Doktor Proktor i koniec świata Być może
Spokojnie. Po prostu odłóż tę książkę i wolnym krokiem wyjdź z księgarni. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie będzie Ci żal na przykład tego, że wkrótce nastąpi koniec świata. I że czeka nas okrutna inwazja z kosmosu. Ale jeśli w tym roku chciałbyś przeczytać tylko jedną książkę o końcu świata, siedmionogich peruwiańskich pająkach ssących, Bulku, Lisie i doktorze Proktorze, to powinieneś przeczytać właśnie tę. Być może.
Jo Nesbo
ur. 1960
Jo Nesbø to urodzony w Oslo norweski autor kryminałów, a także jeden z najpoczytniejszych pisarzy tworzących w tym gatunku. Pisarz przyszedł na świat 29 marca 1960 roku. Wychował się w miejscowości Molde. W dzieciństwie, żywo zainteresowany piłką nożną, chciał zostać zawodowym piłkarzem i grał w klubie Molde FK, jednak z powodu kontuzji (zerwane więzadła) musiał zrezygnować ze sportowej kariery. Dlatego postanowił realizować się w innych niż sport dziedzinach. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracował jako makler i dziennikarz. Pomysł na pierwszą książką wpadł pisarzowi przypadkiem podczas wielogodzinnego lotu do Australii – tak narodziła się powieść „Człowiek nietoperz”, która okazała się olbrzymim sukcesem. Jo Nesbo postanowił kontynuować dalsze losy bohatera książki, detektywa Harry’ego Hole’a. Harry mimo swoim problemów z uzależnieniem jest najlepszym detektywem w całym Oslo, który dla dobra sprawy potrafi zaryzykować własnym życiem. Powieści Jo Nesbø nie tylko cieszą się ogromną popularnością wśród fanów kryminałów na całym świecie, lecz także zostały docenione przez krytykę i zdobyły kilka nagród, w tym Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za debiut oraz nagrodę przyznawaną przez norweskim księgarzy. Natomiast powieść „Czerwone gardło” została okrzyknięta najlepszym norweskim kryminałem wszechczasów w 2004 roku. Co więcej, powieść ta była również nominowana do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski. Książki Jo Nesbø były tłumaczone na wiele języków m.in. angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki czy też rosyjski. Jo Nesbø jest także muzykiem – śpiewa, gra i pisze teksty dla norweskiego zespołu Di Derre, który w kraju pisarza zyskał dużą popularność.
By Elena Torre (Flickr: Jo Nesbo) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons