ (wspólna zabawa z rodzicem, powtarzanie gestów oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych); „Pucio mówi pierwsze słowa“ (pierwsze słowa typowe dla rozwoju dziecka, książka kierowana przede wszystkim do dwulatków) oraz, skierowana dla nieco starszych dzieci, część „Pucio umie opowiadać“ (ćwiczenie umiejętności opowiadania, rozumienie związków przyczynowo-skutkowych oraz relacji czasowych).
W 2019 roku wydawnictwo Nasza Księgarnia, w której do tej pory ukazywały się książki o przygodach Pucia, postanowiło rozszerzyć swoją ofertę i zaproponować wiernym miłośnikom Pucia puzzle oraz gry planszowe z ich ulubionym bohaterem. Puzzle „Co tu pasuje?“ oraz „Czego tu brakuje?“ skierowane są do dzieci od 2 lat. Na obrazkach nasze pociechy znajdą Pucia w znanych sobie sytuacjach, lecz na każdej z ilustracji czegoś będzie brakowało… Dla nieco starszych dzieci przygotowaliśmy puzzle „Pucio 3 w 1“ z obrazkami o różnym stopniu trudności. Dla całej rodziny zaś przeznaczone są oparte na przygodach Pucia gry planszowe: długo wyczekiwane „Pucio: Pierwsze zabawy“ oraz, specjalnie przygotowane na nadchodzące święta, „Pucio i Misia ubierają choinkę“ (wraz z niespodzianką: tekturowymi bombkami do zawieszenia na prawdziwej choince!).