MENU

Panele obywatelskie jako metoda deliberacji decyzyjnej

(eBook)

Formaty:
PDF

Zabezpieczenie: plik chroniony przez Watermark
Watermark
Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
0.00  [ 0 ocen]
Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 69,00 zł
62,10
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Panele obywatelskie jako metoda deliberacji decyzyjnej

Praktyczny poradnik o organizacji Paneli obywatelskich przeznaczony dla JST, a także dla mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Publikacja zawiera:
Liczne przykłady i konkretne rozwiązania stosowane w czasie organizacji Paneli.
Omówienie polskich doświadczeń z organizacją Paneli obywatelskich w Gdańsku (2016, 2017, 2018 r.) i Lubinie (2018 r.).
Zebranie praktycznych doświadczeń z Paneli organizowanych w Wielkiej Brytanii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Irlandii, Belgii, Francji.

Analiza organizowanych w Polsce i za granicą paneli obywatelskich pozwala na wskazanie wielu dobrych i złych praktyk w tym względzie. Publikacja stanowi przegląd dotychczasowych doświadczeń oraz rozpatruje wątpliwości prawne i interpretacyjne, które się ujawniają. W książce Autorka w praktyczny sposób omawia pojęcie, istotę i cel panelu obywatelskiego, a także bardzo drobiazgowo prezentuje procedurę jego przygotowania i przeprowadzenia. Publikacja zawiera liczne przykłady dobrych i złych praktyk polskich i zagranicznych oraz prezentuje różne podejścia samorządów.

Dzięki tej publikacji dowiedzą się Państwo m.in.:
Jakie są zasadnicze cele i korzyści z organizowania paneli obywatelskich?
Co należy rozumieć przez „deliberacyjną" metodę podejmowania decyzji?
Jak powinien wyglądać proces organizacji panelu obywatelskiego, krok po kroku?
Kto i w jaki sposób powinien zarządzać panelem obywatelskim?
Na co zwrócić uwagę przy zlecaniu przygotowania panelu obywatelskiego organizacji zewnętrznej?
Jakie są podstawy prawne organizacji panelu w samorządach?
Czy przepisy RODO stoją na przeszkodzie w procesie organizacji losowania uczestników panelu?
Jakie są obligatoryjne elementy obrad panelu i jak je dobrze zaplanować?
Jak promować panel obywatelski i jak powinna przebiegać współpraca z mediami w tym zakresie?
O jakich informacjach dla mieszkańców warto pamiętać?
W jaki sposób powinno nastąpić przedstawienie rekomendacji panelu, a następnie ich wdrożenie?

Panel obywatelski (ang. Citizens' Assembly) to innowacyjny proces deliberacyjny, który umożliwia społecznościom lokalnym, regionalnym bądź całym krajom podejmowanie ważnych decyzji w sposób uczciwy i demokratyczny. Panele w ich obecnej formie są stosowane dopiero od drugiej połowy XX wieku, choć ich idea wywodzi się ze starożytnych ateńskich zgromadzeń ludowych. Panele obywatelskie gromadzą zwykłych, losowo wybranych ludzi, którzy wyrażą zgodę na udział w przedsięwzięciu, w celu zbadania, omówienia i sformułowania zaleceń dotyczących sposobu reagowania na problemy pojawiające się w przestrzeni publicznej. Organizowane od ponad 15 lat na całym świecie pokazały, że zwykli ludzie są w stanie wdrożyć się nawet w specjalistyczną problematykę, aby dokonywać rozsądnych i świadomych wyborów.

W Polsce deliberacyjne panele obywatelskie są nowością, choć pierwsze doświadczenia samorządy miejskie mają już za sobą. Trzykrotnie wykorzystano już tę metodę w Gdańsku (2016, 2017 i 2018) i raz w Lublinie (2018). Te impulsy dały początek praktyce, która po woli utrwala się w polskich miastach, promując jednocześnie nową metodę deliberacyjnego współrządzenia. Wzorem Gdańska i Lublina, w okresie 2019/2020 metodą tą zainteresowały się władze Łodzi, Wrocławia i Krakowa. Obecnie kolejne samorządy przygotowują się do organizacji swoich pierwszych paneli.

Książka skierowana jest przede wszystkim dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, zarządów powiatów i województw oraz pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich, zajmujących się procesami partycypacyjnymi. Ponadto będzie użyteczna dla radnych, którzy jako przedstawiciele lokalnych wspólnot podejmują kluczowe dla swoich jednostek samorządu terytorialnego decyzje. W końcu, publikacja skierowana jest także do mieszkańców i ich organizacji, którzy mogą wziąć udział w pracach organizacyjnych nad przygotowaniem panelu, a następnie stanowią jego kluczowych uczestników – jako strony i interesariusze.


