Gospodarka samorządu terytorialnego
Kompendium wiedzy na temat ekonomicznych aspektów funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów i województw), z uwzględnieniem najnowszych uregulowań prawnych i członkostwa Polski w UE.
W podręczniku szczegółowo omówiono następujące zagadnienia:
- charakterystykę samorządu terytorialnego traktowanego jako podsystem administracji publicznej i jako formę organizacji społeczeństwa m.in. w nawiązaniu do Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego;
- finansowe podstawy działalności jednostek samorządu terytorialnego;
- zakres działalności gospodarczej jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem działalności o charakterze użyteczności publicznej i komercyjnej;
- istotę i formę partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem samorządu w Polsce na tle rozwiązań stosowanych w krajach europejskich;
- samorząd terytorialny jako organizator usług publicznych;
- działania samorządu terytorialnego w stymulowaniu procesów rozwoju lokalnego i regionalnego.
Autorzy wykorzystali najnowszą krajową i zagraniczną literaturę przedmiotu oraz akty prawne według stanu na dzień 1 stycznia 2007 roku. Rozważania teoretyczne poparte są bogatą dokumentacją statystyczną. Liczne schematy i wykresy przybliżają czytelnikowi prezentowane treści.
Andrzej Miszczuk
Doktor habilitowany, ekonomista, geograf społeczno-ekonomiczny, profesor nadzwyczajny w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW.
Magdalena Miszczuk
Doktor, ekonomista, adiunkt w Katedrze Finansów i Rachunkowości Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej, autorka analiz finansowych wykonywanych na potrzeby planów rozwoju lokalnego.
Krzysztof Żuk
Doktor, ekonomista, adiunkt w Zakładzie Kierowania Gospodarką Narodową Instytutu Ekonomii Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie, przewodniczący Rady Miasta Świdnika w latach 1990-1996, zastępca prezydenta miasta Lublina.