Zamach na II RP. Elity na celowniku
Kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku? Czy atak na prezydenta Wojciechowskiego we Lwowie był zamachem, czy może tylko swoistą demonstracją? Dlaczego ukraińscy nacjonaliści atakowali orędowników porozumienia z mniejszościami narodowymi? Kto odpowiadał za zamachy bombowe w Krakowie i Warszawie?
„Spiskują przeciw Polsce” – donosiła przedwojenna prasa. Miała rację!
Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża historie wybranych zamachów na ważnych urzędników państwowych przedwojennej Polski, również tych, które były wymierzone w same fundamenty II RP. Poza najgłośniejszym zamachem, czyli mordem w Zachęcie, przedstawia także wiele innych, mniej znanych. Ich celem stali się m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, minister Bronisław Pieracki, poseł Tadeusz Hołówko czy prezydent Łodzi Marian Cynarski, a także... sam Józef Piłsudski. Poznamy też okoliczności tajemniczego zaginięcia generała Włodzimierza Zagórskiego, napadu Adama Doboszyńskiego na Myślenice i śmierci Józefa Bułak-Bałachowicza.
Każde przywołane tu wydarzenie mówi nam dużo o kondycji II Rzeczypospolitej, odkrywa prawdę o wrogach dybiących na jej suwerenność i ukazuje wiele zagrożeń, z jakimi musiały się mierzyć polskie władze i polskie społeczeństwo w trakcie tych trudnych dwudziestu lat wolności. Autor z pasją prowadzi nas ścieżkami międzywojennej Polski i pokazuje nam, jak krucha w gruncie rzeczy była wywalczona w 1918 roku niepodległość, jak wielką wartość stanowiła dla ówczesnych i w końcu – jak rozmaicie bywała rozumiana. Polityczne, społeczne i wojskowe symbole odrodzonego państwa przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne znajdowały się na celowniku tych, którzy spiskowali za plecami władz lub społeczeństwa. Zamachowcy wtapiali się w tłum, by uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Wielu z nich zapłaciło za to wysoką cenę. Zapłaciło ją przede wszystkim polskie państwo.
Patroni:

Strony 7-9.pdf(pdf)
39 KB
Strony 11-17.pdf(pdf)
53 KB
Remigiusz Piotrowski
Pisarz, reportażysta i popularyzator historii. Autor wydanych przez WN PWN książek: Ślepy Maks (2014), Literaci w przedwojennej Polsce (2014), Artyści w okupowanej Polsce (2015), Absurdy i kurioza przedwojennej Polski (2016), Zamach na II RP (2018) oraz nominowanej w 2015 roku do nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie TVP i Polskiego Radia na Książkę Historyczną Roku – Rozkaz: Trzaskać! Historią futbolu zajmuje się od wielu lat, jest też autorem książki 110 ŁKS, wydanej z okazji 110-lecia powstania łódzkiego klubu.
Seria Literatura faktu
Ciekawe historie, fascynujące życiorysy, niezwykłe zjawiska… A wszystko to napisane przystępnym, dziennikarskim językiem. Seria przenosi nas do XX wieku – w czasy dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, w lata okupacji hitlerowskiej i sowieckiej lub do okresu PRL. Ukazuje dramatyczne losy, obyczaje, trudy życia codziennego. Jej bohaterami są ludzie, ze swoimi pasjami, słabościami – czasem bohater, czasem zdrajca czy zbrodniarz, a czasem zwykły człowiek, który po prostu dostał się w tryby burzliwej XX-wiecznej historii Polski. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie: ciekawostki na temat życia artystów w okupowanej Polsce i życia towarzyskiego w PRL, kulisy działań polskich kobiet szpiegów lub zbrodniarek, zapominane akcje polskiego podziemia i ich bohaterów, zawiłe losy polskich sportowców i poszukiwaczy zagrabionych dzieł sztuki…