W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Opowiadania zebrane

34,90 zł

Ostatnie sztuki
Opowiadania zebrane

Audiobook mp3

34,90 zł

Opowiadania zebrane (Audiobook na CD)

Audiobook na CD

37,91 zł

Szczegóły produktu

Data wydania
1 mar 2023
Format pliku
Audiobook (mp3)
Autor/Redaktor
Tadeusz Borowski

Opowiadania zebrane

To właśnie nadzieja każe ludziom apatycznie iść do komory gazowej, każe nie ryzykować buntu, pogrąża w martwotę. To nadzieja rwie więzy rodzin, każe matkom wyrzekać się dzieci, żonom sprzedawać się za chleb i mężom zabijać ludzi. To nadzieja każe im walczyć o każdy dzień życia, bo może właśnie ten dzień przyniesie wyzwolenie. Ach, i już nawet nie nadzieja na inny, lepszy świat, ale po prostu na życie, w którym będzie spokój i odpoczynek. Nigdy w dziejach ludzkich nadzieja nie była silniejsza w człowieku, ale nigdy też nie wyrządziła tyle zła, ile w tej wojnie, ile w tym obozie. Tadeusz Borowski W dobie popularności książek ukazujących tamte czasy w sposób sztampowy i upudrowany, a także usilnych starań polityków, by zamazać obraz historii dla doraźnych celów, teksty Borowskiego jawią się jako odtrutka. To boleśnie szczere opowiadania, które ukazują okupacyjny świat bez przemilczeń i upiększeń. Michał Libich Tadeusz Borowski – prozaik, poeta i publicysta, w latach 1943-1945 więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Własne doświadczenia obozowe opisał w licznych opowiadaniach np. Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu…, Kamienny świat. Proza Borowskiego, bez wielkich słów i patosu, przytaczająca suche fakty nieopatrzone komentarzem zdystansowanego narratora, szokuje, boleśnie chwyta za gardło i duszę. Książka jest jedną z pierwszych relacji z obozu koncentracyjnego, jakie pojawiły się w Polsce. Ze względu na swoją formę, do dziś stanowi przedmiot zaciekłych dyskusji, ponieważ przez wielu uznawana jest za jeden z najbardziej pozbawionych emocji przekazów, opisujących Holocaust, jakie w ogóle powstały! Borowski relacjonuje wydarzenia, po czym kieruje się dalej, do kolejnego obrazu, do następnej opowieści o ludziach, którzy zrobią wszystko, aby przetrwać. Opowiadania spisane ręką tego, który przeżył, portrety osób, żyjących w pamięci tylko dzięki jego słowom i tłum, wielka ludzka masa – a w niej samotny człowiek, który jeszcze wczoraj miał plany i i marzenia, a dziś pozostała mu tylko nadzieja, ze to właśnie jemu uda się ocaleć. Bestialstwo i okrucieństwo. Codzienność, w której panuje niewyobrażalne zło i śmierć władająca życiem.

Spis treści

1. POŻEGNANIE Z MARIĄ: Pożegnanie z Marią, Chłopiec z Biblią, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu…, Ludzie, którzy szli, Śmierć powstańca, Bitwa pod Grunwaldem 2.PEWIEN ŻOŁNIERZ: Od autora, Droga przez las, Tropione zwierzęta, Matura na Targowej, Profesorowie i studenci, Portret przyjaciela, Pewien żołnierz 3. KAMIENNY ŚWIAT: Krótka przedmowa, Kamienny świat, Opowiadanie z prawdziwego życia, Śmierć Schillingera, Człowiek z paczką, Kolacja, Milczenie, Spotkanie z dzieckiem, Koniec wojny, „Independence Day”, Opera, opera, Podróż pulmanem, Pokój, Lato w miasteczku, Dziewczyna ze spalonego domu, Zaliczka, Upalne popołudnie, Pod Bohaterskim Partyzantem, Dziennik podróży Mieszczański wieczór, Odwiedziny

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Książki tego wydawnictwa

Opowiadania zebrane: Mroczne oblicza nadziei i ludzkiej walki

W zbiorze "Opowiadania zebrane" Tadeusza Borowskiego odnajdziemy głęboki i poruszający obraz ludzkiej psychiki w obliczu tragedii. To opowieści, które ukazują, jak nadzieja, choć potężna, może prowadzić do dramatycznych wyborów i moralnych dylematów. Zapraszamy do odkrywania tych niezwykłych tekstów, które nie tylko przypominają o trudnych czasach, ale także skłaniają do refleksji nad naturą człowieka. Wśród rekomendacji znajdą się także "Sprawiedliwi", "Trzej do Kartalu", "Puch ostu" oraz "Opowiadania beskidzkie" – każda z tych książek to osobna historia, która wzbogaci Twoją literacką podróż.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Sprawiedliwi: Ta poruszająca książka opowiada o heroizmie i wartościach, które są najważniejsze w ludzkim życiu. Prosty język, czasem dziecięcy, ukazuje sprawy najważniejsze, pokazując, że dobro jest możliwe nawet w najtrudniejszych chwilach.
  2. Trzej do Kartalu: Miljenko Jergović wraca do czasów oblężenia Sarajewa, przedstawiając losy ludzi z różnych narodowości, których łączy wspólnota pod ostrzałem. To emocjonująca opowieść o odwadze i przetrwaniu w trudnych czasach.
  3. Puch ostu. Opowiadania beskidzkie: Przenikliwe opowieści o Beskidach, które mimo braku majestatu Tatr, wyróżniają się unikalnym charakterem i ludzką historią. To literacka podróż po górskich krainach i ich mieszkańcach.
  4. Z aniołem do nowego świata: Powieść religijna ukazująca duchowe poszukiwania i powrót do wierzeń, osadzona w polskiej rzeczywistości. Autor, ukrywający się pod pseudonimem, porusza kontrowersyjne tematy Paruzji i powtórnego przyjścia na świat.
  5. Intymny zwierzyniec: Zabawne i czułe spojrzenie na relacje ludzi i zwierząt, ukazane przez pryzmat menażerii pełnej barwnych postaci. Gautier tworzy humorystyczną refleksję o codziennym życiu i emocjach zwierząt.
  6. Pożegnanie z Marią i inne opowiadania: Wstrząsające świadectwa o II wojnie światowej, opowiedziane z perspektywy więźnia obozu koncentracyjnego. Autobiograficzne wspomnienia, ukazujące skrajne reakcje ludzi w ekstremalnych warunkach.
  7. Okruchy: Zbiór opowiadań przenoszących czytelników przez pięć wieków i kontynentów, ukazując fragmenty życia, które łączą się w niezwykłą całość. Fascynująca podróż przez różnorodne miejsca i czasy.
  8. Raz jeszcze o niewidzialnym: Eksperymentalna proza Ivan Potića, łącząca dadaizm i pop-art, pełna nieoczekiwanych asocjacji i zakłóceń chronologii. Ironiczne spojrzenie na różne epoki i ich niedostatki.
  9. Widok z góry: Opowiadania niepełnosprawnego autora ukazujące codzienność i normalność, mimo trudności. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, sanatoria i relacje z innymi, tworzą obraz życia z perspektywy osoby z niepełnosprawnością.
  10. Dwie siostry – choinki: Wzruszająca historia o wyobraźni, pięknie i misjach, które spełniają dwie dorastające choinki oraz ich rodzina. Opowieść o dostrzeganiu niezwykłości w codziennych rzeczach i ludziach.

Opowiadania zebrane

34,90 zł