Obrońca skarbów
Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Muzeum Czartoryskich ukrywa Damę z gronostajem i inne dzieła mistrzów. Do wielkiej ewakuacji dzieł sztuki przygotowuje się nie tylko Kraków, lecz niemal cała Europa. Wkrótce do podbitych krajów wkroczy armia wykształconych złodziei – historyków sztuki, architektów i muzealników – na usługach Hitlera. Będą plądrować muzea, kościoły i zbiory prywatne. W największej w historii grabieży zabytków wezmą udział prominentni funkcjonariusze Rzeszy: Hermann Göring i Hans Frank.
Karol Estreicher, pełen wyrzutów sumienia, że tylko ułatwił wrogowi wywózkę zabytku, nie spocznie, dopóki nie odnajdzie ołtarza i nie sprowadzi go z powrotem do Polski. Nie przypuszcza nawet, że zajmie mu to sześć lat, a na swojej drodze spotka niezliczone przeszkody. Przyczyni się jednak do powstania elitarnej międzynarodowej grupy obrońców skarbów – Monuments Men. Po wojnie, razem z ołtarzem Wita Stwosza, obrazami Canaletta, mieczem koronacyjnym królów polskich, Biblią Gutenberga i setkami innych zabytków, Estreicher przywiezie do Krakowa także Damę z gronostajem. Rodzina Czartoryskich nie będzie mu za to wdzięczna, a londyńska emigracja uzna go za zdrajcę.
Nagrody:
- Wyróżnienie w Konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową w 2018 podczas 22. Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej
- Najlepsza książka historyczna 2017 w Plebiscycie „Historia Zebrana” organizowanym przez histmag.org i granice.pl
Obronca Skarbow_fragment.pdf(pdf)
359 KB
Marta Grzywacz
Marta Grzywacz – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w „Wiadomościach” TVP i radiu RMF FM, obecnie publikuje w „Gazecie Wyborczej” w działach „Ale Historia” i „Wysokie Obcasy”. Autorka setek wywiadów z ludźmi kultury i sportu, a także programów radiowych i artykułów prasowych o tematyce historycznej.
Seria Literatura faktu
Ciekawe historie, fascynujące życiorysy, niezwykłe zjawiska… A wszystko to napisane przystępnym, dziennikarskim językiem. Seria przenosi nas do XX wieku – w czasy dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, w lata okupacji hitlerowskiej i sowieckiej lub do okresu PRL. Ukazuje dramatyczne losy, obyczaje, trudy życia codziennego. Jej bohaterami są ludzie, ze swoimi pasjami, słabościami – czasem bohater, czasem zdrajca czy zbrodniarz, a czasem zwykły człowiek, który po prostu dostał się w tryby burzliwej XX-wiecznej historii Polski. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie: ciekawostki na temat życia artystów w okupowanej Polsce i życia towarzyskiego w PRL, kulisy działań polskich kobiet szpiegów lub zbrodniarek, zapominane akcje polskiego podziemia i ich bohaterów, zawiłe losy polskich sportowców i poszukiwaczy zagrabionych dzieł sztuki…