Etyka wojny Antologia tekstów
Antologia tekstów poświęconych etycznym aspektom agresji i przemocy stosowanej przez państwo. Wybór obejmuje artykuły oraz fragmenty książek napisanych przez najwybitniejszych naukowców z dziedziny etyki praktycznej i filozofii politycznej w ostatnich kilkudziesięciu latach, pogrupowane w sześciu częściach: pacyfizm, etyka zabijania na wojnie, wojna sprawiedliwa, odstraszanie nuklearne, terroryzm, tortury.
Na czym polega szczególne zło broni masowego rażenia? Czy niemoralne jest już samo jej posiadanie, czy może jedynie jej użycie albo zamiar użycia mający na celu odstraszenie potencjalnego napastnika? Czy terroryzm nigdy nie jest dopuszczalny moralnie? Wydaje się przecież, że jeśli zastosowalibyśmy wobec niego te same kryteria, które stosujemy wobec wojny, to musielibyśmy uznać, że można sobie wyobrazić usprawiedliwione moralnie akty terroru. A co z torturami? Skoro czasem dopuszczamy zabijanie, to czy powinniśmy też dopuścić tortury? Wydaje się przecież, że są one mniejszym złem niż zabójstwo, czyli całkowite unicestwienie człowieka. Odpowiedzi na te pytania - zarówno te bardziej konkretne, jak i te natury ogólnej - są kluczowe także w Polsce, szczególnie że nasi żołnierze aktywnie uczestniczyli lub uczestniczą w konfliktach zbrojnych w Iraku i w Afganistanie - zabijają i są zabijani. Skoro demokratycznie wybrane przez nas władze wysłały tam żołnierzy, to problem ten dotyczy nas wszystkich jako obywateli. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich walka jest moralnie usprawiedliwiona, a my sami mamy czyste ręce, skoro popieramy lub krytykujemy te wojny, a przede wszystkim wybieramy polityków, którzy są za lub przeciw zaangażowaniu w walkę naszych sił zbrojnych.
(fragment Wstępu)
Autorzy tekstów: Simon Caney, C.A.J. Coady, Alan Dershowitz, Gerald Dworkin, Robert K. Fullinwider, Virginia Held, S.P. Lee, David Luban, Jeff McMahan, Christopher W. Morris, Jan Narveson, Cheyney C. Ryan, Henry Shue, Saul Smilansky, David Sussman, Judith Jarvis Thomson, Michael Walzer.