Filozofia religii
W kolejnym tomie serii Biblioteki Przeglądu Filozoficznego 25 wybitnych polskich filozofów dyskutuje o 13 kluczowych zagadnieniach filozofii religii: od analizy pojęcia Boga i natury dowodów na Jego istnienie, przez problem zła, istnienie cudów i skuteczność modlitwy, po realność duszy, możliwość zbawienia oraz stosunek religii do nauki i etyki. Autorzy podejmują polemikę na każdy z tematów, starając się uzasadnić opozycyjne poglądy, a następnie wzajemnie komentują swoje stanowiska. To pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Książka niewątpliwie skłoni do głębokiej refleksji zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące.
Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie ACADEMIA 2019 dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych
Świetnym pomysłem redaktorskim jest zestawienie opozycyjnych stanowisk metodą Sic et Non, co zmusiło autorów do wyprofilowania swych poglądów i stanowisk. Swoją drogą nie przypuszczałem, że tak wielu znamienitych polskich filozofów interesuje się problematyką religii, z jednej strony atrakcyjną, bo osadzoną także w polskich realiach, z drugiej strony trudną, bo obrosłą ogromem (wielokrotnie polemicznych) długich dyskusji, wielości stanowisk, bogatą literaturą i rozbudowaną aparaturą pojęciową. Widać, że autorzy sami są żywo i autentycznie zainteresowani poruszaną przez siebie problematyką, nie podpierają się w argumentacji tylko cudzymi poglądami, lecz zajmują, niekiedy bardzo zdecydowanie, własne, przemyślane stanowisko.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Bronk,
Jestem pewien, że Czytelnik recenzowanej pracy odniesie same korzyści z jej lektury. Zobaczy bowiem jak można spokojnie rozmawiać ze sobą na tematy, które budzą silne emocje, jak można traktować filozofię jako sztukę racjonalnego formułowania stanowiska światopoglądowego, a nadto jak bardzo ciekawe są problemy filozofii religii, także dla tych, którzy prezentują obojętność religijną. […] Sądzę, że recenzowana praca wprowadza spory dotyczące różnych aspektów religii na bardzo wysoki poziom. W tym sensie ma ona szanse stanowić pewien przełom w polskiej kulturze, w której takich prac już od dawna brakowało. Jestem głęboko przekonany, że zostanie ona przyjęta z uznaniem przez obie strony zarysowanego w niej sporu.
Prof. dr hab. Andrzej Szahaj,
Autorami tomu są znane, wybitne, często mające właściwie status klasyka, postacie polskiej filozofii, i zgromadzenie ich w jednym miejscu to już sam w sobie sukces redaktorów. […] Oceniam omawianą książkę bardzo wysoko, jako atrakcyjną i profesjonalną pozycję, która wnosi spory wkład do współczesnej filozofii w Polsce, do filozofii religii, do humanistyki i refleksji światopoglądowej. Artykuły napisane są niemal zawsze przejrzystym, zrozumiałym językiem i nawet właściwe dla filozofii analitycznej formalizacje (zupełnie tu nie nadużywane) czy rozważania o charakterze kazuistycznym nie obniżają wysokiej czytelniczej jakości książki, przeciwnie – niektóre teksty są pod tym względem znakomite, efektowne, błyskotliwe, niektóre mają również ambicje publicystyczne, a nawet pedagogiczne.
Prof. dr hab. Janusz Dobieszewski,
Wielowątkowość książki, choć może onieśmielać, nie jest w żadnym wypadku minusem – rozmach zamysłu kompozycyjnego został tu połączony z rzeczowością wystąpień i precyzją argumentacji, co dotyczy znamienitej większości zawartych w tomie tekstów. Publikacja może być z powodzeniem wykorzystywana do analizy na zajęciach akademickich, lecz jej lekturę polecałbym pod rozwagę nie tylko filozofom. Książka ta wydaje się doskonałym przyczynkiem do prywatnego wyrabiania sobie zdania w kwestiach z pogranicza wiary. Równie dobrze może otworzyć coraz większe grono odbiorców na poważną stronę omawianych zagadnień. Pozostaje sobie tylko życzyć, żeby takich projektów realizowano więcej.
Michał Kazimierczuk,
artPapier
Strony 629-641.pdf(pdf)
123 KB
Strony 9-11.pdf(pdf)
84 KB
Jacek Hołówka
Ukończył studia z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i poboczne studia na anglistyce. Zajmował się socjologią medycyny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Mershon Center w Ohio. Pracował w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW i został pierwszym kierownikiem Zakładu Filozofii Analitycznej na UW. Jako visiting professor uczył w Indiana University i w Notre Dame University. Przez rok prowadził zajęcia w Viadrinie (Frankfurt nad Odrą).
Pracował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych „Pedagogium”, w Akademii Pedagogiki Specjalnej, Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Uczelni Łazarskiego. Przez jedną kadencję był prodziekanem Wydziału Filozofii i Socjologii UW oraz przez jedną kadencję – prorektorem UW. Od reaktywowania „Przeglądu Filozoficznego” w 1992 roku jest jego redaktorem naczelnym. Był wielokrotnie wybierany do Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Jest autorem Relatywizmu etycznego (1981), Etyki w działaniu (2001) oraz dwóch podręczników etyki dla szkół średnich. Wraz z Bogdanem Dziobkowskim prowadzi Bibliotekę Przeglądu Filozoficznego, w ramach której ukazały się tomy: Panorama współczesnej filozofii (2016); Marksizm. Nadzieje i rozczarowania (2017); Filozofia religii. Kontrowersje (2018).
Bogdan Dziobkowski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, prodziekan Wydziału Filozofii UW, redaktor naczelny „Przeglądu Filozoficznego”, członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zajmuje się filozofią języka, metafilozofią oraz historią filozofii analitycznej. Redaktor naukowy (z Jackiem Hołówką) książek: „Panorama współczesnej filozofii” (2016), „Marksizm. Nadzieje i rozczarowania” (2017), „Filozofia religii. Kontrowersje” (2018), „Filozofia prawa. Normy i fakty” (2020).
Seria Biblioteka Przeglądu Filozoficznego
Prestiżowa seria wydawnicza pod patronatem „Przeglądu Filozoficznego”, najstarszego periodyku filozoficznego w Polsce, współfinansowana przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowi ona awangardę polskiego dyskursu filozoficznego. Konwencja serii wzorowana jest na cenionych w krajach anglosaskich publikacjach zbiorowych typu „Handbook”, znanych przede wszystkim z oferty takich wydawnictw jak Oxford University Press. W każdym tomie zebrane są oryginalne przemyślenia najwybitniejszych polskich filozofów oraz ekspertów w obrębie danej dziedziny wiedzy. Od autorów zaproszonych do udziału w serii oczekuje się zajęcia i obronienia konkretnego stanowiska, często także podjęcia polemiki, a nie jedynie rekapitulacji cudzych poglądów i ogólnie przyjętych ustaleń. Tym samym poszczególne tomy, zawierające teksty kilkudziesięciu uznanych badaczy, wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej nauki i podnoszą jakość dyskusji w obrębie poruszanych zagadnień.