Historia administracji w Polsce 1764-1989 Wybór źródeł
Źródłowe dopełnienie podręcznika Wojciecha Witkowskiego Historia administracji w Polsce 1764-1989. Autor syntezy oraz autorzy wyboru źródeł przyjęli wspólnie założenie, że konstytucyjne podstawy ustroju stanowią niezbędne tło dla rozważań nad organizacją i funkcjonowaniem administracji. Publikacja umożliwia poznanie źródeł polskich i porównanie ich z podobnymi aktami prawnymi, a przyjęty układ chronologiczno-rzeczowy zapewnia całościową analizę różnych elementów danego aktu normatywnego.
Książka:
- ułatwia zrozumienie procesu zmian administracyjnych, ich przyczyn i okoliczności;
- prezentuje obszerne zestawienie najważniejszych aktów prawnych od czasów stanisławowskich do końca istnienia Polski Ludowej;
- posiada czytelny podział rzeczowy i chronologiczny;
- prezentuje wybór dostosowany do najnowszych wymogów programowych.
Autorzy wyboru są znanymi i cenionymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Książka przeznaczona dla studentów prawa i administracji oraz studentów historii, nauk politycznych, dziennikarstwa i europeistyki.
Arkadiusz Bereza
Ur. 4 listopada 1968 r. w Nisku (województwo podkarpackie). Ukończył studia na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji oraz na kierunku historia na Wydziale Humanistycznym. Od 1992 r. pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Do 2013 r. zatrudniony w Katedrze Historii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji UMCS. W 2012 r. otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa. Od 2013 r. Kierownik Katedry Teorii Organizacji i Kierownictwa w Instytucie Administracji i Prawa Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Od 2014 r. Prorektor UMCS ds. ogólnych.
Prowadził wykłady i ćwiczenia dla studentów z przedmiotów historyczno-prawnych (historia prawa polskiego, powszechna historia prawa, historia administracji, dzieje wymiaru sprawiedliwości, ewolucja ustroju państw nowożytnych, etc), obecnie zaś – także wykłady ze współczesnych kultur prawnych, organizacji i zarządzania w administracji publicznej, zawodów prawniczych oraz ścieżek kariery prawniczej.
Jest autorem 7 monografii z historii wymiaru sprawiedliwości i dziejów sądownictwa (dotyczących także Lublina i regionu lubelskiego), około 80 artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą o różnorodnej tematyce badawczej (m. in. z zakresu historii ustroju i administracji, obrotu nieruchomościami z udziałem cudzoziemców, zasad świadczenia pomocy prawnej w Polsce i krajach Unii Europejskiej, funkcjonowania samorządów prawniczych) oraz współautorem i redaktorem kilku zbiorów i wydawnictw dydaktycznych dla studentów prawa i aplikantów radcowskich.