Między renesansem a awangardą
Wybór tekstów wybitnego badacza literatury europejskiej, po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Posiada znakomite walory naukowe i dydaktyczne. Stanowi bogate źródło wiedzy i inspiracji dla komparatystów oraz historyków literatury.
Pozycja przygotowana z myślą o studentach kierunków filologicznych, głównie polonistyki i romanistyki oraz nauczycieli języka polskiego.
Maciej Żurowski
(1915-2003); romanista, tłumacz i komparatysta, znawca literatur europejskich. Od 1951 roku na stałe związany z romanistyką warszawską. W latach 1955–1985 profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Był zapraszany z wykładami do Francji, Włoch, Niemiec i Szwajcarii. Uczestniczył w pracach Komitetu Neofilologicznego PAN. Jeden z założycieli i redaktor naczelny Kwartalnika Neofilologicznego, od 1957 roku współtwórca Przeglądu Humanistycznego i Les Cahiers de Varsovie.
Jego dorobek obejmuje studia poświęcone głównie literaturze francuskiej i polskiej, publikowane w kraju i za granicą, tłumaczenia dzieł pisarzy takich jak: Lautréamont, Mallarmé, Apollinaire, Proust, Giraudoux, oraz prac teoretycznych znanych badaczy literatury jak: José Ortega y Gasset, René Wellek, Austin Warren, Henry Peyre, Marcel Raymond, a także przedmowy, posłowia i opracowania redakcyjne wielu tomów antologii i przekładów.
Autor wielu opracowań edytorskich i studiów z literatury francuskiej, zwłaszcza XVIII–XX wieku; antologie: Arcydzieła francuskiego średniowiecza (1968), Symbolizm francuski (1988). Tłumacz i autor opracowań literatury amerykańskiej.