Filozofia Oświecenia
Filozofia oświecenia prezentuje najistotniejsze idee tamtej epoki oraz najważniejszych filozofów, z uwzglednieniem ich znaczących dzieł oraz biografii. Nakreślona przez autora panorama epoki pokazuje, iż tak żywo dzisiaj dyskutowana oświeceniowa filozofia nie tylko wpisuje się w odmienne ramy chronologiczne, ale także zawiera istotne różniące się treści i formy wyrazu.
Podział według kryterium kraju (Anglia i Szkocja, Francja, Niemcy, Włochy i Polska) podyktowany jest zarówno tymi różnicami, jak i wzgledami dydaktycznymi. Opracowanie oparte zostało głównie na literaturze źródłowej, w tym na pozycjach w Polsce mało znanych, ale ważnych dla kultury filozoficznej danego kraju.
Zbigniew Drozdowicz
Profesor zwyczajny doktor habilitowany jest pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w filozofii nowożytnej (w szczególności francuskiej), oraz w filozofii religii. Opublikował 16 monografii książkowych oraz około 300 artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in.
Kartezjusz a współczesność (1980),
Konwencjonalizm w nowożytnej filozofii francuskiej (1986),
Z perspektywy końca pewnej epoki (1997) oraz
Liberalizm europejski (2005). Jest członkiem m.in. Association des Anciens et des Amis du CNRS oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.