Folwark zwierzęcy
Powieść angielskiego pisarza i publicysty George’a Orwella należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W alegoryczny i genialny sposób autor przedstawia reżim totalitarny, jego narodziny, mechanizmy i przemiany. W literackiej wizji Orwella przenośnią do utopijnego systemu jest folwark, z którego zwierzęta zagrodowe wygnały ludzi i w którym zajęły ich miejsce, by rządzić się same. Wydana w 1945 roku książka była wielkim ostrzeżeniem przed totalitaryzmem sowieckim. Do 1990 była zakazana w Polsce. W zaskakujący sposób powieść Orwella, choć wymierzona pierwotnie przeciwko komunizmowi, okazuje się wciąż aktualnym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą wiecznie odradzająca się we współczesnych demokracjach pokusa narzucenia wszystkim utopijnej równości.
W znakomitej interpretacji Andrzeja Wasilewskiego, literacka antyutopia George’a Orwella staje nam przed oczyma w całej swojej dramaturgii i grozie. Niezwykły talent aktorski lektora kreuje jak żywych bohaterów powieści, buduje klimat, przenosi nas do świata wielkiej literatury.
George Orwell
ur. 1903
-
zm. 1950
George Orwell (ur. 25.06.1903, zm. 21.01.1950) – angielski pisarz, eseista, krytyk. Ostro sprzeciwiał się systemom totalitarnym, był zwolennikiem socjalizmu demokratycznego. Do jego najbardziej znanych dzieł należą antyutopijny Rok 1984 i stanowiący alegorię systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie książki zapewniły pisarzowi status jednego z najbardziej poczytnych autorów XX wieku.
Od jego nazwiska utworzono przymiotnik „orwellowski. Oznacza on sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” czy „nowomowa” trafiły na stałe do języka potocznego.
W 1936 roku brał czynny udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Później napisał o niej książkę W hołdzie Katalonii. W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell stanowiło tabu). Do upadku komunizmu twórczość autora była obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji , w obiegu oficjalnym pojawiła się dopiero w 1988 roku.