Laboratorium w szufladzie Modelarstwo i robotyka - Outlet
Laboratorium w szufladzie. Modelarstwo i robotyka to książka, w której autorzy pokazują, jak budować i jak programować modele maszyn. W pierwszej części, poświęconej budowie modeli, poznasz proste i umiarkowanie złożone konstrukcje techniczne. Druga część pomoże Ci odkryć, jak można je wyposażyć w autonomię działania, namiastkę inteligencji i elastyczność reagowania na zmienne środowisko użytkowania. Przekonasz się, że programowanie wymaga mniej wysiłku fizycznego niż klasyczne modelarstwo, ale niezwykle silnie pobudza intelektualnie. Zachęcamy więc do twórczej zabawy!
Kolejny tytuł z serii „Laboratorium w Szufladzie”. Jest to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów… a przede wszystkim praktyków i eksperymentatorów. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do doświadczeń i eksperymentów.
Każda z książek cyklu jest bogato ilustrowana materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.
Zasław Adamaszek
JJestem elektronikiem z powołania. Chciałem być też neurochirurgiem. Może zaskakujące jest połączenie tych dwóch dziedzin? Współczesne osiągnięcia medycyny pokazują, że ten mariaż właśnie ma miejsce. Na przykład ślimakowe implanty słuchu lub sterowane cyfrowo protezy narządów ruchu. Ja zostałem jednak przy elektronice, a medyczne zainteresowania zawiodły mnie do Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Praca tam była dekadą ogromnej, naukowej przygody. Później, samodzielnie już, konstruowałem i produkowałem urządzenia elektroniczne wspomagające słuch i wzrok. Zawodowy zwrot związał moje losy z Centrum Nauki Kopernik, które miałem niekłamaną przyjemność przez sześć lat współtworzyć. Tak do dwóch pasji: elektroniki i medycyny dołączyła trzecia - popularyzacja nauki. Jej efektem jest "Laboratorium w szufladzie". Każda książka tej serii jest unikalna. Każda ma ten sam cel, rozbudzić ciekawość i zachęcić do samodzielności.
Dagmara Kiraga
Ukończyła Automatykę i Robotykę na Politechnice Warszawskiej, koordynator Pracowni robotycznej w Centrum Nauki Kopernik.
Od najmłodszych lat ceniła samodzielność i pasjonowała się majsterkowaniem: potrafiła wymienić łańcuch w rowerze czy zbudować karmnik dla ptaków. W szkole średniej napisała swój pierwszy program komputerowy, a na studiach programowała już roboty przemysłowe.
Interesuje się design thinking, pracą zespołową i kreatywnością – wiedzę tę wykorzystuje, obmyślając interdyscyplinarne scenariusze zajęć dla pracowni robotycznej. W ramach hobby programuje roboty humanoidalne, projektuje biżuterię do druku 3D i rozgląda się po wirtualnej rzeczywistości. Pisząc "Laboratorium w szufladzie. Chemia" chciała zachęcić (przede wszystkim dziewczynki) do odwagi w podążaniu za swoimi pasjami i odkryć przed nimi świat mechaniki, elektroniki czy programowania. Może ktoś z Was w przyszłości zostanie inżynierem?