Książka „Panele obywatelskie jako metoda deliberacji decyzyjnej" jest jednym z pierwszych w Polsce (obok książki dra Marcina Gerwina) opracowań dotyczących tej instytucji w polskim porządku ustrojowym. Autorka, co ocenić trzeba pozytywnie, nie traci jednak z pola widzenia trendów ogólnoświatowych, które zresztą w istotny sposób wpłynęły na ramy, jakie instytucja ta uzyskała w Rzeczypospolitej Polskiej. (...). Jest to doskonały materiał wprowadzający do dalszych badań, które niewątpliwie zostaną podjęte po pojawieniu się większej liczby miast, w których panel obywatelski zostanie wprowadzony do lokalnych porządków prawnych. (...) Książka, choć syntetyczna, została przygotowana w oparciu o bogatą literaturę przedmiotu. W efekcie powstało niezwykle interesujące opracowanie, które musi stanowić nie tylko niezbędną lekturę dla każdego badacza problematyki partycypacji, ale także doskonały poradnik dla samorządowców, którzy chcą pozostać otwarci na najnowsze trendy związane z zaangażowaniem mieszkańców w podejmowanie rozstrzygnięć na poziomie lokalnym.

Dr hab. prof. UG Piotr Uziębło
Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytet Gdański

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

26,01 zł
29,90 zł

I jak tu się dogadać?!

Poradnik o tym, jak żyć w rodzinie i nie zwariować. A ponadto książka o: potrzebnych kłótniach i dobrych rozmowach, upartym mężu, niezadowolonej żonie, obrażalskiej siostrze i zbuntowanym dziecku. De...
28,80 zł
32,00 zł

Drogi do macierzyństwa. Reprezentacja siebie i reprezentacja dziecka w umyśle kobiety jako podstawa macierzyństwa

Książka dotyczy psychicznych determinant macierzyństwa. Autorka jest psychologiem klinicznym i to przesądza o charakterze tej pracy. Mamy tu próby wniknięcia w istotę i mechanizmy psychologiczne omawianych zagadnień (a nie tylko ich wyodrębnieni...
17,01 zł
18,90 zł

Uwarunkowania implementacji prawa do dobrej administracji jako standardu europejskiego

Prawo do dobrej administracji jest gwarantowane nie tylko aktami prawa wewnętrznego, ale również występuje w kategoriach standardu międzynarodowego. Istotną aktywność w zakresie kreowania standardów w tej dziedzinie przejawiają organizacj...
33,54 zł
39,00 zł

Jaka przyszłość Europy?

Quo vadis UE? – Jaka przyszłość Europy? To swoiste motto konferencji i seminariów naukowych, społecznych dyskusji, szeregu monografii, rozdziałów w książkach i artykułów naukowych i popularnonaukowych. Tytułowe pytanie stanow...
35,37 zł
39,30 zł

Program dr. Barnarda dla odwrócenia skutków cukrzycy. Naturalna metoda potwierdzona naukowo

Każdy cukrzyk posiada wyjątkową zdolność do stopniowego leczenia i powrotu do zdrowia. Choć różni się ona u każdej osoby, to badania dr. Barnarda potwierdziły, że ani wiek, waga, geny czy jakikolwiek inny czynnik nie oznacza, że poprawa jest nie...
19,20 zł
24,00 zł

Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS

Umowy o dzieło cieszą się zrozumiałym zainteresowaniem przedsiębiorców i osób wykonujących pracę, gdyż jest to praktycznie jedyna forma umów dotyczących pracy, której nie dotyczą wysokie i skomplikowane składki na ZUS....
7,72 zł
9,90 zł

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego po zmianach przepisów

Pracodawcy bardzo często szukają najkorzystniejszej formy zatrudnienia osób do prac sezonowych, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach pracy oraz daje możliwość szybkiego i łatwego zakończenia współpracy. Praca sezonowa może być wy...
24,08 zł
28,00 zł

Cement. Metody badań. Wybrane kierunki stosowania

Tematyka książki obejmuje zagadnienia wytwarzania klinkieru cementowego, poczynając od obliczenia modułów i namiaru surowcowego przez charakterystykę klinkieru oraz innych składników cementów metodami chemii analitycznej i mikrosko...
30,87 zł
34,30 zł

Pozytywne programowanie podświadomości metodą BrainRewire®

Doświadczony ekspert od hipnoterapii, Gabriel Palacios, podpowiada, jak wejść w podświadomość, korzystając z autorskiego programu pozytywnego programowania podświadomości metodą BrainRewire®. Pozwala on pozbyć się traum z dzieciństwa, blokad, negat...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!