Dzieje Żydów w Polsce i Rosji
Skrócona i bardziej przystępna wersja 3-tomowego, niezwykle bogato udokumentowanego dzieła The Jews in Poland and Russia, wydawanego w latach 2009–2012 w Oksfordzie.
Autor, korzystając z własnych badań źródłowych i najnowszej literatury przedmiotu, przedstawia dzieje polityczne, społeczne, gospodarcze, religijne i kulturowe diaspory Żydów w Polsce i Rosji od XVIII do początków XXI wieku. Ukazuje rozkwit kultury i autonomii żydowskiej w XVIII wieku, kiedy ziemie Rzeczpospolitej Obojga Narodów były największym centrum żydowskiego świata; trudny proces asymilacji ludności żydowskiej w XIX wieku na ziemiach porozbiorowych, następnie w "najkrótszym stuleciu" – czasie I wojny światowej, międzywojniu oraz zaniku diaspory w czasie II wojny światowej. Przedstawia politykę regulującą kwestię ludności żydowskiej oraz rozmaite reakcje Żydów – ideologie, nurty społeczne, organizacje. Prezentuje także ożywienie tradycji i kultury żydowskiej, a także debaty na temat Żydów w Polsce, na Litwie, Ukrainie, Białorusi i Rosji po 1989 roku.
Antony Polonsky
Profesor, historyk stosunków polsko-żydowskich, prekursor dialogu polsko-
-żydowskiego, uczony światowej klasy, doktor honoris causa UW oraz UJ. Pomysłodawca i redaktor czasopisma „Polin”. Autor kilkunastu książek, w tym Dzieje Żydów w Polsce i Rosji (PWN, 2014), jak również licznych publikacji ogłoszonych w czasopismach historycznych. Główny konsultant naukowy wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski (Kraków 2012) został uhonorowany nagrodą Pro Historia Polonorum, statuetką Galla Anonima oraz nagrodą Marszałka Senatu RP za najlepszą obcojęzyczną pracę odnoszącą się do dziejów Polski za ostatnie pięć lat.