Etyka zawodu psychologa
Obowiązkowy podręcznik dla każdego psychologa!
odpowiada nowym standardom kształcenia psychologów;
prezentuje zagadnienia dotyczące teorii oraz zastosowań etyki;
omawia podstawowe zasady, które powinny być respektowane przez psychologa jako badacza, diagnostę, terapeutę, eksperta.
Jerzy Marian Brzeziński
Profesor-senior w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu (dyrektor w latach: 1999–2016); członek rzeczywisty PAN. Jest członkiem: Komitetu Psychologii PAN i Komitetu Etyki w Nauce PAN; Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (od 1991 r.); przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN (od 2011 r.), Prezydium PAN (od 2007 r.); jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jest redaktorem naczelnym czasopism: Nauka i Poznańskie Studia z Filozofii Nauki (wspólnie z Krzysztofem Łastowskim) oraz serii wydawniczych: Wykłady z psychologii (Wydawnictwo Naukowe Scholar), Nowe tendencje w psychologii (Wydawnictwo Naukowe PWN). Jest też członkiem redakcji i komitetów redakcyjnych czasopism z obszaru nauk społecznych i nauk humanistycznych.
Zainteresowania naukowe: metodologia psychologii, filozofia nauki, diagnostyka psychologiczna, psychometria, skale inteligencji, naukometria, etyka badań naukowych, idea uniwersytetu.
Jest autorem licznych prac z zakresu metodologii nauk społecznych (w tym: Metodologia badań psychologicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN; Zastosowanie analizy wariancji w eksperymentalnych badaniach psychologicznych, PWN, wspólnie z Ryszardem Stachowskim; Etyka zawodu psychologa. Wydanie nowe, wspólnie z: Barbarą Chyrowicz, Zuzanną Toeplitz i Małgorzatą Toeplitz-Winiewską, Wydawnictwo Naukowe PWN; Badania eksperymentalne w psychologii i pedagogice, Wydawnictwo Naukowe Scholar), psychometrii, diagnostyki psychologicznej, zastosowań metod statystycznych w badaniach społecznych, etyki badań naukowych i zawodu psychologa oraz naukoznawstwa.
Doktor honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego; odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Edukacji Narodowej.
Barbara Chyrowicz
Prof. zwycz. w Instytucie Filozofii KUL JP II w Lublinie, od 2002 roku kierownik Katedry Etyki Szczegółowej.
Członek Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN i Komitetu Etyki w Nauce PAN, członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Bioetycznego I Polskiego Towarzystwa Etycznego, ESPMH (The European Society for Philosophy of Medicine and Health Care) oraz Görres Gesellschaft.
Członek Kolegium Redakcyjnego czasopisma Ethos, Rady Naukowej czasopisma Diametros, Rady Redakcyjnej czasopisma Logos i Ethos.
Zainteresowania naukowe: metodologia etyki i bioetyki, struktura i rodzaje dylematów moralnych, współczesne teorie etyczne, struktura i uwarunkowania moralnego działania.
Autorka prac z zakresu etyki i bioetyki, w tym książek: Zamiar i skutki. Filozoficzna analiza zasady podwójnego skutku (1997); Bioetyka i ryzyko. Argument „równi pochyłej" w dyskusji wokół osiągnięć współczesnej genetyki (2000); O sytuacjach bez wyjścia w etyce. Dylematy moralne: ich natura, rodzaje i sposoby rozstrzygania (2008); Bioetyka. Anatomia sporu (2015), Etyka stosowana. Metody i problemy (red. 2013). W latach 1999–2011 redaktor serii Etyka i technika.
Laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera (2009); odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.